2019 03 23, Šeštadienis Portalo filosofija   I  Bendradarbiavimas   I  Kontaktai   I  Atsakomybės ribojimas
              Portalas SVEIKATOS SODAS: Kuo arčiau Gamtos tuo daugiau sveikatos! 

Mažiau spam‘o – švaresnė galva.

img

 

PRAVARTU

      PIRMOJI PAGALBA

      KALENDORIUS

      DOPLERIO RADARAS

      PACIENTŲ TEISĖS

      ECHOSKOPIJA.LT

     „SVEIKATOS SODO“     VIDEO DIENORAŠTIS   

     ziedu piegāde
     Flower Delivery in Riga

 

    

 

Hey.lt - Nemokamas
 lankytojų skaitliukas
Kaip nesuklupti atskiriant gripą   print
2015-10-20
Bijote gripo? Jeigu jums per 30 metų, galite suklusti. Solidžiojo Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkai mano, kad paprastai suaugusieji suserga gripu tik du kartus kas dešimtmetį, o paprasčiausią peršalimą dažnai supainioja su šia pavojinga liga.

Tačiau problema lieka: kaip atskirti šias ūmias kvėpavimo takų infekcijas? Simptomai gali būti labai panašūs, o laiku nenustačius gripo jo komplikacijų pasekmės būna ir tragiškos. Specialistų pastebėjimu, pirmiausiai reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins simptomus. Be to, infekcijas padeda atskirti ir medicininiai tyrimai.

Gripas sugniaužia staigiai ir stipriai

„Tiek peršalimo ligas, tiek gripą sukelia virusai. Tačiau gripo virusai yra besikeičiantys, daug agresyvesni. Įsikūrę ląstelėse jie jau po 2–3 valandų pradeda gaminti savo užkratą, kuris labai lengvai paskleidžiamas ore lašeliniu būdu. Pati tiksliausia gripo diagnostika: genetinės medžiagos – RNR – išskyrimas ir nustatymas. Tačiau šis tyrimas užima laiko ir yra brangus. Pirmiausia reikia pradėti nuo simptomatikos “, – sakė „Medicina practica“ laboratorijos vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

Susirgęs gripu žmogus neretai net valandos tikslumu gali prisiminti, kada jam staiga pasidarė bloga: apėmė silpnumas, apatija, pradėjo krėsti šaltis, skaudėti raumenis, akis. Inkubacinis ligos periodas: dvi trys dienos. Po to – sloguojama, kosėjama, skauda gerklę. Sergant gripu kyla aukšta temperatūra – virš 38 °C ar 39 °C.

O užklupus peršalimo ligai dažniausiai sloguojama, kosėjama, skauda gerklę, galvą, kosėjama, tačiau temperatūra paprastai pakyla nedaug. Tik retais atvejais (dažniau vaikams) ji pasiekia 39 °C.

Nuotr. „Medicina practica“ laboratorijos vadovas gydytojas S. Barakauskas

„Peršalimo ligų virusai tūno visur, jų atakai tereikia palankių sąlygų. Štai staiga atšalus orams organizmas nespėja prisitaikyti, imunitetas silpsta. Šeimos gydytojai pastebi: dėl peršalimo ligų paprastai per dieną kreipiasi vienas ar du pacientai. O pradėjus plisti gripo virusui su šios ligos simptomais ateina penki ar dešimt pacientų“, – pastebėjo S.Barakauskas.

Infekciją atskiria per pusvalandį

Įvertinęs ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomus šeimos gydytojas paskiria atlikti bendrąjį kraujo tyrimą, kuris gali atskleisti kai kuriuos susirgimo aspektus, viruso pažadintas kitas ligas. C-reaktyvaus baltymo nustatymas, leidžiantis atskirti virusinę infekciją nuo mikrobinės, eritrocitų nusėdimo greitis – tai elementarūs pirminiai rodikliai, kurie padeda gydytojui tikslinti sprendimą.

„Greitai atskirti ūmias kvėpavimo takų infekcijas gali standartinis gripo testas, kurį naudoja daugelio išsivysčiusių Europos šalių šeimos gydytojai. Tyrimui tereikia mėginio iš nosiaryklės. Po pusvalandžio gydytojai jau gauna atsakymą apie ligos sukėlėją. Atlikti testą jau kai kur galima ir Lietuvoje, bet jis čia dar mažai naudojamas“, – pastebėjo gydytojas.

Gydytojas pabrėžė, kad susirgusiam gripu žmogui verčiau neužsiimti savigyda, nepaleisti nekontroliuojamos ligos.

„Specialistas turėtų įvertinti paciento organizmo rezervus, kai liga dar tik prasidėjo. Tačiau jei gripas laiku nediagnozuojamas ar netinkamai gydoma, virusas nualina organizmą, gali prasidėti mikrobų sukeltos grėsmingos komplikacijos. Tuomet tenka gydytis iki pusantro mėnesio. Niekas nevažinėja automobiliu su tuščiomis padangomis, o daug gripo nusilpnintų žmonių eina į darbą ir dar užkrečia kitus“, – sakė S. Barakauskas.

Dėl gripo komplikacijos dažnai kylantys plaučių uždegimai būna klastingi, sergama labai sunkiai, liga gali baigtis ir mirtimi. Pasitaiko atvejų, kai gripo virusai žaibiškai pažeidžia daugumą organizmo ląstelių. Su tokia infekcija organizmas jau nepajėgia kovoti.

Pixabay.com/Darko Stojanovic nuotr.

Ko nežinojote apie gripą

- Jei ilgai sėdite internete, labiau rizikuojate susirgti peršalimo ligomis bei gripu. Tokią išvadą padarė Svonsio (Velsas) ir Milano (Italija) universitetų mokslininkai. Jie tikina, kad piktnaudžiavimas socialiniais tinklais gali labai nusilpninti imunitetą. Pagrindinis argumentas: be interneto nebetveriančio žmogaus kraujyje šokinėja streso hormono – kortizolio – koncentracija. Imunitetą gali silpninti ne tik streso priepuoliai, bet ir gryno oro stygius bei kt.

- Antsvoris taip pat silpnina žmogaus imunitetą, todėl išauga gripo rizika. Be to, nutukusiems žmonėms ši infekcija gali kelti didžiulį pavojų. Didžiosios Britanijos Jungtinis vakcinacijos ir imunizacijos komitetas atkreipė dėmesį, kad nutukusiems ligoniams gripas dažniau komplikuojasi – ypač plaučių uždegimu.

- Gripui sunkiau pasipriešinti, jei kvėpuojame užterštu oru. Tai nustatė Luizianos (JAV) mokslininkai, kurie tyrė poveikį laisvųjų radikalų, susidarančių iš automobilių išmetamųjų dujų, cigarečių bei šiukšlių deginimo dūmų. Toks organizmo atsparumą mažinantis oras – tipiškas didmiesčių palydovas. Dėl to čia daug dažniau vaikai ir pagyvenę žmonės gripu perserga sunkiau nei gyvenantys kaimiškose vietovėse.

- Ohajo universiteto (JAV) mokslininkai paskelbė, kad išbando metodą, kaip suaktyvinti organizmo atsparumą gripui be vakcinacijos. Pirmieji rezultatai parodė, kad yra alternatyva palengvinti šios infekcijos simptomus arba visiškai ją nuslopinti. Tam reikia laiku suaktyvinti baltymą IFTTM3, kuris efektyviai kovoja su visais gripo viruso štamais. Aišku, užduoties įgyvendinimui dar prireiks daug metų.

Aigustė Tavoraitė

Pixabay.com/Steve Buissinne nuotr.

Atgal  

Dėl straipsniuose aprašytų gydymo, sveikatingumo metodų taikymo ar vaistų vartojimo portalas SVEIKATOS SODAS neatsako. Kreipkitės patarimo pas savo gydytoją, vaistininką ar tos srities specialistą. 
Perspausdindami, cituodami ar kitaip platindami portalo SVEIKATOS SODAS autorinę medžiagą įdėkite aktyvią nuorodą www.sveikatossodas.ltReklama:

Svetainių kūrimas, seo paslaugossvetainių kūrimas, seo paslaugos

durys, medinės durys