2019 01 24, Ketvirtadienis Portalo filosofija   I  Bendradarbiavimas   I  Kontaktai   I  Atsakomybės ribojimas
              Portalas SVEIKATOS SODAS: Kuo arčiau Gamtos tuo daugiau sveikatos! 

Mažiau spam‘o – švaresnė galva.

img

 

PRAVARTU

       PIRMOJI PAGALBA

         KALENDORIUS

      DOPLERIO RADARAS

      PACIENTŲ TEISĖS

      ECHOSKOPIJA.LT

       AKIŲ KLINIKA

       DIETOSCENTRAS.LT

 „SVEIKATOS SODO“     VIDEO DIENORAŠTIS   

ziedu piegāde
Flower Delivery in Riga

 

Hey.lt - Nemokamas
 lankytojų skaitliukas
Vasara neturi sugriauti mitybos ritmo   print
2017-06-09
Šilti vasariški orai neišvengiamai pakoreguoja ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų mitybą – valgyti norisi rečiau, pirmenybė teikiama lengvesniam maistui. O kur dar gausybė veiklų, į kurias įsijautus pietūs iš galvos tiesiog išgaruoja. Tačiau specialistai primena, kad sveiki mitybos įpročiai turėtų lydėti ir šiltuoju metų laiku.

Vaivorykštės spalvos lėkštėje

Gydytoja dietologė Lina Barauskienė sutiko, kad vasarą pasibaigus mokslams ir veikloms darželiuose, jei nėra išvažiuojama į stovyklą, vaikų mityba dažniausiai tampa chaotiškesnė. Juo labiau ne visada ir tėveliai turi laiko kartu atsisėsti pavalgyti.

Vis dėlto gydytoja pabrėžė, kad pagrindinės sveikos mitybos taisyklės – maisto įvairovė, reikalingų gauti medžiagų kiekis, valgymo reguliarumas – turėtų išlikti ir vasarą. Šiltesnis oras pakoreguoja tik produktų pasirinkimą.

„Vasarą daugiau rekomenduojamas vėsinantis, gaivinantis maistas. Šiuo metu gamta nešykšti įvairių gėrybių – vaisių, daržovių, uogų. Todėl visų vaivorykštės spalvų maistui atsidurti lėkštėje tampa lengvai įgyvendinama užduotimi“, – kalbėjo L.Barauskienė.

Pixabay.com/Melissa Leighstanley nuotr. 

Ką rinktis per kaitrą?

Jos pastebėjimu, valgymo reguliarumo reikėtų paisyti ir labai karštą dieną. Tai svarbu norint išvengti alkio priepuolio ir persivalgymo vakare. „Kai organizmas yra pripratęs prie tam tikrą valgymo ritmo, natūraliai nestokojama apetito“, – paaiškino gydytoja.

Tik tuomet verčiau pasirinkti lengvesnį maistą, valgyti po nedaug, bet dažniau. Tinkamas pasirinkimas – lengvos daržovių salotos, užkandžiauti galima vaisiais, uogomis, gerųjų – sudėtinių – angliavandenių gauti suvalgius kokį traputį ar duonelę su užtepėlėmis ar sumuštinį.

„Svarbu vaikui pasiūlyti maistingus pusryčius ir vėliau vakare, orui atvėsus, – stipresnę vakarienę. Jos metu galimi ir karšti mėsos, žuvies patiekalai. Be abejo, verta vaiko ir dienos metu pasiteirauti, ar nenorėtų šilto maisto“, – patarė L.Barauskienė.

Vaisvandenių ir sulčių nerekomenduoja

Bene didžiausią rūpestį tėveliams keliantis dalykas – kiek gi skysčių per dieną vaikai turėtų suvartoti?

„Bendras skysčių suvartojimas vasarą didėja priklausomai nuo oro temperatūros. Kuo šilčiau - tuo išgerti reikėtų daugiau. Ypač karštą vasaros dieną, tam turėtų būti skiriama daugiau dėmesio. Jeigu vaikas yra didesnis ir pakankamai sąmoningas, vanduo turėtų visą laiką būti jo matymo lauke. Tuomet natūraliai ištroškęs palengva tą reikiamą skysčių kiekį ir suvartos. Kad tą daryti būtų maloniau, galima nupirkti spalvingą gertuvę, pagardinti vandenį uoga ar vaisiaus, daržovės gabaliukais“, – kalbėjo gydytoja dietologė. Jei vaikas yra mažesnis, šalia esantys suaugusieji turėtų vis pasiūlyti jam atsigerti.

Pixabay.com/Karolina Grabowska nuotr. 

„Tačiau prievartos irgi neturėtų būti. Verčiau su vaiku pasikalbėti, paaiškinti, kodėl reikia gerti pakankamai vandens. Geriausia, jei savo pavyzdį gurkšnodami vandenį rodys patys tėvai“, – pabrėžė L.Barauskienė. Be to, specialistė priminė, kad skysčių palengva visą dieną gaunama ir su maistu. Juo labiau pastangos vienu vienu kartu pripildyti skrandį skysčiais nėra pagirtinos, jo gurkšnoti reikėtų po truputį visos dienos metu.

Verta žinoti

Vaisvandeniai, sultys neturėtų būti pirmumo sąraše siekiant numalšinti troškulį. Tą geriausiai padeda padaryti vanduo. Jei jį vis dėl to sunku vartoti, pratinti vaiką galima duodant gerti gausiai vandeniu praskiestų sulčių.

Net ir natūraliai spaustos sultys atsiduria rekomenduojamų produktų sąrašo gale.

„Jas geriant gaunamas didžiulis koncentratas – juk tiek vaisių ar daržovių, kurių prireikia stiklinei sulčių išspausti, sunkiai vienu metu suvalgytume. Be to, spaudžiant sultis išmetamos pačios geriausios produkto dalys. Sultys daugiau tinka dar negalintiems kramtyti vaikams bei jau to daryti nebegalintiems senyviems žmonėms“, – kalbėjo dietologė. Ji pridūrė, kad skiestos sultys galėtų puikiai tinkti raciono paįvairinimui karštą dieną – vietoj užkandžio ar lengvo patiekalo.

Ledus geriau gamintis namuose

Užtat sultys yra puikus ingredientas ledams gaminti. „Ne paslaptis, kad dėl šio deserto daugelis vaikų itin laukia vasaros. Tad jais pasmaguriauti karštą vasaros dieną tikrai galima, tačiau, aišku, ne aštuonias porcijas. Visur reikia saiko“, – pabrėžė gydytoja.

Pasak jos, renkantis ledus prekybos centre svarbu nepatingėti patyrinėti produkto sudėtį. Pavyzdžiui, įvertinti, ar tokį dalyką kaip pieno miltelius naudotumėte patys
„Jei etiketėje radote parašyta tai, ko nesuprantate, padėkite ledus toliau. Dar geriau būtų atlikti namų darbus – pastudijuoti ir išsirinkti kelias tinkančias rūšis“, – aiškino L.Barauskienė.

Tačiau esant galimybėms dietologė patarė ledus gamintis namuose – receptų šiandien yra gausybė.

Vitaminų „į priekį“ neprikaupiama

Pixabay.com/Deborah Breen Whiting  nuotr.

Neretai vasarą stengiamasi „atsivalgyti“ daržovių, vaisių ir taip pasotinant organizmą vitaminais ir kitomis svarbiomis juose esančiomis medžiagomis, paruošti jį šaltajam sezonui. Tačiau dietologės pastebėjimu, neįmanoma prisivalgyti vaisių, daržovių visiems metams į priekį. Jų atsargų nebent galima užsišaldyti žiemai.

„Taip, kai kurių, pavyzdžiui, šiek tiek A, D, B grupės vitaminų sankaupų turime. Tačiau vitminai organizme neužsilaiko. Todėl jų kiekį būtina nuolatos papildyti kiekvieną dieną gaunant reikalingas maistines medžiagas. Šviežius vaisius ar daržoves, uogas rekomenduojama suvalgyti kiekvieno valgio metu. Vaikams nuolat reikėtų jų pasiūlyti dienos metu“, – patarė L.Barauskienė.

Aigustė Tavoraitė

Pixabay.com/Silvia nuotr.

Atgal  

Dėl straipsniuose aprašytų gydymo, sveikatingumo metodų taikymo ar vaistų vartojimo portalas SVEIKATOS SODAS neatsako. Kreipkitės patarimo pas savo gydytoją, vaistininką ar tos srities specialistą. 
Perspausdindami, cituodami ar kitaip platindami portalo SVEIKATOS SODAS autorinę medžiagą įdėkite aktyvią nuorodą www.sveikatossodas.ltReklama: Stogų įrengimas Trinkelių klojimas Panevėžyje Plastikiniai langai Medinės durys Mediniai langai Grindinio trinkelės Permanentinis makiažas Vilniuje

Svetainių kūrimas, seo paslaugossvetainių kūrimas, seo paslaugos

durys, medinės durys