2019 01 24, Ketvirtadienis Portalo filosofija   I  Bendradarbiavimas   I  Kontaktai   I  Atsakomybės ribojimas
              Portalas SVEIKATOS SODAS: Kuo arčiau Gamtos tuo daugiau sveikatos! 

Mažiau spam‘o – švaresnė galva.

img

 

PRAVARTU

       PIRMOJI PAGALBA

         KALENDORIUS

      DOPLERIO RADARAS

      PACIENTŲ TEISĖS

      ECHOSKOPIJA.LT

       AKIŲ KLINIKA

       DIETOSCENTRAS.LT

 „SVEIKATOS SODO“     VIDEO DIENORAŠTIS   

ziedu piegāde
Flower Delivery in Riga

 

Hey.lt - Nemokamas
 lankytojų skaitliukas
Kmynai efektyviai stiprina žarnyno veiklą   print
2012-01-12
Paprastasis kmynas (Carum carui). Paprastasis kmynas yra dvimetis salierinių šeimos žolinis augalas. Sinonimas – pievakmynis, duokmynis.

Laukiniai kmynai auga drėgnose pievose, žole apaugusiose vietose, kelkraščiuose. Išauga iki metro aukščio, žiedai yra baltos arba raudonos spalvos.

Paprastieji kmynai žydi gegužės-birželio mėnesiais. Jų vaisiai renkami antraisiais augimo metais, liepos-rugpjūčio mėnesiais.

Kmynai yra vienas iš seniausiai žinomų vaistažolių ir prieskoninių augalų. Jie minim senovės Egipto raštuose, parašytuose prieš 3500 metų. Dabar kmynai vertinami ne tik kaip vaistažolė, bet ir kaip prieskoninis augalas.

Kmynas paplitęs Vakarų Europoje, Centrinėje Azijoje, Šiaurės Afrikoje.

Lietuvoje kmynas gana paplitęs, auga dirvonuose, pagrioviuose, miškų aikštelėse, pievose, soduose, daržuose. Buvo vartojamas neolito laikais, aprašytas Egipto rankraščiuose, jį mėgo senovės graikai ir romėnai.

Paprastojo kmyno vaisiuose yra eterinio aliejaus,flavonoidų, riebalinio aliejaus, baltymų, tenidų, dervų,mineralinių medžiagų. Žolėje kaupiasi flovonoidai, organinės rūgštys, vitaminas C ir kt.

Kmynas yra seniai žinomas vaistinis augalas. Juo buvo gydomi Plinijaus lakais.

Liaudies medicinoje kmynai vartojami virškinimo organų veiklai reguliuoti ir spazmams malšinti. Mokslininkai rekomenduoja kmynų arbatą gerti sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, dėl nervinių priežasčių sutrikus širdies ir skrandžio veiklai.

Dabartiniu metu kmynai plačiai vartojami kaip vaistinis augalas. Jų sėklos dažnai vartojamos pilvo pūtimui malšinti, virškinimui gerinti, ypač peristaltikai stiprinti ir žarnyno puvimo bei rūgimo procesams silpninti. Kmynų antpilu galima sužadinti apetitą. Liaudies medicinoje apetitui žadinti 20-30 minučių prieš valgį siūloma suvalgyti kmynų sėklų miltelių ant arbatinio šaukštelio galo. Kmynų nuoviras skatina pieno išsiskyrimą maitinančioms kūdikius motinoms. Joms rekomenduojama valgyti duoną su kmynais. Kmynai skatina ir tulžies skyrimąsi. Kmynų sėklų dedama į daugelio arbatų mišinius: apetitui gerinti, skrandžiui gydyti, viduriams palaisvinti, vidurių pūtimui mažinti, skrandžio ir žarnyno spazmams raminti.

Kmynų vaisiai stipriai kvepia, yra aštraus kvapo ir skonio. Patrynus mažas, rudas sėklas tarp pirštų, pasklinda tipiškas kmynų kvapas. Prieskoniams vartojami sumalti arba nemalti. Sumalti kmynais tiks patiekalams, kurie nebus kaitinami: salotoms, paštetams, sūriams.

Sėklomis aromatizuojami duonos ir konditerijos gaminiai, jų dedama į raudonuosius burokėlius, šviežius ir raugintus kopūstus, bulves, sriubas, salotas, dešras, visų rūšių riebią mėsą, kmynų sriubą, guliašą, avienos gaminius.

Tai puikus prieskonis gaminant įvairius patiekalus.

Kmynai naudojami gėrimų pramonėje ir parfumerijoje.

Daugelis mėgstame vakare išgerti puodelį kmynų arbatos, kurios malonus kvapas pasklinda po visus namus. O jau duona su kmynais – tikras gardumėlis.

Tačiau reikia prisiminti, kad kmynai priklauso skėtinių augalų šeimai. Yra daugybė į jį panašių nuodingųjų augalų, todėl jokiu būdu nerinkite laukinių kmynų, jeigu gerai jų nepažįstate.

Parengė Liudvikas RULINSKAS

"Šiaulių naujienos"

Vikipedija- DO'Neil nuotr.

Atgal  

Dėl straipsniuose aprašytų gydymo, sveikatingumo metodų taikymo ar vaistų vartojimo portalas SVEIKATOS SODAS neatsako. Kreipkitės patarimo pas savo gydytoją, vaistininką ar tos srities specialistą. 
Perspausdindami, cituodami ar kitaip platindami portalo SVEIKATOS SODAS autorinę medžiagą įdėkite aktyvią nuorodą www.sveikatossodas.ltReklama: Stogų įrengimas Trinkelių klojimas Panevėžyje Plastikiniai langai Medinės durys Mediniai langai Grindinio trinkelės Permanentinis makiažas Vilniuje

Svetainių kūrimas, seo paslaugossvetainių kūrimas, seo paslaugos

durys, medinės durys