2019 01 22, Antradienis Portalo filosofija   I  Bendradarbiavimas   I  Kontaktai   I  Atsakomybės ribojimas
              Portalas SVEIKATOS SODAS: Kuo arčiau Gamtos tuo daugiau sveikatos! 

Mažiau spam‘o – švaresnė galva.

img

 

PRAVARTU

       PIRMOJI PAGALBA

         KALENDORIUS

      DOPLERIO RADARAS

      PACIENTŲ TEISĖS

      ECHOSKOPIJA.LT

       AKIŲ KLINIKA

       DIETOSCENTRAS.LT

 „SVEIKATOS SODO“     VIDEO DIENORAŠTIS   

ziedu piegāde
Flower Delivery in Riga

 

Hey.lt - Nemokamas
 lankytojų skaitliukas
Kaip užkirsti ligai kelią?   print
2015-09-17
Dažniausiai žmonės kreipiasi į medikus tuomet, kai liga jau būna įsisenėjusi. Statistika liudija – apie 50 proc. visų piktybinių navikų būtų galima išvengti laiku nustačius ikinavikinius pokyčius. Reguliariai tikrinant sveikatą galima laiku nustatyti ir kraujotakos sistemos širdies ligas.

Sutaupoma laiko ir pinigų

Šeimos gydytojos Dalios Stasinienės teigimu, tikrinantis sveikatą profilaktiškai galima sutaupyti laiko ir pinigų, tačiau tuo rūpintis turi ne gydytojas, o pats žmogus: „Bent kartą per metus profilaktiškai išsitirti turi visi – nuo vaikų iki senelių, – sakė ji. – Visiems be išimties reikėtų atlikti bendrąjį kraujo, šlapimo tyrimą, pasitikrinti kraujospūdį. Kokius konkrečiai kitus tyrimus reikia atlikti, priklauso nuo amžiaus grupės.“

Visos moterys turėtų pačios reguliariai pasitikrinti krūtis ir kartą per metus apsilankyti pas ginekologą. Vyrams nuo 40 metų labai svarbus kraujo tyrimas (PSA), atliekamas prostatos vėžio profilaktikai. Kasmet nustatoma apie 3000 naujų ligos atvejų. Ankstyvos stadijos gydymas dažniausiai būna efektyvus. Tačiau apie 50 proc. atvejų Lietuvoje aptinkamas vėlyvos stadijos prostatos vėžys“, – teigė gydytoja.

Po 40 metų svarbūs ir akių ligų profilaktiniai tyrimai dėl glaukomos. Taip pat svarbu matuoti akispūdį sergantiesiems cukriniu diabetu, hipertonine liga, po akių traumų ar operacijų.

Dažniausiai Lietuvos gyventojai miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Kraujagyslių susiaurėjimas ir užsikimšimas nėra jaučiamas, tačiau, atlikus lipidogramą, galima sėkmingai identifikuoti riebalų kraujyje padidėjimą, nustatyti cholesterolio kiekį. Tai leistų pradėti gydymą dar prieš prasidedant rimtesniems sutrikimams. Deja, ši medicinos paslauga nėra populiari – labai dažnai žmonės pamiršta pasitikrinti, nors tai rekomenduojama daryti bent kartą per metus.

Patologijos diagnostika laboratorijos nuotrauka

Prevencija pažaboja ir vėžį

Daugelyje Vakarų Europos valstybių prevencinės programos, padedančios diagnozuoti ankstyvos stadijos klastingą ligą ir užbėgti jai už akių, pradėtos vykdyti jau prieš kelis dešimtmečius ir pasiekta gerų rezultatų. Pvz., Islandijoje taikant atrankinę patikrą dėl gimdos kaklelio vėžio per 35 metus sugebėta mirtingumą nuo šios ligos sumažinti net 80 procentų. Pasak Valstybinės ligonių kasos ryšių su visuomene vedėjos Linos Bušinskaitės-Šriubėnės, už paslaugas, kurios suteikiamos pagal šiuo metu Lietuvoje vykdomas 6 prevencines programas, žmogui nereikia mokėti, nes jos kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

„Kasmet vis daugiau žmonių pavyksta išgelbėti nuo klastingiausios šio amžiaus ligos – vėžio, nes kiekvienais metais vis daugiau jų dalyvauja minėtose programose, – sakė specialistė. – Štai jau dešimtmetį Lietuvoje moterys gali nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio, o jų mirtingumas nuo šios programos įgyvendinimo pradžios sumažėjo beveik trečdaliu.

Tuo tarpu programos, pagal kurias galima išsitirti dėl krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų veikia daugiau nei kelerius metus. Todėl kviečiu žmones aktyviau dalyvauti Lietuvoje vykdomose prevencinėse programose ir nemokamai pasitikrinti sveikatą. Gaila, kad ne visi tuo pasinaudoja, nors jose dalyvauti ir gauti profesionalių medikų įvertinimą apie sveikatos būklę nieko nekainuoja.“

Viena prevencinė programa skirta ir vaikams. Pagal ją vaikų krūminiai dantys nemokamai dengiami silantais – specialia apsaugine medžiaga, kuri vaikų dantukus apsaugo nuo ėduonies ir neleidžia pradėti anksti gesti.

Lijana Cibulskienė


Pixabay.com/ PublicDomainPictures nuotr.

Atgal  

Dėl straipsniuose aprašytų gydymo, sveikatingumo metodų taikymo ar vaistų vartojimo portalas SVEIKATOS SODAS neatsako. Kreipkitės patarimo pas savo gydytoją, vaistininką ar tos srities specialistą. 
Perspausdindami, cituodami ar kitaip platindami portalo SVEIKATOS SODAS autorinę medžiagą įdėkite aktyvią nuorodą www.sveikatossodas.ltReklama: Stogų įrengimas Trinkelių klojimas Panevėžyje Plastikiniai langai Medinės durys Mediniai langai Grindinio trinkelės Permanentinis makiažas Vilniuje

Svetainių kūrimas, seo paslaugossvetainių kūrimas, seo paslaugos

durys, medinės durys