O juk iš tikrųjų žmogaus charakterį pažinti svarbu daugeliu atvejų. Pagal jį reikia rinktis profesiją, darbą. Ypač tai aktualu kuriantiems šeimas. Juk šiandien užtenka vien žvilgtelėti į prašančių ištuokos pareiškimus, kad įsitikintum, jog tarp priežasčių įrašas „nesutapo charakteriai“ – bene pats dažniausias.
Ar iš tikrųjų apie žmogaus charakterį ką nors tikra gali pasakyti jo mėgstamos geometrinės figūros?
Mokslininkas, pats pirmasis pradėjęs tyrinėti šį faktą, buvo amerikietis Stiuzenas Deplingeris. Jis buvo žymus psichologas, garsėjąs kaip puikus specialistas vadovaujančių kadrų ruošimo srityje. Vėliau šios srities specialistai labai susidomėjo Deplingerio išvadomis bei prielaidomis ne tik Amerikoje, bet ir Europoje. O šiandien jo tyrimų išvadomis naudojasi daugelis pasaulio psichologų.
Kaip tai daroma?
Pats testas su geometrinėmis figūromis labai paprastas: reikia sudėlioti iš eilės keturias geometrines figūras – kvadratą, trikampį, apskritimą ir zigzagą – pagal tai, kaip jos žmogui patinka.
Žinoma, daug kas pasakys apie tai niekada nesusimąstęs, net pats nežino, ar turi kokių nors simpatijų vienai ar kitai figūrai. Tačiau mokslininkai sako, kad taip tikrai nėra. Net jei žmogus teigia apie tai negalvojęs, jo aplinkoje, kurią tvarko pats, žinovui nesunku bus įžvelgti atsakymą. Apie tai bylos ne tik jo apranga, jos stilius, drabužių, baldų apmušalų piešiniai, kabantys paveikslai, prie namų, sode suformuotos klombos, mėgstamos automobilių formos ir t.t.
Taigi net ir tiriamajam bus įdomu apie save šį tą sužinoti.
Pirmiausia jis turi iš visų keturių figūrų pasirinkti labiausiai patinkančią ar bent priimtiniausią. Paskui tuo pačiu principu išdėlioti likusias. Ką tai duos? Ogi tai, kad pirmoji figūra leis nustatyti jas dėliojusio asmens individualius ypatumus, o paskutinioji parodys, su kokių charakterių tipų žmonėmis jam sunkiausia bendrauti.
Ką byloja kvadratas?
TEIGIAMI BRUOŽAI. Jei labiausiai iš visų figūrų žmogui patinka kvadratas, tai rodo, kad jis yra protingas, darbštus, moka pasirinkti tinkamą darbą ir be vargo jį atlieka.
Tokie asmenys paprastai būna plačios erudicijos, labai pareigingi. Jie nemėgsta prisifantazuoti tokių perspektyvinių darbų, kurių nebus įmanoma atlikti.
Išties, argi toks žmogus – ne turtas darbdaviui?
NEIGIAMI BRUOŽAI. Tačiau skubėti džiaugtis neverta nei darbdaviui, nei asmeniui, ketinančiam su tokiu žmogumi susieti savo gyvenimą, kurti šeimą.
Reikia žinoti, kad tokia asmenybė – neregėta nuobodybė! Savo pedantiškumu,smulkmeniškumu aplinkiniams ji gali sukelti nervinį šoką. O vadovaudamas kolektyvui, toks žmogus sunkiai beišlaikys darbuotojus, nes ne kiekvienas gerai savo darbą atliekantis pakęs smulkmenišką kabinėjimąsi, nors iš tiesų vadovas tai darys ne specialiai, be piktos valios.
Ne lengviau bus prie to priprasti ir šeimoje žmonai ar vyrui. Iš to kils daug nesutarimų, ginčų,kivirčų.
Nustatyta, kad tokie asmenys, nors ir nestokodami erudicijos, stengiasi apsiriboti vien konkrečiais, dalykiniais pokalbiais, nemėgsta gilintis į intelektualius reikalus.
Pasirinko apskritimą
TEIGIAMI BRUOŽAI. Tai mokančios taikiai gyventi, giliai užjausti , net ir tolimiems žmonėms padėti asmenybės. Tokie žmonės – tikri taikdariai, sugebantys greitai likviduoti konfliktus, tildyti barnius, nesukeldami nė vienos konfliktuojančios pusės priešiškumo sau. Tai – retas sugebėjimas, nes, kaip žinoma, žmonės dažniausiai laikosi taisyklės: „Jei jis ne už mane,vadinasi – priešas!“. Nesvarbu, teisūs jie ar ne.
Nedažna šiandieninėje visuomenėje ir nuoširdi užuojauta kitam, pastangos padėti.Dėl šios savybės tokie žmonės labai branginami pirmiausiai šeimoje.Jie tampa pagrindiniu kiekvieno jos nario „ramsčiu“, o tai kelia jam pagarbą, dėkingumą. Ne mažiau tokios asmenybės vertinamos ir politikoje, nes nešvaisto tuščių žodžių, o ką pažadėję visuomet stengiasi vykdyti. Jie gerbiami bendradarbių, nes jais pasitikima.
NEIGIAMI BRUOŽAI. Pirmiausia tokie nesavanaudiškumo bruožai kenkia pačiai asmenybei praktine prasme: draugai,bičiuliai (o neretai ir šeimos nariai) greitai pripranta prie nesavanaudiškos asmenybės ir pradeda ją visapusiškai išnaudoti. Toks žmogus bet kur atsisako savo patogumų ar naudos kitų labui.Tai jį fiziškai alina,vargina (pvz., jie niekada neranda progos atsisėsti visuomeniniame transporte, nes visuomet mato silpnesnius, senesnius). Be to, ne visuomet ir jo gyvenimo draugė (-as) pritaria tokiai sutuoktinio pozicijai, neretai priekaištauja, kad, mažiau gerumo rodydamas kitiems, naudingesnis būtų šeimai, turėtų daugiau laiko jos reikalams ir t.t.
Apskritimą mėgstantys žmonės nėra ryžtingi. Ypač šis bruožas išryškėja, kai reikia ką nors pirkti. Jie ilgai stoviniuoja prie prekystalių net rinkdamiesi produktus, o tai neigiamai vertinama šeimos narių, taip pat ir bendradarbių.
Jei patinkamiausias – trikampis
TEIGIAMI BRUOŽAI. Tai kryptingai siekiantys ir visuomet pasiekiantys savo tikslą žmonės. Jie – lyderiai tiek mažuose, tiek ir dideliuose darbuose. Aplinkinius jie stebina neišsenkama energija, kuria užkrečia ir kitus darbuotojus,draugus bei šeimos narius. Net ir tokius, kurie nesiduoda užkrečiami, jis priverčia dirbti, judėti, galvoti.
Tokie žmonės kolektyve labai greitai pastebimi ir įvertinami, sparčiai kyla karjeros laiptais. Net ir dirbdami paprastą darbą, jie greitai suburia apie save entuziastų būrį. Suprantama, jei tai išsilavinęs žmogus, – jam ne už kalnų ir vadovo postas.
Priėmęs tokią asmenybę į darbą, kiekvienas darbdavys apsidžiaugs, nes greitai pastebės, kad to žmogaus energija skatina ir kitų darbuotojų intensyvesnę veiklą.
Tą patį jaus ir šeima: kiekvienas jos narys į jam priklausančias pareigas negalės žiūrėti aplaidžiai.
NEIGIAMI BRUOŽAI
Tačiau sutikime, jog ne kiekvienam toks entuziastingas, energingas žmogus bus priimtinas. Juk kur kas daugiau esama tokių asmenybių, kurios mėgsta ramybę, pastovumą, metų metus nieko nenori keisti nei darbe,nei namuose,aplinkoje ar sode. Štai tokiems žmonėms trikampį mėgstanti asmenybė bus… kaip rakštis, nuolat durianti į „minkštą vietą“. Nesuprantantys tokio charakterio prigimties aplinkiniai entuziastingą žmogų dažnai laiko išsišokėliu, norinčiu pasirodyti geriau už kitus. Iš čia kyla antipatijos jam ir jo sumanymams. „Kas diena – tai naujiena!“ – taip paprastai darbe, o neretai ir šeimoje apibūdinama tokios asmenybės veikla.
Dar blogiau, kai tame “draskymesi” bendradarbiai įžvelgia egoizmą, savanaudiškumą, konkurenciją. O kai darbe nesutarimai, blogą nuotaiką jos kaltininkas parsineša ir į šeimą.
Tad trikampio mėgėjo sėkmė labai priklauso nuo to, tarp kokių žmonių jis dirba ir gyvena. Jam nereikėtų stebėtis pajutus, jog yra nemėgstamas.
Jei traukia akį zigzagas
TEIGIAMI BRUOŽAI. Tai nestandartinės mąstysenos žmonės. Jie – aštrialiežuviai, neleidžią šalia esantiems nuobodžiauti, greitai randą išeitį iš kebliausios padėties. Konservatyvumas, rutina – ne jiems. Tokias asmenybes mėgsta tiek impulsyvūs, tiek ramesnio charakterio žmonės, nes jie kelia nuotaiką, neprimesdami savo valios, nieko neįpareigodami. Su jais lengva bendrauti.
NEIGIAMI BRUOŽAI. Tokio žmogaus niekaip nepriversi daryti tai, kas jam nepatinka, nors ir reikalinga kitiems. Tai labai neigiamai atsiliepia pirmiausiai šeimoje, taip pat ir darbe. Pavyzdžiui, šeimoje jis „išvinguriuoja“ taip, kad jam nemielus darbus būtų įpareigotas atlikti kitas. Ypač jie nemėgsta besikartojančios namų ruošos.
Darbe pradeda demonstruoti savo užimtumą, nepatinkantį darbą irgi perkeldamas ant kitų pečių, nors pagal pareigas tai priklausytų jam. Labiausiai veikloje jam nepakenčiama rutina.
Tačiau blogiausia, kad tokie žmonės nesilaiko duotų pažadų, įsipareigojimų, niekur nenueina laiku. Dėl tokios savybės nukenčia šeima, nes negali juo pasitikėti.Pavyzdžiui,iš ryto pažadėjęs nupirkti maisto produktų, jis gali atsidurti netikėtoje kompanijoje ir net grįžęs namo stebėtis neradęs pagaminto maisto.
Darbe karjeros tokios asmenybės irgi nepasiekia, nes žmonės jais nepasitiki.
Parengė Eugenija ANTANAITYTĖ
“Klaipėda”