O vaikštinėdami nepamirškime prisirinkti beržų pumpurų, gležnų lapelių. Jų nuovirais galima ne tik žaizdas dezinfekuoti, įvairių tipų odą valyti, plaukus stiprinti, bet ir dantų skausmą malšinti ar net plaučių uždegimą gydyti.
Malšina skausmus ir gydo
Ne tik beržyno oras ir beržų sula stiprina sveikatą. Beržo pumpuruose ir lapuose gydomųjų galių netgi daugiau nei suloje. Pumpurai ir lapai yra eterinių aliejų, dervų, raugų, vitamino C, cukraus, organinių ir mineralinių medžiagų, saponinų, flavonoidų, antiseptinių medžiagų šaltinis. Pumpuruose eterinių aliejų yra net 3,5–5 proc. Vertingi ir pumpurų sakai, iš kurių bitės gamina pikį. Bičių pikis ypatingas tuo, kad jame gausu antioksidantų – senėjimą stabdančių medžiagų. Taigi ir pumpurų galios yra tokios pat. Pumpuruose yra ir veikliųjų medžiagų, kurios dezinfekuoja žaizdas ir netgi gydo kvėpavimo takų, skrandžio, raumenų ir sąnarių ligas.
Pumpurų ar lapų užpilai ar nuovirai skatina medžiagų apykaitą, prakaitavimą. Juos dera gerti kaip šlapimo ir tulžies išskyrimą skatinančius, atsikosėjimą lengvinančius vaistus. Kvėpavimo takų ligoms ir plaučių uždegimui gydyti ruošiame užpilą ar nuovirą iš 3–5 g džiovintų pumpurų ar 6–8 g džiovintų jaunų lapelių ir 0,5 l verdančio vandens. Gerti reikia po pusę stiklinės 3 kartus per dieną. Močiutės šlapimo pūslės ir inkstų ligas sėkmingai gydo beržo pumpurų, tujos ūglių, meškauogės lapų, skleistenio žolės (kiekvieno po 5 g) nuoviru.
Skrandžio sutrikimams, spazminiams skausmams malšinti 10 g pumpurų užpilame 100 g spiritu, laikome dvi savaites ir geriame po šaukštelį 2–3 kartus per dieną. Šis užpilas malšina ir danties skausmą. Tereikia suvilgyti vatos tamponą ir laikyti jį ant skaudamos vietos. Liaudies medicinos žinovai sako, kad beržų lapai malšina ir radikulito skausmus. Reikia ryte nuskintus beržų lapus sukrauti į polietileninį maišelį, jį užrišti, kad lapai pradėtų šusti. Vakare juos reikia paberti ant lovos ir ant jų atsigulti. Ryte skausmo kaip nebūta. Gydomosios beržų vonios ramina, sumažina prakaitavimą, slopina sąnarių uždegimus, odos pažeidimus, bėrimus.
Išvalys odą ir sustiprins plaukus
Pumpurų nuoviro kompresai tinka jautriai veido odai. Sausai odai valyti tinkamesnis pumpurų, lapų nuoviras su spiritu ar degtine (1:5). Riebiai veido odai ruoškime pumpurų nuoviro, čiobrelių, džiovintų erškėčių vaisių miltelių ir krakmolo kaukę. Prieš tepant veidą tyrele, ją pakaitinkime. Pumpuruose esantys saponinai iš riebios odos porų išvalo suragėjusias ląsteles, eterinis aliejus skatina kraujo apykaitą, rauginės medžiagos sutraukia odos poras, o jų išskiriamas betulolas stiprina plaukų šaknis, skatina jų augimą. Pavasarį plaukus sustiprinsime, jei juos perplausime lapų ar pumpurų nuoviru (stiklinė litrui verdančio vandens). Nuoviras stabdo plaukų slinkimą.
Ar žinote, kad…
• Vertingiausi yra bundantys pumpurai, kurių viršūnėlės vos ima žalsvėti. Tuomet jie būna lipnūs, aromatingi. Pumpurus reikia tuoj pat nuskabyti nuo šakelių ir džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje 30 °C temperatūroje. Tinkamai išdžiovinti pumpurai maloniai kvepia, turi specifinį kartų skonį. Juos reikia laikyti medžiaginiame ar popieriniame maišelyje arba stiklainyje. Iš kilogramo šviežių pumpurų gaunama apie 0,4 kg sausos žaliavos.
• Lapus reikia skinti beržams žydint, kol jauni, kvapūs. Vartojami švieži ir džiovinti. Jaunais beržo lapais galime ne tik pasigydyti, bet ir pagardinti maistą. Pavasarį jų galime įmaišyti į žalias salotas su kiaulpienėmis, ridikėliais, laiškiniais česnakais ar rūgštynėmis. Beje, salotoms tinka ir švieži klevų, obelų, serbentų lapeliai. Norvegės jaunais beržo lapeliais pakeičia petražoles. Jais apibarsto virtas bulves, gardina sriubas, troškinius.
• Iš beržo atraižų gaminamas ksilitas – vertingas cukraus pakaitalas diabetikams.
• Beržo degutas neskęsta vandenyje, nepraleidžia vandens, tinka odoms įdirbti, apavui tepti. Jis gina nuo niežų, erkių, spuogų.
• Kvapi beržinė vanta, surišta jau lapams visiškai subrendus, puikiai šalina stresą, nuovargį, gerina kraujo apytaką, atgaivina odą geriau už bet kokias kitas kosmetikos priemones ar procedūras.
• Liaudies medicinoje beržo žieve, beržo grybu gydomi nudegimai, gastritas, kepenų ligos. Grybai arba juodgrybiai auga ant senų beržų kamienų, jie renkami visus metus. Susmulkintus ir išdžiovintus tinka naudoti pusę metų. Žinotina, kad grybą galima kaitinti tik iki 50–60 °C. Prieš tai parą reikia jį mirkyti.
Aušra Laumakė
Martyno Vidzbelio nuotr.