Prieš valgant, džiovintus produktus reikia pamirkyti. Juos būtina gerai sukramtyti. Džiovinti vaisiai yra nepakeičiamas žalio maisto mėgėjų produktas. Tačiau nusprendus maitintis žaliu maistu, reikia išmokti tinkamai juos apdoroti.
Geriausia vaisius mirkyti šaltame vandenyje. Pamirkius 1-2 valandas jau galima valgyti. Nebereikia virti įprastų kompotų: užtenka vaisius užpilti verdančiu vandeniu ir sandariai uždengti indą. Kai vanduo atvėsta, vaisiai būna tokie minkšti, tarsi būtų išvirti. Nebūtina į šį kompotą dėti cukraus: pasaldinus išnyksta vaisių natūralus skonis.
Džiovintus be kauliukų vaisius galima sumalti mėsmale. Gautą masę reikia laikyti šaldytuve ir po truputį valgyti prieš miegą, kad geriau funkcionuotų žarnynas. Galima ją sumaišyti su avižų kruopomis ir vaisių sultimis. Galima iš masės suformuoti mažus rutulėlius, apvolioti susmulkintuose riešutuose ir valgyti kaip saldainius.
Masiškai džiovinami vaisiai apdorojami chemikalais, todėl prieš valgant juos būtina nuplauti iš pradžių karštu, o paskui šaltu vandeniu.
Džiovintos kriaušės. Kriaušėse yra daug angliavandenių. Neprinokusiose kriaušėse yra nemažai sorbito, kuris gali pakeisti cukrų, todėl jos rekomenduojamos cukriniu diabetu sergantiems ligoniams.
Džiovintų kriaušių nuoviras gerai malšina karščiuojančiųjų troškulį. Jų kompotuose yra daug rauginių medžiagų, kurios naudingos sergant žarnyno ligomis, viduriuojant. Bet pačių kriaušių, iš kurių buvo verdamas kompotas, nereikia valgyti, nes jose yra šiurkščių augalinių skaidulų, kurios stimuliuoja žarnyno peristaltiką.
Džiovinti abrikosai. Išėmus kauliukus, prinokę abrikosai sudžiovinami saulės atokaitoje. Šiuose vaisiuose yra daug kalio, organinių rūgščių, vitaminų, karotino, fosforo, kalcio, geležies. Norint išvalyti žarnyną, užtenka suvalgyti 100-150 džiovintų pamirkytų abrikosų. Ne blogiau žarnyną išvalo ir džiovintos slyvos.
53 proc. džiovintų abrikosų sudaro lengvai pasisavinami angliavandeniai. Abrikosuose esantis magnis padeda gydyti hipertoninę ligą. Abrikosų nuovirai ir antpilai ilgam pagerina skrandžio ir kasos veiklą.
Razinos. Razinos – tai džiovintos vynuogės. Jose yra daug kalio ir kitų vertingų medžiagų. Sergant bronchitu, kosint rekomenduojama 30 g razinų 45 minutes pamirkyti vandenyje ir vakarais valgyti su pienu.
Razinų savybės labai skiriasi nuo šviežių vynuogių savybių. Jos stiprina plaučius, širdį, nervų sistemą ir „malšina pyktį“.
Džiovintos datulės. Džiovintomis pamirkytomis datulėmis paskanintas kompotas – puikus desertas ne tik ligoniams, bet ir sveikiems žmonėms. Tačiau dėl didelio šiurkščios ląstelienos kiekio šie vaisiai nerekomenduojami sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, kolitais arba viduriuojant.
PARENGĖ L.ŽUKAITĖ
“Sekundė”