Dar praėjusiame dešimtmetyje buvo atlikta daug bandymų, susijusių su neeiliniais šuns sugebėjimais nustatyti mažą tam tikrų cheminių medžiagų buvimą ore, tačiau apie tokių savybių pritaikymą medicinoje susimąstyta gerokai vėliau.
Vienas JAV pilietis kreipėsi į gydytojus, aiškindamas, kad jo šuo ėmė elgtis neįprastai. Atlikus išsamesnius tyrimus jam buvo nustatyta melanoma. Po kelių panašių atsitikimų, mokslininkai rimtai susimąstė apie šuns uoslės pritaikymą medicinoje.
Kalifornijos mokslininkų grupė atliko eksperimentą, kurio metu 5 specialiai apmokyti šunys turėjo diagnozuoti onkologinius susirgimus. Tyrime dalyvavo 170 žmonių iš kurių 55 sirgo plaučių vėžiu, 31 – krūties vėžiu, o likę – sveiki. Iš dalyvavusių žmonių buvo paimti iškvėpto oro mėginiai, kuriuos vėliau per specialius įrenginius uostė šunys. Priklausomai nuo susirgimo, specialiai dresiruoti keturkojai atsiguldavo arba pritūpdavo prie sergančio žmogaus oro mėginio.
Mokslininkai apskaičiavo, kad šunys plaučių vėžį nustatė 97 proc. tikslumu, o krūties – 87 proc. Tokie stulbinantys rezultatai nustebino net ir skeptiškai į tyrimus žiūrėjusius onkologus.
šiuo metu pasaulyje populiarėja netradicinis gydymas vadinamas dogoterapija. Šią naują sritį propaguojantys terapeutai mano, kad šunys gali padėti žmonėms. Įvairios pasaulinės organizacijos, dirbančios su protiškai neįgaliais pacientais pradėjo taikyti dogoterapiją. Procedūrų metu, neįgalieji kontaktuoja su dresuotais šunimis prižiūrimi specialistų – dogoterapeutų.
Remiantis praėjusių metų ataskaitomis – tai veikia. Nustatyta, kad aktyvus bendravimas su šunimi skatina smegenų veiklą ir kelia stiprius emocinius išgyvenimus. Užfiksuoti neįtikėtini atsitikimai, kai dogoterapijos metu prabilo nebyliai ir nusijuokė emociškai nejautrūs ligoniai.
Kaimyninėje Lenkijoje dogoterapija smarkiai pažengusi. Susibūrusios specialistų grupės, įsteigtos specialios klinikos, vykdomi šios srities apmokymai ir šunų atrankos. Pasak tokia veikla užsiimančių terapeutų, išmanyti reabilitaciją, veterinariją, mediciną ir kinologiją nepakanka, reikia daug dirbti ir gilintis į šuns ir žmogaus santykius, siekiant teigiamo rezultato.
Vido Venslavišklo nuotr.