Gal tuomet organizmui naudingesni iš kitų vietovių ir šalių, netgi iš užjūrio, atgabenti augalai. Tuo labiau jau „prigiję“ mūsų kraštuose. Pavyzdžiui, alavijas, kitados mūsų tėvynainių laikytas egzotišku augalu, dabar labai plačiai vartojamas liaudies medicinoje kaip itin efektyvus vaistas. Galbūt kada nors panašiai bus vertinami ir kaktusai, turintys nemažai gydomųjų savybių.
Pasidomėkime, kokias ligas ir kaip galima gydyti kaktusais. Čia pateikti receptai klinikinėje praktikoje nėra išbandyti – jie yra liaudies medicinos rekomendacijos, todėl labai svarbu nepamiršti atsargumo. Prieš imantis gydytis kaktusais, kaip ir bet kokiu kitu augaliniu preparatu, reikia įsitikinti, ar organizmas gerai juos toleruoja. Pasireiškus bent menkiausiam nepageidaujamam poveikiui, reikia nedelsiant nutraukti gydymą. Būtina prieš tai pasikonsultuoti su gydytoju.
Daugumos čia aprašytų receptų turimas galvoje kaktusas opuncija, kurį tikriausiai pažįstame visi. Liaudies medicinos žinovų teigimu, geriausia gydyti naudoti ne jaunesnių kaip 3-5 metų opuncijų apatinius lapus, pašalinus nuo jų visus dygliukus, galima juos paprasčiausiai išpjauti su visu pagrindu.
Peršalimo ligos
Opuncijos lapelius be dygliukų susmulkiname, sutriname emaliuotame inde, užpilame šaltu vandeniu santykiu 1:10, 20 minučių pakaitiname vandens vonelėje, perkošiame. Geriame po 1/3 stiklinės užpilo tris kartus per dieną. Arba: 2 valgomuosius šaukštus smulkintos žaliavos užpilame dviem stiklinėmis vandens, po 8 valandų perkošiame ir suvartojame per dieną. Geriame po atitinkamą porciją prieš kiekvieną valgį.
Sergant bronchitu, kosint, skalavimams vartojamas toks užpilas: 3-5 šaukštelius smulkintos žaliavos termose užpilti dviem stiklinėmis verdančio vandens ir palaukti 12 valandų.
Laikoma, kad gydymas būna efektyvesnis kaktusų užpilus sumaišius su gysločiais, pipirmėtėmis, šalavijais, lakišiais, medetkomis, ramunėlėmis arba liepžiedžiais. Į paruoštą kaktuso lapų masę įberiame 1 valgomąjį šaukštą pasirinkto augalo arba kelių augalų mišinio. Tuomet pagaminamas užpilas anksčiau aprašytais būdais.
Opuncijos stiebelių sultys sumaišomos su piliarožės žolės sultimis, ir mišinį vartojame po 1 valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną – kaip antiuždegiminį vaistą sergant viršutinių kvėpavimo organų ligomis, bronchitu, tuberkulioze, kosint. Šį mišinį galima vartoti ir išoriškai, pavyzdžiui, gydant nudegimus, šunvotes, pūliuojančias odos žaizdeles ir pan. Kaktusų pieninis nuoviras tinka įvairioms kvėpavimo organų ligoms gydyti.
Susmulkintus stiebelius emaliuotame inde užpilame šaltu pienu 1:10, 30 minučių pakaitiname vandens vonelėje ir perkošiame. Arba: 2 valgomuosius šaukštus žaliavos termose užpilame dviem stiklinėmis karšto pieno ir po 8 valandų perkošiame. Užpilas geriamas šiltas – po ¼ stilinės tris kartus per dieną.
Reumatas, radikulitas, sąnarių skausmas
Nuskynus opuncijų lapų, nuo jų atpjaunama maždaug 1 centimetro pločio juostelė, o likusi dalis įdedama į šaldytuvą. Atpjautas lapo gabalėlis susmulkinamas, sutrinamas ir jo košele 1-2 minutes trinama skaudama vieta. Po to ši vieta aptepama košelės likučiais, pridengiama kompresiniu popieriumi, vata, polietilenu ir šiltai apmuturiuojama. Kompresas laikomas per naktį. Jis paprastai nedirgina odos ir nesukelia jokių nemalonių pojūčių. Tokios procedūros daromas kas vakarą, kol visiškai išnyksta skausmas. Priklausomai nuo ligos gali prireikti nuo 2 iki 3 ar net 10 procedūrų.
Sergant reumatu skaudamos vietos įtrinamos kaktuso stiebelių sultimis ir šiltai apmuturiuojamos. Arba: įtrynimams vartojamas stiebelių spiritinis antpilas: 1 valgomąjį šaukštą trintos vaistinės žaliavos tamsaus stiklo butelyje užpilame 100 ml ekstrabento ir savaitę jį laikome kambario temperatūroje. Kad būtų efektyviau, užpilą galima sumaišyti su laurų aliejumi.
Žaizdos
Opuncijų stiebelių sultys sumaišomos su krienų šaknų sultimis, ir šiuo mišiniu gydomos pūliuojančios žaizdos. Be to, šis mišinys gali palengvinti atsikosėjimą ir pagerinti apetitą.
Populiarioje literatūroje nurodomi receptai gydyti inkstų, šlapimo pūslės ir šlapimtakių ligas, tai pat virškinimo organų ligas.
Tačiau reikia neužmiršti, kad prieš gydymąsi būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Parengė Liudvikas RULINSKAS
“Šiaulių naujienos”
SXC.hu nuotr.