Iš čia ji pateko į Kiniją, Vidurinę Aziją, Kaukazą, o po to ir į Europą. Kultūrinamas grikis linkęs „pabėgti“, todėl dažnai aptinkamas sulaukėjęs. Grikių atsiradimas Europoje kartais siejamas su totorių-mongolų įsiveržimu: neva užkariautojai atsigabenę augalo sėklų. Archeologinių kasinėjimų duomenys tai neigia – grikiai į Europą atkeliavo anksčiau už totorius-mongolus.
Grikiuose yra lengvai pasisavinamų baltingų medžiagų, riebalų, įvairių angliavandenių, B grupės vitaminų. Be to, grikiai garsėja geležies, kalcio, fosforo, mikroelementų, organinių rūgščių, labai svarbių žmogaus organizmui, gausa.
Gydomosios savybės
Gydomųjų savybių turi grikių žiedai, lapai, grūdai, kruopos, miltai. Žiedų ir lapų antpilas rekomenduojamas kaip antisklerozinis vaistas sergant hipertonine liga. Lapų milteliais barstomos pūliuojančios žaizdos. Žydinčių grikių lapuotos viršūnėlės turi labai daug rutino, todėl iš jų gaminami rutino, urutino ir rutamino preparatai. Iš grikių lapų ir žiedų išgaunamas vitaminas PP – rutinas, kuris rekomenduojamas sutrikus kraujotakai, kamuojant kraujagyslių spazmams, esant tinimų, susilpnėjus venoms, padidėjus kapiliarų pralaidumui ir trapumui. Sutrikimų, pasireiškiančių kraujosruvomis odoje, gleivinėse, smegenyse, širdyje, akių tinklainėse, gydymui bei profilaktikai, paprastai rekomenduojamas rutinas su vitaminu C. Padidėjus kraujo krešėjimui, preparatai iš grikių nerekomenduojami.
Grikių kruopos yra vertingas dietinis maisto produktas. Jose yra daug lecitino, kuris labai svarbus sergant kepenų, širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos, inkstų ligomis, cukriniu diabetu. Jis geriausiai pasisavinamas valgant kruopas su pienu. Grikių košė rekomenduojama nutukusiems, pagyvenusiems žmonėms ir sveikstantiems po sunkios ligos.
Grikių miltai, persijoti per tankų sietelį, laikomi puikiu pabarstu kūdikiams.
Liaudies medicinos receptai
Sergant ateroskleroze kasdien geriama po 2-3 stiklines grikių arbatos. Pagerėjimas pajuntamas po 2-3 savaičių. Grikių žiedus galima maišyti su kitokiais vaistingaisiais augalais, rekomenduojamais šiai ligai gydyti.
Nuo sauso kosulio arba siekiant suskystinti skreplius, geriamas grikių žiedų užpilas. 1 valgomąjį šaukštą žaliavos užpilame 2 stiklinėmis verdančio vandens, atvėsiname ir perkošiame. Vartojame po 0,5 stiklinės 3-4 kartus per dieną.
Esant mažakraujystei rekomenduotina gydytis grikių viršūnėlių užpilu: 1 valgomąjį šaukštą džiovintos smulkintos žaliavos užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens, 15 minučių pakaitinti vandens vonelėje, po 45 minučių perkošti. Gerti po 0,5 stiklinės užpilo 3-4 kartus per dieną, prieš valgį.
Parengė Liudvikas RULINSKAS
“Šiaulių naujienos”
“Sveikatos sodo “nuotr.