Buvo tikima, kad po šiais medžiais gimė didieji Olimpo dievai. Pasak legendos, alyvmedį pasodino Atėnų Akropolio kalvoje mylimiausia Dzeuso duktė Atėnė ir kuris gyvas iki šiol. Atėnė žinojo, ką daranti atnešdama graikams alyvuogių šakelę dovanų, taip nugalėdama Poseidoną dovanų rungtynėse. Ji žinojo, kad būtent tokios dovanos reikia būsimiems atėniečiams, taip pasivadinusiems jos garbei. Olimpinėse žaidynėse Graikijoje alyvuogės šakelė buvo kaip pergalės ženklas, alyvmedžių vainikais buvo apdovanojami olimpinių žaidynių nugalėtojai. Homeras rašė, kad kovotojai prieš žaidynes turėdavę laikytis specialios dietos, kurios didžiausią dalį sudaro alyvuogių aliejus ir iš jo pagamintas maistas. Graikų kultūroje šis medis simbolizavo pergalę, garbę, stiprybę, ilgaamžiškumą, apsivalymą, išmintį ir taiką. Ant Nojaus laivo nutūpęs balandis su alyvmedžio šakele, kuri simbolizavo pasaulinio tvano pabaigą.
Gyvenimas. Taika, atgimimas, džiaugsmas, pergalė, galia, grožis, tikėjimas – tai tik maža dalis tų reikšmių, kurias simbolizuoja alyvuogė. Alyvuogių aliejus vartojamas graikų religijoje, buityje nuo žmogaus gimimo iki mirties, jis užima svarbią vietą medicinoje, kulinarijoje, kosmetikoje.
Pirmieji įrodymai to, kad žmonės mokėjo išskirti aromatinę medžiagą iš augalinės žaliavos, priskiriami laikotarpiui maždaug 5000 metų iki Kristaus, indiškoje literatūroje 2000 metų prieš Kristų, randama aprašyta apie 700 aromatinių augalų, tokių kai imbieras, cinamonas, mira, kalendra, sandalmedis ir kt.
Sveikatai naudingas, kokybiškas alyvuogių aliejus, kaip ir pats alyvmedis, neretai vadinamas dovana iš rojaus. Kyla klausimas – kodėl?
Vertingas sveikatai
Dažnas, pamatęs parduotuvės lentynoje alyvuogių aliejų, tiesia į jį rankas, nes pikantiško skonio, kvapus produktas puikiai tinka ir salotoms gardinti, ir įvairiems patiekalams gaminti. Be alyvuogių aliejaus sunku būtų apsieiti verdant sriubas, pavyzdžiui, keletas aliejaus šlakelių suteikia špinatų sriubai su cukinijomis itin pikantišką skonį, gaminant įvairius užpilus, ruošiant daržovių bei mėsos troškinius ir kt. Tačiau ar viską žinome apie sveikatą stiprinančias alyvuogių aliejaus ypatybes? Geriausiai alyvuogių aliejaus naudą galima pajusti pasirinkus aukščiausiosios kokybės pirmojo šalto spaudimo aliejų. Šios rūšies aliejus nėra termiškai apdorotas, todėl sveikatai tinkamiausias. Ar žinote, kad alyvuogėse yra daugiau kaip 100 biologiškai aktyvių medžiagų? Tarp jų – „Grožio vitaminai“ A ir E. Šie vitaminai mažina cholesterolio kiekį, o kartu – širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Vertingomis maistingosiomis savybėmis pasižymi ne tik alyvuogės, bet ir iš jų išspaustas aliejus.
Mononesočiosios riebalų rūgštys, kurių alyvuogių aliejuje ypač gausu, didina „gerojo“ cholesterolio kiekį ir mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.
Alyvuogių aliejuje ypač daug omega-9 rūgščių. Ši mononesočioji riebalų rūgštis itin svarbi gerai sveikatai palaikyti, nes gerina visų ląstelių membranų laidumą, palaiko normalų kraujagyslių sienelių elastingumą, saugo odą bei gleivines nuo išsausėjimo ir kt. Alyvuogių aliejuje gausu vitaminų A, K, E. Viename šaukšte alyvuogių aliejaus yra 1,6 mg vitamino E – tai 8 proc. rekomenduojamos dienos normos, taip pat polifenolių ir daugybė kitų organizmui naudingų mineralinių medžiagų.
Geriausias aliejus išspaustas šaltuoju būdu
Vienas iš aliejaus vertinimo kriterijų yra spaudimo būdas. Kuo jis senoviškesnis, tuo brangesnis. Kuo ypatingas šaltasis spaudimo būdas? Apdorojant alyvuoges temperatūra nepakyla aukščiau 30 laipsnių. Tokia temperatūra garantuoja puikias aliejaus maistingąsias ir skonio savybes.
Aliejus gali būti išgaunamas ir kitu metodu – naudojant įvairias chemines medžiagas. Taip išgautą aliejų galima vartoti ilgesnį laiką, plačiau pritaikyti, tačiau jis praranda alyvuogių aliejui būdingą išskirtinumą: savitą skonį ir vitaminus, mineralus ir kitas naudingąsias medžiagas.
Alyvuogių aliejaus rūšis priklauso nuo išgavimo būdo ir vynuogių kokybės. Vertingiausias yra itin tyras alyvuogių aliejus, išgaunamas tą pačią dieną surinktas alyvuoges mechaniškai spaudžiant šaltuoju būdu. Šio aliejaus rūgštingumas – ne didesnis nei 0,8 proc. Juo alyvuogės kokybiškesnės, tinkamiau surinktos ir išspaustos, tuo rūgštingumas mažesnis, o aliejus – vertingesnis. Pravartu įsiminti, kad itin tyro alyvuogių aliejaus rūgštingumas negali būti didesnis negu 0,8 proc.
Mažiausio rūgštingumo aliejus pasižymi itin švelniu, maloniu skoniu ir puikiai tinka daržovių, žuvies ar jūros gėrybių patiekalams ruošti. Itin tyro alyvuogių aliejaus nederėtų vartoti kepimui, todėl, kad įkaitintas iki aukštos temperatūros jis praranda gerąsias skonio savybes.
Reikėtų prisiminti, kad: tyrą alyvuogių aliejų reikėtų vartoti įvairiems patiekalams gardinti, pavyzdžiui, apšlakstyti salotas. Kitas mažiau vertingas alyvuogių aliejaus rūšis galima pasitelkti gaminant, kepant, troškinant antruosius patiekalus.
Alyvuogių aliejaus nederėtų laikyti šaldytuve, todėl, kad sutirštės ir bus nepatogu vartoti. Palaikius aliejų kambario temperatūroje, jis vėl suskystės, išlaikydamas visas savo gerąsias savybes.
Reikėtų pasistengti, kad šalia alyvuogių aliejaus nebūtų tokių maisto produktų, kurių kvapas – aštrus, todėl, kad alyvuogių aliejus labai sugeria aštrius kitų produktų kvapus.
Viduržemio jūros regiono gyventojai kur kas rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, todėl, kad alyvuogėse esantys vitaminai ir antioksidantai A, E, C, beta karotinas saugo nuo vėžio, aterosklerozės, širdies infarkto, trombozės.
Parengė Liudvikas RULINSKAS
“Šiaulių naujienos”
“Sveikatos sodo” nuotr.