Funkcinis sutrikimas
Veikiamos streso hormonų smulkios kraujagyslės, maitinančios širdį, susitraukia, todėl į ją mažiau patenka deguonies ir maistingųjų medžiagų. Širdies raumuo apie pasikeitimus siunčia signalą nervų sistemai. Tada smegenys “duoda komandą” arterijoms išplėsti ir nemalonūs pojūčiai praeina, širdis nustoja smarkiai plakti.
Tai – funkcinis sutrikimas, jis trumpalaikis ir nepavojingas. Taigi jaudintis nereikia – infarktas negresia. Moterims iki klimakso jis itin retas, nes širdį saugo moteriški hormonai. Bet prieš menstruacijas jų sudėtis pasikeičia, todėl kartais širdies darbas padažnėja – pulsas būna dažnesnis nei 80 tvinksnių per minutę – arba ji dirba su pertrūkiais.
Jei jūs susijaudinote, nuliūdote, pavargote ir jaučiate, kad širdis tarsi apmiršta arba ji taip daužosi, kad, atrodo, iššoks, geriausias vaistas – ramybė ir kalio preparatai. Vietoj jo galite suvalgyti vynuogių ar razinų, nes jose yra nemažai kalio. Stiprių raminamųjų nesigriebkite – puikiausiai padės 10-15 lašų valerijonų antpilo.
Kai pulsas padažnėjęs (daugiau kaip 80-90 tvinksnių per minutę), galite sau padėti. Visų pirma plačiai atverkite langus, atsisekite visas sagas, kad kūnas niekur nebūtų suveržtas. Atsigulkite ant lovos ir po nugara pakiškite keletą pagalvių. Užsimerkite ir abiejų rankų smilių bei didžiųjų pirštų pagalvėlėmis 10 sek. spauskite akių obuolius. Per minutę pakartokite tris kartus. Paskui giliai įkvėpkite, sulaikykite kvėpavimą, iškvėpkite. Taip darykite 5 kartus. Tada ramiai pabūkite 2-3 min. ir kvėpavimo pratimą pakartokite.
Galite išgerti širdies lašelių, nošpos ir po 15 min. Širdies veikla pasidarys normali.
Padės aliejus ir vaistiniai augalai
Nusiraminti, sustiprinti širdį padeda aromaterapija. Uždarykite langus ir duris. Į aromatinę lempą įpilkite truputį šiltoko vandens, po ja uždekite specialią žvakę, o į vandenį lašinkite keletą lašų savo mėgstamo eterinio aliejaus – pakalnučių, melisų, mėtų ar rozmarinų. Pirmas seansas neturi būti ilgesnis nei 30 min., paskui kasdien vis po pusvalandį būkite ilgiau – iki 3 val. Ilgiau kaip 3 val. nebūkite.
Nuo širdies neurozės padeda vaistažolių arbatos. Jas reikia ruošti kaip ir bet kokią arbatą, bet gerti būtina 3 kartus per dieną po 1/3 stiklinės iki valgant. Vienos rūšies arbatą gerkite 2-3 savaites, paskui vartokite kitą.
Pirmas receptas. Sumaišykite valerijono šaknų, kraujažolių, melisų ir jonažolių (santykis 3 ir 3, ir 2, ir 1).
Antras receptas. Santykiu 3 ir 3, ir 2, ir 2 sumaišykite mėtų lapus, sukatžoles, valerijonų šaknis ir apynių spurgus.
Nuo skausmo širdies plote, jaudulio ir nemigos padės lygiomis dalimis sumaišytos ramunėlės, kmynai, mėtų lapai ir valerijonų šaknys. 10 g mišinio užpilkite stikline virinto vandens ir 30 min. virkite vandens vonelėje. Kai atvės, perkoškite. Po 1/4 stiklinės gerkite rytą ir dieną, o po 1/2 stiklinės – likus pusvalandžiui iki einant miegoti. Gydymosi kursas – 3 savaitės.
Kaip raminanti priemonė rekomenduojamas valerijono šaknų ir sukatžolių lygių dalių mišinys. 15 g žaliavos užpilkite stikline virinto vandens, 15 min. kaitinkite vandens vonelėje, 45 min. palikite, kad atvėstų. Paskui perkoškite, žaliavą nuspauskite. Gerkite po 1/4 stiklinės 3-4 kartus per dieną likus valandai ar pusvalandžiui iki valgant. Kursas – 3-4 savaitės.
Jei norite namuose ruošti vaistažolių arbatos ar antpilų, galite nusipirkti vaistinėje įvairių lašelių širdžiai stiprinti. Be to, žinokite, kad širdžiai ne tiek ir daug reikia: kad būtumėte laimingi – tada ji plaka lygiai ir ramiai, kad vartotumėte tinkamus produktus – liesą pieną, vynuogių sultis, vynuoges, apelsinus, greipfrutus ir kitus citrusinius vaisius, nes jie sumažina arterinį spaudimą ir cholesterolio lygį.
Parengė L.Žukaitė
“Sekundė”