Eilėse rikiuojasi šimtai ligonių
Niekam ne paslaptis, jog prireikus gydytojo specialisto konsultacijos, ligoniams tenka numinti ne vieną gydymo įstaigos slenkstį – apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris išduoda siuntimą konsultacijai, registruotis apžiūrai ir kantriai laukti tos dienos, kai pagaliau gaus reikiamą pagalbą.
Ir nors oficialiai teigiama, kad pagal Vartotojų sveikatos indekso metodiką matuojamus prieinamumo rodiklius, Lietuvos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas prilygsta Europos vidurkiui, akivaizdu, jog daugelyje poliklinikų vis dar nepavyksta sumažinti eilių prie gydytojų kabinetų.
Šiaulių Teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jovita Atkočaitienė sako, jog siekiant gerinti medicinos paslaugų prieinamumą šeimos gydytojas, skiriantis konsultaciją, turėtų nurodyti tris gydytojus specialistus, kurių paslaugų laukti reikėtų trumpiausiai. Taip pat pacientas turi galimybę konsultacijai pasirinkti bet kurį gydytoją, bet kurioje Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoje.
Tačiau nuolat besidriekiančios eilės prie gydytojų specialistų kabinetų yra akivaizdus įrodymas, kad ši sistema neveikia arba ligoniams yra nepatogi. Didžiausias norinčiųjų pasveikti būrys rikiuojasi prie urologo, endokrinologo, vaikų oftalmologo ir vaikų endokrinologo kabinetų – šių konsultacijų laukiančiųjų sąrašai siekia beveik po šimtą pacientų.
Kalti patys pacientai?
Kai laukimas užsitęsia net po keletą mėnesių, dažnas pacientas numatytąjį vizitą net pamiršta arba taip jo ir nebesulaukia. Tuo metu J. Atkočaitienė kaltę dėl susidariusių eilių permeta patiems pacientams ir netgi siūlo bausti į konsultaciją neatvykusius ligonius.
„Užsienyje užsiregistravus ir nepranešus apie neatvykimą taikomos baudos – pusė konsultacijos kainos, kurią yra privaloma susimokėti. Kadangi gydymo įstaigoms, sudariusioms su ligonių kasomis sutartis, už gydytojų specialistų suteiktas paslaugas apmokama sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis bazinėmis kainomis, Lietuvoje taip pat galėtų būti taikomas šis baudų metodas“, – sako šiaulių Teritorinės ligonių kasos specialistė.
Pasak jos, tai galėtų būti vienas iš sprendimo būdų, kaip sumažinti eiles ir pagerinti medicinos paslaugų kokybę šiauliuose. Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja Birutė Marija Paplauskienė sako, jog nerealu, kad žmogus pas gydytoją tikrai ateis, kai registruojamasi trims mėnesiams į priekį – per tokį laiką ligonis gali konsultacijos ir nebesulaukti. „Ligonių kasos turėtų kontroliuoti sveikatos paslaugų prieinamumą ir priimtinumą pacientams. Kadangi šias paslaugas iš gydymo įstaigų perka, turėtų ir rūpintis, ar ligoniai patenka pas gydytoją, kiek laiko tai užtrunka ir pan.“, – sako B. M. Paplauskienė.
Išskirtiniais atvejais – be eilės
Pacientų patirtis rodo, kad net mėnesį ar daugiau laiko pralaukus numatytojo vizito pas gydytoją, skirtuoju laiku pas specialistą galite ir nepatekti. Neretai dar pusvalandį, o kartais ir ilgiau tenka mindžikuoti prie mediko kabineto durų. Pasak B. M. Paplauskienės, pirminės sveikatos įstaigos nustato, per kiek laiko ligonis turi patekti pas gydytoją, tačiau yra nemažai atvejų, kai pasitaiko išskirtinės situacijos ir su pacientu gydytojas užtrunka ilgiau. Tokiais atvejais kitiems ligoniams laukimo laikas prailgsta nuo keliolikos minučių iki kelių valandų. Taip nutinka dar ir todėl, kad kai kuriais atvejais – ligoniui karščiuojant ar skundžiantis ūmiais širdies skausmais – pacientai yra priimami be eilės.
Visgi medikė teigia, jog ne visi sergantieji linkę skųstis ilgu laukimu: „Mano apklausti ligoniai tikina, kad vizito pas gerai savo amatą išmanantį specialistą jie kantriai laukia ir po keletą valandų. Tačiau yra ir tokių, kurie po keliolikos minučių laukimo praranda kantrybę ir išeina“.
B. M. Paplauskienė tikina, kad ilgų eilių prie medikų durų išvengti padėtų ir pačių žmonių supratingumas. „Į šeimos gydytoją dažnai kreipiasi nuolat vaistus vartojantys žmonės, norintys atnaujinti receptus. Žinotina, kad nebūtina laukti dienos, kai vaistai baigsis ir skubos tvarka bandyti patekti pas gydytoją – registruotis galima likus porai savaičių iki naujo recepto išdavimo dienos. Taip sutaupytume ir medikų, ir savo laiką“, – teigia gydytoja.
Trūksta medikų?
„Šiaulių naujienų“ kalbintų gydytojų teigimu, ligoniai būtų aptarnaujami kur kas greičiau, jei šiauliuose netrūktų medikų. Šių metų pradžios duomenimis, pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, mūsų mieste trūko 13 gydytojų.
Pasak šiaulių centro poliklinikos vyriausiojo gydytojo Mindaugo Maželio, antrojo lygio paslaugas teikiančius medikus, kurių trūksta labiausiai, reikėtų dažniau kviestis iš kitų miestų: „Kai kurių specialistų konsultacijoms iš viso nėra eilių, o kitų – labai didelės. Jei susidaro eilės, vertėtų kviestis daugiau specialistų konsultuoti pacientus šiauliuose, o ne ligonius siųsti į kitą miestą – tai sergančiam žmogui kainuoja ir pinigų, ir laiko. Juolab, kad pavienių pacientų konsultacijos kituose miestuose eilių problemos neišspręs“.
Šiauliuose ypač trūksta specialisto angiochirurgo – šiuo metu šios srities gydytojo, dirbančio mūsų mieste, nėra. „šis specialistas atvažiuoja konsultuoti retai, todėl patekti pas jį sudėtinga. Taip ir susidaro ilgiausios eilės“, – sako B. M. Paplauskienė.
Tuo metu gydytojas M. Maželis siūlo išeitį – valdžios atstovus įpareigoti už valstybės pinigus mediko diplomą įgijusius jaunus gydytojus privalomai siųsti padirbėti paskirtoje gydymo įstaigoje. „Centro poliklinikoje daug jaunų gydytojų atlieka praktiką, bet ir vėl išvyksta – į kitus miestus ar užsienį. Todėl įsipareigojimas dirbti paskirtoje gydymo įstaigoje išspręstų specialistų trūkumą mažesniuose miestuose ir rajonuose“, – sako M. Maželis.
Lina ABROMAVIČIENĖ
SXC.hu – Sergio Roberto Bichara nuotr.