Liaudies medicina nuo seno naudoja pušų pumpurus nuo įvairių ligų. Ypač jie tinka peršalus, esant viršutinių kvėpavimo takų uždegimui, ūmiam ar lėtiniam bronchitui. Renkami ne tik pavasariniai pušų pumpurai, tinka ir žiemą nuskabytos švelnios pušų šakelių viršūnėlės, jau sukaupusios daug gydomųjų medžiagų – vitamino C, eterinio aliejaus ir kt. Pumpurų poveikis įvairialypis , tad lietuvišką pušelę prisiminti derėtų ir sergant reumatu, esant akmenims tulžies ar šlapimo pūslėje. Jos pumpurų nuoviras veikia ir antiseptiškai, naikindamas ligos sukėlėjus nosiaryklėje. Sibire pušų pumpurų nuoviras naudojamas ir avitaminozei gydyti, skorbuto profilaktikai. Nepatartina vartoti pušies pumpurų sergant nefritu, o jeigu jūsų skrandis jautrus, maišykite juos su kitomis vaistažolėmis .
Pasigaminti iš surinktos žaliavos vaistus nesudėtinga: užplikykite žiupsnelį ( 50 g) pumpurų puse litro verdančio vandens, pusvalandį palaikykite ant lėtos ugnies vandens vonioje (indą įdėkite į puodą su vandeniu) .
Nukoštą nuovirą galima gerti vieną, galima maišyti su medumi. Toks saldus vaistas labai tinka vaikams, jiems labiau patiks ir švelnus gėrimas su pienu: 50 g pumpurų užpilkite 2 stiklinėmis karšto pieno, virkite 20 min. , 2 val. palaikykite šiltai. Šio nuoviro vaikui užteks 2 dienoms.
Jei kamuoja reumatas, odos ligos, pasigaminkite nuovirą voniai : 400 g pumpurų 5 l vandens kaitinkite pusvalandį ant lėtos ugnies.
SXC.hu – Julia Tikhonova nuotr.