Šis iš Kinijos kilęs, o dabar mus iš Ispanijos pasiekiantis vaisius nuo seno vadinamas dievų maistu, nes jame susikaupia daug organinių rūgščių, mineralinių medžiagų, raugų ir pektinų. Dėl pastarųjų žiniuonys jais gydydavo virškinimo trakto ligas. Labai daug persimonuose ir karotino, kuris saugo regėjimą.
Persimonai padeda greičiau iš organizmo pašalinti kalcio druskas. Be to, jie turi baktericidinių savybių. Šiuose vaisiuose daug vitamino C, todėl jie tinkami įvairiems uždegimams malšinti, žaizdoms gydyti, jų patartina valgyti ir persišaldžius, ir skaudant gerklei. Persimonai mažina kraujospūdį bei padeda organizmui atsigauti išsekus, suteikia žvalumo, mat juose gausu jodo, geležies, vario, kalio ir kalcio.
Net jei esate sveiki kaip ridikai, persimonus valgyti verta, nes labai skanu. Dažniausiai jie valgomi švieži. Tik reikėtų rinktis visiškai sunokusius, nes antraip sutraukia gleivinę. Bet ne bėda: šį nemalonumą galima panaikinti vaisių apie pusę paros palaikius 30–40 °C temperatūros vandenyje arba trumpam įkišus į šaldiklį.
Prinokęs persimonas yra minkštas kaip sviestas. Jį galima maišyti su saldumynais, jogurtu. Iš persimonų gaminama želė, pudingas, jų dedama į pyragus, verdami gardūs džemai. Pietiečiai iš persimonų gamina net vyną, sidrą ir alų.
Baklažanų salotos su mocarela
3 baklažanai, 250 g mocarelos, 1 batonas, didelis ryšelis šviežių gražgarsčių, ryšelis bazilikų, 2−3 skiltelės česankų, pusės citrinos sulčių, 60 ml alyvuogių aliejaus, juodųjų pipirų, jūros druskos.
Supjaustykite baklažanus išilgai ir per pusę. Minkštimą įpjaukite ir pabarstykite druska. Palikite 10 minučių. Tuomet apšlakstykite aliejumi ir apkepkite ant grotelių atviroje ugnyje.
Supjaustykite batoną, irgi apkepkite ant grotelių. Įtrinkite česnaku. Mocarelą supjaustykite žiedais, pasūdykite, pabarstykite pipirais, bazilikais, apšlakstykite aliejumi ir palikite pasimarinuoti keletą minučių. Dėkite į didelį indą baklažanus, o ant jų mocarelą su aliejumi. Sluoksniuokite su keptu batonu, apšlakstykite citrinos sultimis ir, jei reikia, aliejumi. Viską apibarstykite smulkiai pjaustytomis gražgarstėmis.
Margųjų pupelių užtepėlė
200 g margų pupelių, aliejaus, žiupsnelis druskos, pipirų, dašio, saulėje džiovintų pomidorų, mėgstamų žalumynų.
Išvirkite pupeles, nusunkite, suberkite į virtuvinį kombainą, dėkite prieskonius, pomidorus, žalumynus, pilkite aliejaus ir viską sutrinkite. Jei masė labai kieta, pilkite daugiau aliejaus. Labai skanu ir sveika pagardinti daigintais grūdais, kad ir pipirinių ar ridikėlių.
Soti sriuba
400 g faršo (kiaulienos ir vištienos per pusę), 400 g cukinijų, 400 g šviežių kopūstų, 400 g pomidorų, 300 g salierų stiebų, 200 g morkų, 1 vidutinio dydžio stiebo poro, aliejaus, druskos, pipirų, petražolių.
Faršą pasūdykite, įberkite pipirų ir gerai išmaišykite. Supjaustykite daržoves, pomidorus apliekite verdančiu vandeniu ir nulupkite odelę, supjaustykite kubeliais. Aliejuje apkepkite porus, po to sudėkite morkas, cukinijas ir vėl pakepinkite 5 minutes. Tada įmeskite kopūstus, salierus, pomidorus ir viską troškinkite dar apie 7 minutes. Į puodą įpilkite apie 2 l vandens, įberkite druskos, pipirų. Kai užvirs, meskite mažus faršo gabaliukus, supilkite daržoves ir virkite apie 10–15 minučių. Patiekite su kapotais žalumynais.
Kiaulienos kepsnys su spanguolių padažu
0,5 kg kiaulės kumpio, 1,5 citrinos, 50 g alyvuogių aliejaus, 50 g acto marinato, 50 g pomidorų padažo, juodųjų pipirų, druskos, žalumynų pagal skonį.
Padažui: 340 g šviežių spanguolių, 4 šaukšteliai medaus arba ketvirtis stiklinės agavų sirupo, didelis ekologiškas apelsinas, ekologiška citrina ir žalioji citrina, stiklinė baltojo vyno, geriausia muskatinio, 250 g braškių.
Mėsą nuplaukite, nuvarvinkite, dėkite į gilų indą, įtrinkite prieskoniais, druska ir kapotais žalumynais, apliekite marinatu, apšlakstykite išspaustomis citrinos sultimis, aliejumi bei aptepkite pomidorų padažu. Indą uždenkite ir palikite mažiausiai parai šaldytuve. Kitą dieną įkaitinkite orkaitę iki 250 laipsnių karščio, išklokite skardą folija, dėkite mėsą ir supilkite inde susikaupusį skystį. Uždenkite folija ir kepkite apie valandą.
Paruoškite padažą: spanguoles nuplaukite, jei braškės šaldytos, atšildykite. Nutarkuokite citrusų odeles, išspauskite jų sultis. Berkite uogas į puodą storu dugnu, užpilkite vynu ir pasaldinkite. Sumaišykite, užvirinkite. Sumažinkite ugnį ir troškinkite apie pusvalandį. Suberkite tarkuotas žieveles ir sultis. Sumaišykite. Nukelkite puodą nuo ugnies. Pilkite viską į plaktuvą ir trinkite tol, kol pasidarys vienalytė masė. Kai mėsa iškeps, ją supjaustykite, apliekite padažu ir patikite su keptomis bulvėmis, šviežių daržovių salotomis. Padažo galima pasidaryti ir daugiau:
Pastovėjęs per naktį, jis taps dar skanesnis. Likutį galima supilti į švarius stiklainius ir laikyti šaldytuve. Negenda gana ilgai. Galima tiekti ir šaltą.
Persimonų desertas
3 prisirpę persimonai, 350 ml riebios grietinėlės, 3 šaukštai avižinių dribsnių, 2 šaukštai migdolų lapelių, 6 šaukšteliai grapos (galima pakeisti lietuviška namine), 2 šaukšteliai skysto medaus, žiupsnelis jūros druskos.
Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių temperatūros. Persimonus nulupkite, išimkite kauliukus ir supjaustykite nedideliais gabalėliais. Į mažą kepimo indą supilkite dribsnius bei migdolus, suberkite 1–1,5 šaukštelio cukraus, druskos. Sumaišykite ir pakepinkite 5 minutes. Atvėsinkite. Į grietinėlę įdėkite 1 šaukštelį medaus ir išplakite plaktuvu. Kai grietinėlė ims tirštėti, įdėkite ir likusį šaukštelį medaus. Į skaidraus stiklo aukštas stiklines sudėkite persimonus, užpilkite kiekvieną šaukšteliu grapos arba naminės, pabarstykite truputį cukraus, ant viršaus dėkite grietinėlę. Stiklines neškite į šaldytuvą. Kai atvės, pabarstykite migdolais ir dribsniais.
SXC.hu – Michelle Roberts nuotr.