Jos metu smegenyse vyksta specifiniai cheminiai procesai, kinta hormoninė pusiausvyra.
Apsaugo nuo širdies ligų
Meditacijos nauda juntama iškart – žmogus tą pačią dieną jau jaučiasi kitaip. Visgi potyriai labai skiriasi, nes tai yra individualu ir priklauso nuo pasirinkto būdo. Tiriant žmones, kurie užsiima meditacija ilgesnį laiką, pastebėti ne tik trumpalaikiai kūno ir smegenų veiklos pokyčiai, bet ir ilgalaikiai. Tokie žmonės rečiau serga (87 proc. sumažėja galimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis), pasikeičia jų smegenų struktūra (padidėja smegenų sritys, atsakingos už atmintį ir sensorinių signalų iš aplinkos apdorojimą), gyvenimo būdas tampa sveikesnis (sumažėja tabako ir alkoholio priklausomybės, rečiau persivalgoma), pagerėja gyvenimo kokybė.
Taikoma tradicinėje medicinoje
Nors mokslas ir dvasiniai dalykai, rodos, vargiai suderinami, Vakarų medicinos atstovai jau svarsto galimybes plačiau naudoti meditaciją kartu su tradicine medicina bei vaistais gydant šiandienes pacientų bėdas. Yra keletas ligoninių, kurios jau turi paruošusios meditacijos programas kaip papildomą gydymą tiek fiziniams, tiek psichologiniams negalavimams gydyti. Vis dėlto meditacija nėra greitas būdas pasveikti. Reikia laiko sukurti savitą ir priimtiną techniką ir tuo reikia užsiimti reguliariai. Meditacija turi tapti gyvenimo dalimi.
Meduoti geriausia ryte
Pažengusieji jau žino, kad medituoti gali bet kur ir bet kada. Nėra jokio apribojimo, kiek reikia medituoti. Meditacija gali trukti kelias minutes arba kelias valandas. Vienos meditacijos formos reikalauja skirtingo laiko tarpo, praleisto medituojant. Pradėjus medituoti, geriausia tai daryti kelias dienas per savaitę tam skiriant apie pusvalandį laiko.
Tinkamiausias ir efektyviausias laikas meditacijai yra nuo 3-4 valandos iki 11-12 valandos ryto, nors ją galite atlikti bet kada ir tai vis tiek turės naudos. Meditacija suteikia gyvybingumo, polėkio. Vakare – mažina stresą, įtampą. Patartina prieš meditavimą nieko nevalgyti, nes virškinamas maistas sunkina susitelkimą ir dėmesio koncentravimą. Meditacijai skiriamas laikas po truputį turi vis ilgėti, proporcingai jos teikiamai naudai (t. y. jūsų gerai dvasinei savijautai).
Kaip medituoti
Patogiai atsisėskite kėdėje, bet ne taip, kad užmigtumėte. Stuburas turėtų būti tiesus, galvą laikykite tiesiai arba šiek tiek palinkusią apačion (stuburas ir kaklas vienoje linijoje). Akys užmerktos, koncentruokitės į tašką tarp antakių. Rankas pasidėkite ant kelių ar kedės atramų. Atidėkite visus darbus į šalį, šis laikas yra skirtas meditacijai, o ne mąstymui apie darbus. Susitelkite į kvėpavimą – kuo labiau atsipalaiduokite, giliai kvėpuokite ir jauskite orą šnervėse, kaip įeina šaltesnis ir išeina šiltesnis oras.
Meditacijos nauda sveikatai
Pasiekiama gili relaksacija.
Pagerėja kraujotaka ir širdies ritmas.
Reguliuojasi kraujospūdis.
Geriau gyja virusų ir infekcijų sukelti sutrikimai.
Aktyvinama imuninė sistema.
Greitesnis pooperacinis gijimas.
Padeda astmos ir kitų kvėpavimo sutrikimų atvejais.
Sulėtėja senėjimo procesas.
Atsiranda energijos ir vidinio atsinaujinimo pojūtis.
Padeda esant alergijoms, artritui, lėtinėms psichosomatinėms ligoms.
SXC.hu – Alex Bramwell nuotr.