Socialinė akcija
Skaudžia šių dienų visuomenės rykšte išlieka nepilnamečių rūkymas. Dažniausiai pirmąjį dūmą ankstyvame amžiuje sutraukę jaunuoliai įklimpsta į priklausomybės liūną visam gyvenimui.
Su šia problema JAV imtasi kovoti dar viena socialine akcija „Išlaisvinkime vaikus nuo tabako“. Metų pradžioje farmacinės kompanijos „CVS“ inicijuotas ir penkeriems metams 5 mln. dolerių suma finansuotas projektas įtraukė ne vienos valstijos visuomeninės sveikatos organizacijas bei būrį aktyvistų.
Masina tūkstančiais skonių
Prieš porą savaičių Vašingtone įvykęs kasmetinis Jaunimo gynimo simpoziumas (Youth Advocacy Symposium) neatsitiktinai sulaukė žinomos kovos su tabako vartojimu lyderės CVS palaikymo. Renginyje susibūrė iš 20-ties valstijų atvykę 26 akcijos aktyvistai-lyderiai, pasisakantys prieš tabako industrijos manipuliacinę rinkodarą ir savo valstijų bendruomenėse skleidžiantys gyvenimo be rūkalų idėjas.
Simpoziumo metu su Kongreso nariais susitikę jaunuoliai atkreipė politikų dėmesį į FDA (Maisto ir vaistų administracijos) pastangas reguliuoti visus tabako gaminius, įtraukiant ir elektronines cigaretes bei cigariles. Mat nors rūkymo rodikliai šalyje sumažėjo, cigarečių gamintojai pristato naujus, vaikų akį traukiančius saldumynų ir vaisių skonio tabako produktus.
Maži pigūs, dažnai paprastas cigaretes primenantys cigarai aitrina vaikų jusles vynuogių, arbūzų, vyšnių ar braškių aromatais, o elektroninės cigaretės masina dar labiau – tūkstančiais įvairių skonių. Vaikus šie tabako gaminiai pasiekia tais pačiais būdais, kaip ir paprastos cigaretės: jie platinami kartu su žurnalais, pasilinksminimo vietose, automobilių lenktynių metu.
Pixabay.com/Horst Winkler nuotr.
Paprastos cigaretės traukia mažiau
Valstybės inicijuotos apklausos parodė, kad tarp aukštesniųjų klasių moksleivių elektroninių cigarečių vartojimas 2013–2014 metais išaugo nuo 4,5 iki 13,4 proc. ir pranoko paprastų cigarečių vartojimo apimtis. Taip pat paaiškėjo, kad vaikinų surūkomas saldžiųjų cigarilių (10,8 proc.) kiekis ima lenkti cigaretes (10,6 proc.).
Naujosios nerimą keliančios tabako gigantų strategijos tik beria druskos ant žaizdos, kadangi priklausomybė nuo tabako gaminių – itin opi problema tarp JAV jaunuolių. Dažnas jų pirmą kartą pabando ir greitai įjunksta vartoti rūkalus dar nesulaukęs pilnametystės.
„CVS“ duomenimis, JAV kiekvieną dieną daugiau nei 2 800 vaikų surūko pirmą cigaretę, o 2,7 mln. aukštesniųjų klasių moksleivių vis dar neatsikrato šio įpročio.
Taip rūkymas išlieka viena iš dažniausių pirmalaikių ligų ir mirčių priežasčių JAV, kasmet pareikalaujantis per 480 tūkst. gyvybių. Taigi siekiu išlaisvinti vaikus iš tabako gniaužtų gali būti gelbėjama ne tik viena karta, bet ir koreguojama visos šalies ateitis.
Lietuvoje
-Į pragaištingas rūkalų pinkles yra pakliuvę ir daugybė Lietuvos nepilnamečių. Prieš keletą metų atliktas alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo Europos mokyklose tyrimas (ESPAD) parodė, kad mūsų šalyje nuolat rūkė 24 proc. 15–16 metų paauglių, o 74 proc. tokio amžiaus mokinių jau būna išbandę tabako gaminius.
– Po ilgų diskusijų šiemet gegužės pirmąją įvedus Tabako kontrolės įstatymo pataisą mūsų šalyje nepilnamečiams tabako vartojimas ir turėjimas su savimi jo gaminių buvo uždraustas. Toks pats sprendimas priimtas ir dėl sparčiai plisti pradėjusių elektroninių cigarečių.
– Rūkančiųjų skaičius kasmet auga, o pradedančiųjų vartoti tabaką amžius jaunėja. Pernai rinkos tyrimų bendrovės TNS LT atliktas tyrimas parodė, kad mūsų šalyje rūko beveik kas trečias 18-74 metų gyventojas.
– Lietuvoje dėl rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta apie 7 tūkst. žmonių.
Aigustė Tavoraitė
Pixabay.com/ Osckar Espinosa nuotr.