Pasak šiuos augalus Lietuvoje populiarinančio mokslininko selekcininko Antano Svirskio, burnotis lėtina organizmo senėjimo procesus, stabdo vėžinių ląstelių formavimąsi, normalizuoja medžiagų apykaitą. Jis padeda gydant daugybę negalavimų – plaučių ir odos ligas, lėtines skrandžio opas, nudegimus, stenokardiją, aterosklerozę.
Manoma, kad maistine verte burnotis lenkia visas dabar egzistuojančias pasaulio augalijos rūšis! šių augalų proteinai beveik atitinka idealius žmogui būtinus baltymus. Burnočiuose randama daug kalcio, magnio, geležies, fosforo, kalio.
Vertingiausios yra burnočio sėklos ir jų aliejus. Baltymų prisotintos augalo sėklos prilygsta sojoms ir karvės pienui: jose žmogaus organizmui labai reikalingos aminorūgšties lizino yra dukart daugiau nei kviečiuose ir tris kartus daugiau nei kukurūzuose ar sorose. Be to, jose beveik nėra gliuteno.
Burnočių sėklų skonis primena riešutus, jos yra labai lengvai pasisavinamas maistas. Sėklos valgomos tiek virtos, tiek skrudintos, spragintos ar sumaltos į miltus. Naudojamos gaminant makaronus, košes, troškinius, įvairius kepinius (duonos, pyragų) .
Valgomi yra ir augalo lapai bei jauni stiebai: juos galima troškinti, virti, šaldyti, konservuoti ar džiovinti. Itin skanūs yra burnočių šaltibarščiai ir barščiai. Juos labai tinka ruošti su sūriu, pagardinti kiaušinienę, sriubas. Šio augalo salotos papildys vitamino C ir daugelio mikroelementų atsargas. Burnotis – puikus mėsos pakaitalas, taigi jis greitai suras vietą vegetarų virtuvėje. Sakoma, kad burnočio jaunų žiedų ir lapelių arbata ne tik gydo nuo įvairių negalavimų, bet žvalumo suteikia daugiau nei stipri kava.
Burnotis nesunkiai išauginamas bet kokioje dirvoje, o parduotuvėse galima nusipirkti iškart maisto gamybai tinkamų jo sėklyčių.
Receptai iš Antano Svirskio knygos „Burnočiai – pašaras, maistas, vaistas“
Brokolių ir burnočių apkepas
Reikės:
250 g burnočių sėklų,
350 ml daržovių sultinio,
350 g brokolių,
4 kiaušinių,
200 g sūrio,
200 g pomidorų padažo,
baziliko, druskos ir pipirų (pagal skonį).
Burnočių sėklas supilkite į daržovių sultinį ir virkite 20 minučių. Atskirai sultinyje apie 8 minutes virkite brokolius. Į atvėsusią burnočių masę sudėkite 4 kiaušinių trynius, sūrį (geriausia brinzos) ir prieskonių. Viską sumaišykite su burnočių mase. Kepimo formą patepkite sviestu, išdėliokite apvirtus brokolius, ant jų sudėkite burnočių masę. Ant jos tolygiai paskleiskite pomidorų padažą. Kepkite 200°C temperatūroje 20 minučių. Skanaus!
Burnočių košė su slyvomis ir graikiniais riešutais
Reikės:
2 stiklinės burnočių sėklų,
3 stiklinės slyvų,
2–3 šaukštai riešutų,
šaukštas sviesto, druskos, cukraus.
Slyvas nuplaukite, išimkite kauliukus, o minkštimą susmulkinkite, sudėkite į puodą, užpilkite šaltu vandeniu ir virkite 5–7 minutes. Tada supilkite nuplautas burnočių sėklas, pagal skonį druskos, cukraus ir baikite virti košę (apie 20 minučių). Likus iki virimo pabaigos 5–7 minutėms, supilkite smulkintus riešutų branduolius. Į karštą košę sudėkite sviestą ir išmaišykite. Skanaus!
Aigustė Tavoraitė
Vido Venslaviškio nuotr.