Norėdami tuo įsitikinti – paeksperimentuokite: grožėkitės spalvingais gyvais gėlių žiedais kiekvieną laisvą minutę, auginkite gėles namuose ir netrukus pastebėsite, jog jų terapinis poveikis – ne pramanas.
Ne tik puošia kambarius
Anot floristės, augalų žinovės Livijos Petronytės, gamtinės sąlygos lemia, kad būtent pavasarį mes turime nuostabią galimybę mėgautis atbundančia augalija – tiek darželiuose, tiek ant palangių besirikiuojančiuose vazonuose gėlės stiebia žiedus.
Remiantis moksliniais tyrimais, įrodyta, jog būnant tarp gėlių, žmogaus smegenys išskiria tris hormonus – energizuojantį adrenaliną, raminantį melatoniną ir nuotaiką gerinantį seratoniną – įtakojančius gerą fizinę ir dvasinę savijautą. Žmogaus kūnas sugeria teigiamą gėlių skleidžiamą savitą energiją. Vieni augalai padeda atgauti jėgas, kiti veikia raminamai, dar kiti slopina skausmą ar padeda gydytis įvairias ligas. Be jokios abejonės, tai turi įtakos mūsų sveikatai. Taigi jei norite maksimaliai pajusti augalų energijos poveikį, svarbu tinkamai pasirinkti, su kokiu „draugauti“.
Tinkamai parinkti augalai, kurie išskiria mikrobus naikinančias medžiagas – fitoncidus, gali teigiamai veikti kambario orą. Tokias medžiagas išskiria pelargonijos, fikusai, rozmarinai, monsteros. Šie augalai sugeria žalingas medžiagas per mažas poras lapuose. Kai kurios iš šių medžiagų, tarkime formaldehidas, trichloroetilenas ir benzenas gali būti randami tokiuose daiktuose kaip kilimai, grindų danga, drabužiai, statybinės medžiagos, tabako dūmai. Benzenas naudojamas plastikuose, gumoje, rašale, dažuose. Trichloroetilenas naudojamas klijuojančioms medžiagoms, randamas dažuose, lakuose ir kt.
Miegamasis – ne oranžerija
Miegamajame auginkite pelargonijas, levandas, monsteras, laurą, kambarines rožes.
Rožės padeda įveikti lėtinio nuovargio sindromą. Pelargonija padeda, jei kamuoja nemiga. Šis augalas – pirmas vaistas nuo uždegimo. Gydymui naudojami augalo lapai ir šaknys. Sergant faringitu ir angina, šio augalo nuoviru rekomenduojama skalauti gerklę. Pelargonijų tinka vartoti kraujuojant iš virškinimo trakto.
Pixabay.com/Jozsef Kincse nuotr.Pelargonija padeda, jei kamuoja nemiga.
Visgi miegamojo kambario nereikėtų paversti žaliuoju kampeliu, nes dieną augalai grynina orą, į aplinką išskirdami deguonį, o naktį išskiria anglies dvideginį, dėl ko ryte pabudę, galite nesijausti žvalūs, pailsėję, priešingai – galite pajusti galvos skausmus.
„Rinktis gėles reikia atsargiai, – perspėja floristė. – Yra vazoninių gėlių, kurios kvapą skleidžia prieblandos ar nakties metu, todėl miegančiam žmogui tokia gėlė gali sukelti didesnę alergiją.“
Jeigu jau prakalbome apie alergiją, tai būtent gebenė yra nepakeičiamas augalas tiems, kurie laiko namuose gyvūnus – šis augalas geba naikinti jų vilnos išskiriamus alergenus.
Fikusas – geriausias oro filtras
Vaikų kambaryje tinka auginti: baziliką, spatifilą, plokščiastiebę gyvatbarzdę.
Virtuvėje: laurą, pelargonijas, chlorofitus. Pastarasis geriausiai valo patalpų orą nuo degimo produktų, o tai ypač aktualu virtuvėje. Be to, šis augalas pasižymi baktericidiniu poveikiu – jo išskiriami fitoncidai naikina kenksmingus mikroorganizmus ir alergenus. Jis nereiklus, tad neprireiks daug priežiūros. Chlorofilo naudingąsias savybes galima sustiprinti į vazonus įdėjus aktyvuotos anglies.
Pixabay.com/Alina Kuptsova nuotr. Fikusas – lyg oro filtras.
Darbo kabinete pravartu auginti mėtas, melisą, mirtas, monsteras, fikusus. Būtent fikusas laikomas švaraus oro simboliu. Sugerdamas iš oro nešvarumus, jis jais tarsi maitinasi.
Griebiamasi susirgus
Turbūt nerastume močiutės, kuri neaugintų alijošiaus. Šiuo augalu senolės gydė žaizdas, opas, jo duodavo sergant tuberkulioze, esant dantenų uždegimui ir kt.
Ne ką mažiau populiari buvo ir tebėra kalankė, kuri efektingai naudojama gydant peršalimą. Augalo sultys turi priešuždegiminių savybių. Kalankės sultys naudojamos nudegimų, nušalimų žaizdoms gydyti. Tinka vartoti sergant tonzilitu, stomatitu, parodontoze. Jeigu kūdikį maitinančios motinos speneliai sutrūkinėję, juos rekomenduojama sutepti šio augalo sultimis. 2–3 lašus sulčių užlašinti ant kiekvieno spenelio po kūdikio maitinimo.
Pixabay.com/Terta Filius Saggio nuotr. Kalankė efektingai naudojama gydant peršalimą.
Daugelio namuose dar ir šiais laikais auga auksinis ūsas. Tai puiki virškinimo sutrikimų gydymo priemonė, taip pat tinkama sergant ginekologinėmis ligomis. Teigiama, kad šis augalas yra efektyvus gydant onkologines ligas.
Retas kuris nemėgstame azalijų. Būtent šio augalo žiedai ir šaknys pasižymi skausmo malšinamuoju, raminamuoju, priešmikrobiniu poveikiu. Išoriškai augalo galima vartoti sergant artritu, reumatu.
Svarbu išmanyti spalvų abėcėlę
Skirtingų spalvų gėlės, skleisdamos skirtingas šviesos bangas, pripildo žmogų trūkstamos energijos arba sugeria jos perteklių, taip subalansuodamos jo emocinę būklę.
Raudonos spalvos gėlės ypač teigiamai veikia antinksčius, reguliuoja širdies, tiesiosios žarnos veiklą, kraujotaką. Taip pat stiprina imunitetą.
Oranžinės gėlės slopina alergines organizmo reakcijas, teigiamai veikia kvėpavimą. Gelbsti sergant depresija, gerina apetitą, raumenų tonusą.
Geltonos spalvos gėlės gerina smegenų veiklą, skatina mąstymą, padeda sukoncentruoti mintis ir priimti teisingus sprendimus.
Žalių tonų gėlės itin teigiamai veikia nervų sistemą, slopina pernelyg dažnus širdies dūžius. Žalia spalva teigiamai veikia regėjimą, kaulus.
Mėlynos spalvinės gamos gėlės smegenyse stimuliuoja už puikų miegą ir ramybę atsakingo hormono melatonino išsiskyrimą, lemia nepriekaištingą skydliaukės veiklą.
Violetinės gėlės reguliuoja organizmo metabolinius procesus, mažina apetitą, nervinę įtampą.
„Netgi vienintelis besiskleidžiantis žiedas gali būti tas raktas, kuris atrakins duris į žmogaus energetinį lauką“, – sako augalų žinovė.
Prieš ignoruodami – išbandykite
Daugelis gėlininkų tiki ne tik gydomosiomis, bet ir magiškomis gėlių savybėmis. Visame pasaulyje (nepriklausomai nuo tautos kultūros) gėlės traukia kiekvieną. Korėjiečiai tikėjo, kad gėlėmis galima numatyti ateitį. Gėlės padeda išreikšti slapčiausius jausmus ir užkariauti moters širdį. Viduramžiais gėlių kalba buvo galima paskirti pasimatymo vietą.
Daugumai gerai pažįstamas pinigų medis laikomas turto ir sėkmės simboliu. Tikima, kad šis augalas pritraukia į namus sėkmę ir turtus, ypač jei nepamiršite persodindami užkasti į vazoną monetos.
Vyresnio amžiaus žmonės pinigų medžiu vadina ir storalapį. Jis nereikalauja ypatingos priežiūros, bet atrodo efektingai, o formuojamas net gali būti panašus į bonsą.
Gebėjimu pritraukti turtus pasižymi azalijos, jukos, smidrai, kai kurių rūšių kaktusai, fikusai. Namams laimę ir klestėjimą atneša bambukas, kuris itin mėgsta drėgmę, todėl gali augti netgi be žemės.
Pixabay.com/Brigitte Werner nuotr. Kiekviena moteris, savo namuose norėdama būti laiminga, turėtų auginti vėzdūnę.
Draugiškus santykius padeda išsaugoti paparčiai, gebenės, plunksnuotosios palmės.
Sveikatos talismanais laikomos agavos, kalankės, fukcijos, šilropės.
Kūrybiškumą kelia kinrožės, kamelijos. Talentui išsiskleisti padeda kalatėja, maranta, puansetija, margenis.
Kiekviena moteris, savo namuose norėdama būti laiminga, turėtų auginti vėzdūnę. Manoma, kad ši gėlė gali laiminga padaryti bet kurią, dovanodama laimę būti mylima, geidžiama ir laiminga. O jeigu ji dar ir žydi, plečiasi, gerai auga, laimė tiesiog veržiasi į jūsų namus.
„Tereikia tik plačiai atverti duris“, – tikina L. Petronytė.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
Pixabay.com/Adina Voicu nuotr.