Kodėl, susiruošusios į miestą su 5-6 metų vaiku, vienos mamos gali lengvai praleisti kelias valandas, o kitos turi nuolat sukti galvą, kur pasodinti pailsėti vaiką, nes jis vos ne kas 10 minučių skundžiasi kojų nuovargiu ir nenoru eiti toliau?
Skirtingą vaikų fizinį pajėgumą dažniausiai lemia paveldėtos kūno sudėjimo, charakterio savybės ir bendra fizinė būklė. Mažylis, kurį dažnai vargina įvairios kvėpavimo sistemos ligos, viduriavimai, mažakraujystė ir pan., žinoma, gerokai greičiau pavargs, norės mažiau judėti, bus fiziškai silpnesnis, negu tų problemų neturintis jo bendraamžis.
Tačiau neretai mažą vaiko judrumą, taigi – ir menkesnį bendrą fizinį tobulėjimą nulemia kai kurie kaulų-raumenų sistemos vystymosi ypatumai, juos tėvai turėtų pastebėti gana anksti. Norėčiau atkreipti dėmesį į keletą vaiko kaulų-raumenų sistemos vystymosi būklių:
1. Jei 1-2 metų vaiko kojos iškrypo į išorę ar į vidų, nereikėtų galvoti, kad jos, vaikui augant, išsitiesins savaime. Aštuoniems ar devyniems iš dešimties gal ir išsitiesins, o vienam ar dviem iš jų, jei nesiimsime jokių priemonių, liks netaisyklingos kojų ašys (dažniausiai pasisukusios į vidų ar į išorę), todėl tikėtinas greitas sąnarių nuovargis sportuojant, dažnesnės traumos, menkesni fiziniai sugebėjimai, netaisyklinga laikysena ar net gana rimti sąnarių judrumo apribojimai.
2. Jei metinuko pėdutės atspaudas rodo pilnapadystę, nerimauti gal ir nereikėtų, tačiau jeigu jis išlieka toks pat ir 2-3 metų vaikui, vizito pas vaikų ortopedą siūlyčiau neatidėlioti.
3. Reikėtų pasitarti su gydytoju ir tais atvejais, jei mažylio batuko užkulnis ar auliukas nukrypsta į vidų arba jei ryškiau nudyla pakulnės vienas kraštas.
4. Beveik visi mažyliai gana greitai nudaužo batukų nosis, tačiau kai kuriems iš jų kojytės užkliūva kur kas dažniau negu jų bendraamžiams. Kodėl? Atsakyti turėtų gydytojas.
5. Jei vaikutis mėgsta bėgioti ar šokinėti pasistiebęs, tai nieko tokio. Tačiau jei ir eidamas vaikas neprimina kulnų, susirūpinti reikėtų tuojau pat.
6. Kodėl daugeliui vaikų vakarais skauda kojas ir jie priversti judėti, spardytis, kol užmiega, o užmigę neretai vėl pabunda ir prašo masažuoti, šildyti jų blauzdeles, keliukus?
7. Kodėl 2-4 metų mažyliai dažnai turi į priekį atsikišusius pilvelius?
8. Kodėl kai kurie vaikai nesutinka vaikščioti basomis?
šį sąrašą būtų galima tęsti.
Ar šie požymiai reiškia ligą, ar jie tik apibūdina kai kuriuos vaikų vystymosi ypatumus, pasakys gydytojas. Tai išsiaiškinti būtina. Kitaip po metų kitų gali laukti skaudus susitaikymas su didesne ar mažesne vaiko negalia, ją ištaisyti ankstyvoje vaikystėje dažniausiai nėra sudėtinga, o vėliau tai neretai pareikalauja ypatingų pastangų arba iš viso nebeįmanoma.
Vitalė Bružienė, gydytoja
“Sekundė”