Kada „tai“ prasideda?
Jei vyrui per 50 ir staiga jis pajunta, kad pradeda prakaituoti rankos, kad dreba kojos, aplinkiniai nervina, moterys nebedomina – greičiausiai tai vyriškojo klimakso simptomai. Dalinį androgeninį nepakankamumą arba andropauzę sukelia testosterono (vyriškojo „jaunystės hormono“) trūkumas.
Vyriškojo klimakso simptomų dažniausia atsiranda tarp 45-55 m. Tai reiškia, kad organizmas ruošiasi pereiti į kitą amžiaus grupę. Susilpnėjus lytinių liaukų funkcijai ir sumažėjus kraujyje vyriškų hormonų (androgenų), sutrinka vidaus sekrecijos liaukų veikla; atsiranda nemiga, baimės jausmas, susilpnėja atmintis, sumažėja darbingumas, padidėja kraujospūdis ir t.t. Na, ir charakteris pasidaro „nelabai“.
Bet ne viskas taip jau blogai. Pagal statistiką į rizikos grupę, kai pasireiškia visi klimakso simptomai, patenka tik trečdalis vyrų.
Ar galima „prasmukti“?
Vyrai po 40-ies, norintys išvengti pavojingų komplikacijų, turėtų dažniau tikrintis sveikatą. Urologas nustatys, ar biologinis vyro amžius atitinka tai, kas parašyta jo pase; įvertins hormonų lygį, reproduktyvinės ir lytinės sistemos būseną, nustatys, ar yra pavojus susirgti vėžiu arba prostatos adenoma; ir, svarbiausia, jei būtina, bus paskirtas terapinis gydymas, padedantis įveikti testosterono mažėjimą.
Sunkiau klimakterinį periodą pergyvena storuliui, diabetikai, rūkaliai ir alkoholikai. Medikai nustatė tiesioginį ryšį tarp antsvorio, širdies ir kraujagyslių ligų ir lytinės funkcijos sutrikimo. Pasirodo, kad visus šiuos procesus kontroliuoja maždaug tiek patys hormonai ir fermentai. Teoriškai, esant vienodam vyriškų lytinių hormonų lygiui, liesesni vyrai klimakterinį periodą išgyvens lengviau negu turintys antsvorį.
Daugelis subrendusių vyrų mano, kad per andropauzę seksualinės nesėkmės neišvengiamos, kad fiziologiniai pasikeitimai susiję su amžiumi, todėl medikų pagalbos nereikia, nes ji neefektyvi.
Šią nuomonę paneigia šiuolaikiniai medicinos mokslo pasiekimai, suteikiantys galimybę bet kurio amžiaus žmogui gerai jaustis. Vyro reproduktyvinė (vaisos) funkcija išlieka, tik sumažėja lytinis potraukis (libido), ne visada įvyksta erekcija, dėl to vyrą gali apimti depresija, atsirasti nuovargio jausmas, baimė, nepasitikėjimas savo jėgomis ir t.t. Taigi, kuo dažniau tikrinsite sveikatą, tuo mažiau turėsite seksualinių ar kitokių problemų.
“Klaipėda”