Gydoma ne vaistais
Mokyklos direktorė Vanda Tarasovienė pasakodama, apie vienintelę tokio tipo mokyklą šalyje, palydi į klases, kuriose vaikai mokosi gulėdami ant pilvo. Dirketorė pabrėžia, jog po atliktų stebėjimų ir tyrimų medikai patvirtino, kad gulėdami vaikai mažiau apkrauna ir vargina stuburą negu sėdėdami. Vaikai čia mokosi pagal tokias pat programas, kaip įprastose mokyklose. Tik pamokos trunka 40 minučių, per kurias vaikai dar padaro mankštą.
Keletą kartų per savaitę vaikai mankštinasi treniruoklių salėje, atlieka specialius stuburą tiesinančius pratimus. Mokyklos baseine auklėtiniai išmoksta plaukti ir atlikti gydomosios mankštos pratimus, rengia ir sinchroninio plaukymo pasirodymus tėvams.
„šiems vaikams reikia užsiauginti raumenyną bei juos kuo geriau sustiprinti. Didelį stuburo iškrypimo laipsnį turintiems vaikams mankštintis galima tik su specialiai jiems pagamintais korsetais“, — pasakojo direktorė.
Mokykla bendradarbiauja su unversitetais, ortopedijos technikos gamintojais ir specialistais. Auklėtinius konsultuoja ne tik šiaulių, bet ir Vilniaus ortopedai, jiems gaminami specialūs įtvarai. Palaikomi ir tarptautiniai ryšiai su panašaus profilio įstaigomis, ortopedijos specialistais Maskvoje.
Mokykla — antri namai
Į šią mokyklą patekti reikia specialisto siuntimo. Priimami mokiniai, sergantys rachitine, įgimta skolioze su aktyviais pusslanksteliais, kitos kilmės skolioze, krūtinės deformacijomis, kitomis stuburo, judesio ir padėties ligomis. Šiuo metu mokykloje mokosi 127 mokiniai iš 35 šalies vietovių.
Kiekvieno ligos atvejis individualus, todėl kol nepasiekiamas geriausias rezultatas, tol vaikai gydomi, o tai gali užtrukti ir keletą mėnesių, ir keletą metų. Išrašymo pagrindas — aktyvaus skeleto augimo pabaiga, taip pat išrašomi mokiniai, kuriems per mokslo metus skoliozė neprogresavo.
„Mūsų mokykloje gydosi nuo antroko iki dešimtoko. Tėvai vaikus parsiveža savaitgaliui namo, tačiau dažnai būna, kad vaikai namo išvažiuoja kartą per mėnesį ar rečiau — čia jų antrieji namai, yra draugų, veiklos, todėl neretai tėvams dar tenka įkalbinėti savo vaikus, kad reikėtų pasisvečiuoti ir namuose“, — nusišypso direktorė.
Džiuginantys rezultatai
„ 90 procentų atvejų pasiekiame geriausius rezultatus. Vaikai išeina ištiesintais stuburais. Dažniausiai jie nebesugrįžta, tačiau ši liga paveldima, todėl neretai pas mus gydytojai atsiunčia jau mūsų auklėtinių vaikus“, — prisimena V. Tarasovienė.
Pasak direktorės, neretai vaikai atvyksta ne tik su skolioze, bet dar ir stuburo ligą „lydinčiais“ susirgimai — kvėpavimo ir nervų sistemos, sutrikusi širdies veikla, pablogėja skrandžio ir žarnyno veikla. Sustiprinus raumenyną, ištiesinus maksimaliai vaiko stuburą, daugelis ligų pasitraukia.
Būna atvejų, kuomet nesimankštinant bei nesilaikant medikų rekomendacijų stuburas vėl ima krypti. Pats sunkiausias periodas skoliozės periodas, pasak direktorės, yra vaiko brendimo laikotarpis. Šios ligos galima ir nepastebėti, nes vaikui neskauda, jis niekuo nesiskundžia.
Tėvai, kai vaikui yra maždaug 7— 8 metai, turėtų atkreipti dėmesį į tokius simptomus — nevienodi pečiai, atsikišusi mentė arba mentės, nevienoda dubens padėtis, persikreipimas į vieną šoną. Pastebėjus bet kurį iš šių simptomų, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar ortopedą.
Kas yra skoliozė
Medikai teigia, jog skoliozė — progresuojanti liga, todėl ją nedelsiant reikia gydyti. Gydymo tikslas — stabilizuoti stuburo krypimo procesą, koreguoti laikyseną. I ir II laipsnio skoliozės yra gydomos konservatyviai, o kai yra III laipsnio skoliozė — atliekama operacija.
Gydant I laipsnio skoliozę skiriama koreguojanti gimnastika, plaukimas, masažas, gulėjimas atitinkama padėtimi.
Sergant II laipsnio skolioze kartu su kineziterapijos priemonėmis yra taikomas ir ortopedinis gydymas: koreguojantys korsetai, įvairių modifikacijų korekcinės sistemos, gipso lovelės ir kitos priemonės.
Skoliozės gydymui įtakos turi tinkamas vaiko darbo režimas, mityba, sėdėjimo ir miegojimo pozos. Būtinas pietų miegas ar poilsis, kurio metu reikia gulėti 1— 1,5 val. Vaiko lova turi būti lygi, be įdubimų ar iškilimų.
Natalija KONDROTIENĖ
Jono TAMULIO nuotr.
"šiaulių kraštas"