Sparčiai daugėja nutukusių vaikų
2007 m. Kovo 27 d.
Natalija KONDROTIENĖ Spausdinti Komentarai (0)
Lietuvoje vaikų nutukimas dar nepasiekė epidemijos masto, kaip užsienyje, tačiau specialistai — sunerimę. Antsvorio turinčių nepilnamečių tiek pasaulyje, tiek mūsų šalyje sparčiai daugėja. Medikai tikina, kad dėl masiško vaikų nutukimo kalti: tėvai, nesveikas maistas, sėslus gyvenimo būdas. Vaikų endokrinologės gydytojos Vidos Liugaitės teigimu, kasdien su antsvorio problemomis pas ją apsilanko 5-10 įvairaus amžiaus vaikų.
Sukrečiantys pavyzdžiai
Pasaulį vos ne kasdien apskrieja žinios, apie nutukusius vaikus. Kosta Rikoje gyvenantys vienuolikmečiai dvyniai sveria net po 127 kilogramus. Mama teigia, kad sūnus pagimdė septintą nėštumo mėnesį ir abu berniukai buvo normalaus svorio. Problemos dėl antsvorio prasidėjo po dvejų metų. Berniukai labai suirzta, kai gauna mažiau maisto nei nori.
Didžiojoje Britanijoje aštuonerių metų berniukas sveria 99 kilogramus. Jis sveria tiek, kiek suaugęs vyras. Berniuko mama ir močiutė ne kartą mėgino riboti maisto suvartojimą ir priversti jį sveikai maitintis, tačiau nesėkmingai.
Toje pačioje šalyje gyvena devynerių metų mergaitė, kuri sveria beveik 90 kilogramų — beveik tris kartus daugiau nei turėtų sverti jos amžiaus mergaitė.
Brazilijoje gyvenantis 15 mėnesių kūdikis sveria 25 kilogramus. Anot vietinės žiniasklaidos, berniukas gimė normalaus svorio — 3,65 kilogramo, tačiau po to pradėjo greitai storėti. Būdamas trijų mėnesių, berniukas jau svėrė 10 kilogramų ir pastaruoju metu kas mėnesį priauga po 1,5 kilogramo.
Vaikų nutukimas — bėda
Pasak šiaulių vaikų ligų klinikos vaikų endokrinologės V. Liugaitės, didelį antsvorį turinčių vaikų kiekvieną dieną ateina vis daugiau, vidutiniškai 5-10 per dieną. Šiuo metų suskaičiuojama apie 30 procentų nutukimo problemą turinčių vaikų. Tačiau gydytoja pabrėžia, kad patologija yra tik 5 procentams vaikų, 95 procentams antsvoris sparčiai didėja dėl gyvenimo sąlygų.
„Tokia situacija, jau galiu sakyti — bėda. Pagrindinė vaikų nutukimo priežastis yra neteisinga mityba ir nejudėjimas. Jaunimas sėdi prie kompiuterių ir televizorių. Triauškią skanų, bet labai nesveiką maistą“, — vardijo medikė.
Medikai mini tris svarbiausias vaikų tukimo priežastis, kurios tarpusavyje labai susijusios. Tai paveldėjimas, hormoniniai sutrikimai ir persivalgymas.
Esant hormoniniams sutrikimams arba paveldėtam polinkiui tukti, net ir saikingai valgant sunku išvengti apkūnumo. Nuolat persivalgant taip pat galima nutukti. Tad beveik visais atvejais būtina kontroliuoti vaiko mitybą nuo pat kūdikystės.
„Negalima pasakyti svoris vaikams pradeda augti nuo vienokio ar kitokio amžiaus. Tačiau pastebėjau, kad juo rūpintis imama brendimo laikotarpiu, kai ima rūpėti išvaizda, pirmą kartą įsimyli. Tuomet paaugliai ima reguliuoti savo svori, sportuoti“, — sakė gydytoja V. Liugaitė.
Labiausiai įtakos vaikų nutukimui, pasak gydytojos, turi pernelyg besirūpinantys mylintys vaiko tėvai. Nuo mažens permaitintas vaikas ir toliau skatinamas gausiai valgyti. Taip susiformuoja vaiko įpročiai.
Vaistas — aktyvus judėjimas
Anot gydytojo vaikų gastroenterologo Igorio Strupeikio, pats geriausias gydymas antsvorio problemų turinčiam vaikui — specialisto parengta racionali dieta, aktyvus judėjimas, baseinas, reguliarus sportas. Nutukusiems vaikams geriausia: dviratis, pasivaikščiojimai, tenisas, badmintonas, žaidimai su sviediniu, pačiūžos, slidės, plaukymas. Vaikams medikamentinis gydymas skiriamas labai retai, jis yra ilgalaikis ir labai brangus.
Medikų teigimu, nutukę vaikai dažnai serga kvėpavimo takų, virškinimo sistemos, inkstų, širdies bei kraujagyslių, anksčiau tik suaugusiųjų negalavimais laikyta hipertenzija ar 2 tipo diabetu, odos, ortopedinėmis bei kitomis ligomis, kenčia dėl miego sutrikimų, depresijos.
Vaikų gastroenterologas Igoris Strupeikis teigia, kad svarbu ne sumažinti, bet stabilizuoti vaiko kūno masės augimą. Augantis organizmas negali būti varginamas dietų.
„Daugeliui antsvorio kamuojamų vaikų užtektų intensyviai pasimankštinti fizinio lavinimo pamokos metu ir kuo mažiau laiko leisti prie televizoriaus ir kompiuterio“, — sakė medikas.
Gydytojai pataria:
*** Dirbtiniu maistu maitinami kūdikiai dažniausiai gauna per daug baltymų. Karvės pieno baltymai ne tokie vertingi kaip esantys moters piene. Todėl kad ir kaip tobulinamas vaikų maistelis, vis tiek nepavyksta jį subalansuoti taip, kad baltymų užtektų tik vaikui augti, kad jų perteklius neskatintų tukimo.
*** Svarbu teisingai maitinti ir ikimokyklinio amžiaus vaiką. Reikia įpratinti jį valgyti nesaldžias, nesūrias ir neriebias košes, gerti neriebų pieną. Naudinga valgyti juodą duoną, daržoves — riboti reikia tik burokėlius ir bulves — neriebius pieno produktus, vištieną, kalakutieną, triušieną, liesą jautieną, neriebią žuvį, nesaldžius vaisius: obuolius, kriaušes, slyvas, serbentus, trešnes.
*** Tukti linkusiam vaikui nerekomenduojamos dešrelės, sūdyta žuvis, balta duona. Norint pripratinti vaiką sveikai maitintis, svarbu, kad tokį patį maistą valgytų visa šeima. Antraip, būtų labai sunku mažyliui paaiškinti, kodėl jam nevalia valgyti vienokio ar kitokio produkto.
*** Brendimo periodu sukauptų riebalų gali nepavykti atsikratyti visą gyvenimą. Todėl tėvai turėtų pasirūpinti, kad jų atžala nuolat nekrimstų traškučių, sūdytų riešutų, spragintų kukurūzų ir kitokių „madingų“, bet labai nenaudingų skanėstų.
Liūdnoji statistika
*Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, 2001 metais daugiau kaip milijardas gyventojų buvo nutukę. Prognozuojama, kad 2025 m. nutukę bus apie 50 procentų žmonių.
*Daugiausiai nutukusiųjų gyvena JAV, Portugalijoje, Graikijoje bei Rusijoje, nuo jų neatsilieka britai ir japonai.
*Lietuvoje nutukę apie 19 procentų vyrų ir maždaug 35 procentai 25-64 metų moterų. Antsvorį turi 46 procentai vyrų ir 36 procentai moterų. Per didelę kūno masę turi maždaug 8 procentai 3-7 metų vaikų.
*Apkūniausi yra kauniečiai bei alytiškiai. Kas penktas kaunietis yra nutukęs, kas antro svoris viršija normą.