Seniai manoma, kad arbata naudinga širdžiai ir vėžio profilaktikai. Tačiau Vokietijos mokslininkai „European Heart Journal“ rašė, kad jų išvados dėl pieno verčia skubiai peržiūrėti arbatos įtaką vėžio profilaktikai.
„Kadangi pienas keičia biologinį arbatos ingredientų aktyvumą, gali būti, kad tai turi įtakos ir priešvėžiniam arbatos poveikiui, – teigė Verena štangl, Berlyno „Charite“ ligoninės kardiologijos profesorė.
„Labai svarbu vėl ištirti ryšį tarp arbatos vartojimo ir vėžio profilaktikos. Tada įsitikinsime, ar tai teisybė.“
Mokslininkai mano, kad arbatos mėgėjai, dažniausiai įsipilantys pieno, kartais turėtų gerti arbatą be jo. Manoma, kad arbatoje esantys flavonoidai, vadinami katechinais, atsakingi už teigiamą poveikį širdžiai. Mokslininkai nustatė, kad pieno baltymų grupė – kazeinai – sąveikaudami su arbata mažina katechinų koncentraciją.
Mokslininkai patikrino juodosios arbatos, arbatos su pienu ir karšto vandens poveikį 16 savanorių moterų. Nuolatinis peties arterijos tikrinimas dvi valandas po gėrimo parodė, kad juodoji arbata skatino kraujagyslių išsiplėtimą. „Išaiškinome, kad pienas visiškai sunaikino šį biologinį efektą“, – sakė grupės vadovas molekulių biologas Marijus Lorencas.
Tolimesnių bandymų su žiurkėmis rezultatai buvo analogiški. Galbūt tuo galima paaiškinti, kad Didžiojoje Britanijoje, arbatos mėgėjų šalyje, didelis sergamumas širdies ligomis, sakė autoriai.
„Daugelyje tyrimų rašoma apie ne kartą patikrintą arbatos naudą“, – sakė V. Štangl.
„Galbūt mūsų rezultatai paaiškina, kodėl Didžiojoje Britanijoje, šalyje, kur į arbatą dažniausiai pilamas pienas, ji neužkerta kelio širdies ligoms.“
Didžiosios Britanijos širdies fondo kardiologijos skyriaus slaugytoja Džuna Devidson sakė, kad tyrimas parodė, jog tarp maisto produktų galimas tarpusavio ryšys. Tačiau pridūrė, kad puodelis bet kokios arbatos yra naudingas, jeigu padeda žmogui nusiraminti.
„Arbata be pieno kur kas mažiau apsaugos širdį, negu kitos priemonės: reguliarūs fiziniai pratimai, nerūkymas, sveika subalansuota mityba“, – sakė ji.
„The Guardian“
“Klaipėda”