Ką sako nuovargis?
D.Kujalienės teigimu, sunerimti vertėtų tik tuomet, jei juntamas nuolatinis nuovargis ir nenoras pradėti naują dieną: „Tokie pojūčiai gali virsti rimtu sutrikimu, trukdančiu atlikti kasdienius įsipareigojimus“.
Nusivylimas, kad išaušo naujas rytas, – jau rimtas signalas. Jei diskomforto jausmas neapleidžia ilgiau nei savaitę, reikėtų pasigilinti į save. Neradus prastą savijautą lemiančios priežasties, vertėtų pasikliauti aplinkiniais. Nebūtinai psichologais. Tai gali būti šeimos narys ar patikimas draugas. “Požiūris iš šalies į bet kokią situaciją yra naudingas“, – tikino psichologė.
Pastebėjus pavasarinės depresijos simptomus, visų pirma reikėtų pasirūpinti aktyvia veikla: išsijudinti, imtis savidrausmės, pasportuoti, tiktų ir įprastinės aplinkos, kurioje visą žiemą miegota, pakeitimas.
Atlikus kasdienę rutiną žadinančius darbelius, reikėtų leisti sau tinkamai atsipalaiduoti: gal pabūti gryname ore, gal trumpam iškeliauti, o gal paieškoti dalykų, galinčių sugrąžinti prarastą džiaugsmą?
Budinti jausmus
Pavasarį tinka pažadinti ir visą žiemą snūduriavusius jausmus, t.y. išsiaiškinti tarpusavio santykius, sudėti pliusus ir minusus. Žinoma, labai svarbu nepersistengti. Nepamirškite, kad pavasarį esame kiek dirglesni ir nerimastingesni nei įprastai.
Nerimas neatsiejamas nuo bundančių jausmų, stiprėjančių potraukių ir noro mylėti bei būti mylimam.
Depresiją gali paskatinti ir nesulauktas atsakas į rodomus jausmus ar baimė, kad šalia esantis žmogus ims ir ištrūks.
Tačiau pavasarį sunkiausia vienam ir vienišam.
Noras būti tokiam „kaip kiti“, su „kuo nors“ gali paskatinti imtis paviršutiniškų veiksmų, kabintis į bet kokį, ne patį tinkamiausią kandidatą.
Žinoma, suvaidinti spektaklį „pažiūrėkite ir aš kažką turiu“- visuomet galima. Bet tokiu atveju ilgalaikės sėkmės nelaukite.
Psichologės Dalios Kujalienės teigimu, norėdami sulaukti savo žmogaus, turėtumėte palikti jam laisvą vietą.
Tik tuomet naujo žmogaus atėjimas bus sklandus ir nesuteiks skausmo nei jums, nei šalia jūsų kažkam esančiam.
Noriu ne bet ko
Pavasarinis prioritetų sąrašėlis taip pat nepamaišytų.
Pavadinę daiktus tikraisiais jų vardais geriau suvoksite, kas šiuo gyvenimo tarpsniu reikalingiausia.
Jei tai – antra pusė, galėsite dėti tvirtus pagrindus jo ar jos paieškoms, savo įvaizdžio tobulinimui.
Jei tai – nesibaigiančios bėdos dėl lėšų stygiaus, nusipirkę „kiaulę taupyklę“, pradėkite taupyti penkių litų monetas.
Žinojimas, kuria kryptimi judėti, leis pasitikėti savimi, todėl su kiekviena diena vis labiau artėsite prie norimo tikslo, nors ir nepasiekiamas jis atrodytų.
Atminkite, niekas kitas už jus gyvenimo nenugyvens, nepriims svarbių sprendimų, todėl ryžkitės jau šį pavasarį. Pavadinkite daiktus tikraisiais jų vardais. Jei reikia, prisipažinkite sau, kad esate neįvertintas, nepatenkintas, atstumtas.
Prisipažinkite, kad kiti jūsų nesupranta, negirdi ir nemato… O tuomet pasistenkite erzinančią situaciją pakeisti iš esmės. Pradėkite kad ir nuo tokio veiksmo – pasveikinkite jums patinkantį asmenį su pavasariu ir pasiūlykite pasimatymą.
Gustė Anglickaitė
“Klaipėda”