Buvo manoma, kad kvapai gali daryti įtaką ir fizinei žmogaus būklei: rožės aromatui buvo priskiriamos stiprinančios savybės, levandai – gaivinančios, petražolei – raminančios.
Tačiau gydomosios eterinių aliejų savybės pastebėtos tik XX amžiaus pradžioje. Kartą chemiko Rene Moriso Geterfoso laboratorijoje įvyko sprogimas – ir mokslininkas įkišo apdegintas rankas į dubenį su levandų aliejumi. Nudegimai užgijo kur kas greičiau nei paprastai.
Būtent tai tapo įrodymu, kad eteriniai aliejai paspartina ląstelių regeneracijos procesą ir padeda žaizdoms greičiau užgyti. Tuo pat metu, XX amžiaus pradžioje, atsirado terminas „aromaterapija“ ir prasidėjo aktyvūs kvapų savybių tyrinėjimai. Mokslininkai įrodė, kad eteriniai aliejai normalizuoja nuotaiką, šalina nuovargį, gerina atmintį ir net sužadina seksualumą.
Ramybės, tiktai ramybės
Nusprendėte užsiimti aromaterapija? Sužinokite visas jos subtilybes.
Aliejus, naudojamas aromaterapijai, turi būti šimtu procentų natūralus. Kokybę nustatyti galima, visų pirma, pagal pakuotę: ji turi būti iš tamsaus stiklo, su žyma „100% eterinis aliejus“; pageidautina nuoroda lietuvių ir lotynų kalbomis, taip pat nuoroda, kad tai aromaterapijai skirta priemonė. Be to, tikras aromaterapinis aliejus negali būti pigus, juk vieno šaukštelio rožių aliejaus pagaminimui reikia penkių tūkstančių rožių.
Vienas pagrindinių klausimų, kylančių naujokams – ar galima aromaterapija užsiimti savarankiškai, ar reikia kreiptis pagalbos į profesionalus? Atsakymas nevienareikšmis ir gali priklausyti nuo daugybės veiksnių. Jei jums reikia rimto gydymo, be gydytojų rekomendacijų neapsieisite. Jei tiesiog norite pataisyti nuotaiką sau ir artimiesiems, pakelti bendrą organizmo tonusą, galite dirbti savarankiškai. Pradžiai išsirinkite kelis eterinius aliejus su patikusiais jums kvapais, sužinokite apie jų savybes ir pradėkite eksperimentuoti, įdėmiai klausydamiesi savųjų pojūčių ir organizmo reakcijos. Po to naudojamų aliejų spektrą galima palaipsniui plėsti.
Profesionalus aromaterapijos žinovas parinks aliejų derinį pagal jūsų organizmo ypatumus, todėl tokio gydymo poveikis bus neabejotinai didesnis. Be to, specialistas parekomenduos, kaip geriau naudoti aliejus.
Alergiški žmonės turi atsargiai elgtis su eteriniais aliejais. Prieš pradėdami procedūras, šiek tiek aliejaus užtepkite ant vidinės riešo pusės ir stebėkite odos reakciją. Jei priemonė jums netinka, toje vietoje beveik iškart pasireikš alergija.
Nereikia pamiršti, kad gydymo sėkmė labai priklauso ir nuo to, koks jūsų gyvenimo būdas. Praeidami aromaterapijos kursą, stenkitės papildyti teigiamą kvapų poveikį ramiu gyvenimo būdu.
Švelnus prasiskverbimas
Eterinių aliejų poveikio unikalumas aiškinamas tuo, kad jie:
• Turi mažą molekulinę masę ir yra lakūs, kas leidžia jiems lengvai įsiskverbti giliai į audinius, veikiant ne tik odos paviršių, bet ir visą organizmą.
• Pasižymi normalizuojančiu poveikiu. Skirtingai nei cheminiai gydomieji preparatai, jie veikia tada, kai organizme kažkas pažeista, ir vėl jį normalizuoja. Būtent todėl eteriniai aliejai veikia itin švelniai.
• Yra antiseptikai: kovoja su mikrobais ir ligų sukėlėjais, todėl juos galima naudoti tiek profilaktikai, tiek įvairių ligų gydymui.
• Padeda organizme išsiskirti endorfinams (laimės hormonams), kurie mažina skausmą, ir serotoninui, padedančiam atsipalaiduoti.
• Stiprina imunitetą.
• Veikia psichinę ir emocinę žmogaus būklę, gerina nuotaiką ir ramina.
Kiekvienam savo
Dabar žinoma daugiau nei trys tūkstančiai eterinių aliejų augalų, vis dėlto pramoninę reikšmę iš jų turi tik trys šimtai. Žinoma, ir tokio kiekio visiškai užtenka, kad susipainiotume jų savybėse. Prieš naudodami tuos ar kitus aliejus, išsistudijuokite specializuotą literatūrą, o dar geriau – kreipkitės į aromaterapeutą.
Peržvelkime naudingąsias kelių pagrindinių eterinių aliejų savybes.
• Melisa, šalavijas pasižymi stimuliuojančiu poveikiu.
• smilkalai, sandalas atpalaiduojančiu.
• Eteriniai rožių, pušų, geranijų aliejai turi regeneruojamųjų savybių.
• Bergamotė padeda sumažinti stresą ir susierzinimą, pagyvina psichiką, padidina darbingumą.
• Arbatmedžio aliejus turi unikalių antiseptinių savybių.
• Tiems, kurie dažnai peršąla, padės aliejai, stimuliuojantys kraujo apytaką – juodojo pipiro, imbiero, rozmarino. Jie, kaip ir eukalipto, levandos, pušies, arbatmedžio aliejai padeda sustiprinti imunitetą.
• Jei turite viršsvorio, naudokite aliejus, kurie gerina virškinimą, tokie kaip greipfruto, citrinos, mandarino, apelsino. Jie padidina aktyvumą ir kovoja su viena pagrindinių per didelio svorio priežasčių – prasta nuotaika. Naudodami eterinius aliejus stebėkite, kad vieno jų poveikis neslopintų kito (nenaudokite tonizuojančio aliejaus kartu su raminančiu) ir atsižvelkite į jų suderinamumą su savo odos tipu.
• Sausai odai tiks rožė, sandalas, ramunėlės, jazminas.
• Riebiai – melisa, greipfrutas, bergamotė, citrina, rozmarinas, gvazdikas.
• Vystančiai – sandalas, muskatas, mira.
• Jautriai – ramunėlės, rožių medis, kvapiosios kanangos.
• Plonai, kraujagyslių išvagotai odai – kiparisas, citrina, levanda, mėta, šalavijas.
Eterinių aliejų naudojimo būdai
Aromaterapinės vonios veikia per kvėpavimo takus ir eteriniams aliejams įsiskverbiant per odą. Vandens temperatūra turi būti 36–37°Ð¡, procedūros trukmė – penkiolika minučių.
Į pilną vonią reikia įlašinti aštuonis lašus aliejaus, ištirpinto šimte gramų emulgatoriaus (tai gali būti pienas arba kefyras). Jei oda sausa, įlašinkite porą lašų eterinio aliejaus į arbatinį šaukštelį augalinio (migdolų) aliejaus ir įpilkite į vandenį. Prieš lipdamos į aromatinę vonią nusiprauskite, po procedūros nesišluostykite, apsisiauskite rankšluosčiu.
Intensyvesniam inhaliaciniam efektui įpilkite į vandenį gryno eterinio aliejaus – ne daugiau kaip keturis lašus. Jis neištirps vandenyje, o padengs jo paviršių plona plėvele. Kelkitės iš vonios lėtai, kad aliejus tolygiai pasiskirstytų po kūną.
Masažas. Šios procedūros metu eterinių aliejų molekulės gerai įsiskverbia į odą, o raminantis masažo poveikis papildomas terapeutiniu aliejų veikimu. Be to, masažas su eteriniais aliejais padės išvengti celiulito.
Vienas paprasčiausių ir prieinamiausių būdų mėgautis eteriniais aliejais – aromatinė lempa. Būtent šį metodą renkasi žmonės, norintys, kad jų gyvenimas taptų malonesnis. Aromatinė lempa susideda iš kaitintuvo ir talpos vandeniui, į kurią įpilama aliejaus. Aliejus kartu su vandeniu šyla ir jo molekulės pasiskirsto ore.
Tokiu atveju aliejaus poveikis labai švelnus, o rezultatas pasireiškia po valandos nuo procedūros pradžios, o jo trukmę galite reguliuoti patys. Aromatinė lempa padės sukurti malonų kvapą visuose namuose, kad teigiamas poveikis pasiektų visus šeimos narius.
Tiesioginė inhaliacija – eterinių aliejų įkvėpimas per sumirkytą jais servetėlę ar iš flakono – veikia greičiau ir stipriau. Tai tinka tuo atveju, kai reikia greito rezultato, pavyzdžiui, jei pajutote staigų silpnumą ar jaudinatės. Aliejų galima nešiotis su savimi buteliuke.
Vytauto Prekevičiaus nuotr.