Mums naudingos jų savybės
Vitaminas B yra savotiškas kuras, padedantis mūsų organizmui pasipildyti energijos ir jėgų. Be jo, teigia mokslininkai, jausimės susierzinę, būsime nervingi ir silpni. Beje, nemiga ir prasta atmintis — taip pat šio vitamino stokos pasekmė.
Vitamino B2 stygius skatina odos susirgimus, diabetą, sunkiai gyja žaizdos, sutrinka virškinamasis traktas, išryškėja akių susirgimai, kepenų cirozė.
Būtent šių svarbių vitaminų ir gausu daigintuose grūduose:
1. Jie itin naudingi žmonėms, kuriuos vargina sutrikusi medžiagų apykaita. Grūdai padeda susidoroti su infekcijomis, ypač su peršalimu. Stiprina imunitetą, padeda organizmui atjaunėti.
2. Jei jūsų organizme stokoja vitaminų B ir E, jų atsargas galite papildyti rugių ir kviečių grūdais bei saulėgrąžų sėklomis. Jie turtingi tiaminų, nikotininės rūgšties ir riboflavinų, vitaminų B1 ir B2. Kviečiai ypač turtingi vitamino E, o sudygusiuose jų grūduose šio vitamino kiekis padidėja trigubai. Tik nereikia užmiršti: juos geriausia valgyti su aliejumi, nes šis mūsų organizme lengvai išsiskaido.
3. Problemos su žarnynu? Ir čia jums pravers daiginti grūdai, nes juose gausu maistinių skaidulų, kurios padeda sureguliuoti įvairius virškinimo sutrikimus.
4. Daigintuose grūduose taip pat yra daug geležies, fosforo, magnio ir kalcio.
Kaip sudaiginti grūdus?
Tai labai paprasta padaryti ir namuose. Iš pradžių grūdus (taip pat ir pupeles ar žirnius) būtina nuplauti atvėsintame virintame vandenyje. Po to juos reikia suvynioti į maišelį iš trijų sluoksnių merliaus ir „paguldyti“ į nedidelį kiekį vandens. Šviesi ir šilta vieta netruks jiems įkvėpti gyvybės. Grūdus reikia dukart per dieną praplauti virintu vandeniu. Po 3 ar 4 dienų pasirodys ir daigeliai.
Iš kviečių daigelių moterys gali daryti regeneruojančias kaukes veidui.
Kaip juos valgyti?
Valgyti daigintus grūdus geriausia, kai daigeliai nedideli — nuo 1 iki 10 mm. Prieš valgant juos reikia perplauti šaltu vandeniu. Daigintus grūdus galima valgyti vienus, jais pagardinti vaisių ar daržovių salotas, jogurtą. Galima dėti į sriubas, tik virti jie praras dalį naudingų savybių.
Siūlome keletą receptų:
Ypač naudingas salotas galima pasigaminti iš mėsmale sumaltų grūdų, sumaišius juos su medumi, trupučiu vandens, razinomis ir tarkuotomis morkomis.
Kas mėgsta sojas, jas galima sumaišyti su trakuotu obuoliu, žiupsneliu cukraus ir bulgarišku pipiru. Gautą mišinį užpilti šaukštu alyvuogių ar saulėgrąžų aliejaus.
Daigintas sojas galima sumaišyti su tarkuota morka ir žaliaisiais žirneliais. Pagardinti tupučiu neriebaus majonezo. Nepamirškite daigintus grūdus perlieti vėsiu virintu vandeniu.
Iš daigintų kviečių grūdų galima kepti blynelius ar apkepą. Tik prieš tai grūdus reikia sumalti mėsmale.
Saldumynų mėgėjams turėtų patikti kviečiai su aviečių uogiene ir kefyru. Daigintus grūdus galima sumaišyti ir su razinomis.
Iš daigintų kviečių grūdų galima pasigaminti gėrimą: pusę puodelio kviečių sumaišyti su 6 puodeliais vandens. Gėrimą reikia 12 valandų laikyti inde, uždengtame merliumi ar drobele. Po to įpilti dar šiek tiek vandens ir dar parą palaikyti. Paskui vandenį nupilti ir gerti, o daigintus kveičių grūdus dar galima kartą kitą panaudoti.
Iš daigintų grūdų galima paruošti ir desertą. Reikės 50 g manų kruopų, 25 g daigintų grūdų ir 0,5 litro pieno. Visus ingridientus sumaišyti ir virti, kaip košę, į kurią vėliau reikia įdėti grietinėlės, mėlynių ir 40 g cukraus.
Daiginti grūdai ypač naudingi yra pavasarį. Mūsų organizmas yra nusilpęs po žiemos, tad vitaminų porcija padės jam atsigauti — juk visus metus „maitinti“ organizmą piliulėmis iš buteliukų nėra jau taip ir sveika. Daiginti grūdai — puiki alternatyva!
Virginijos KIRNIENĖS nuotr.
"šiaulių kraštas"