Gripas guldo jaunimą
Per praėjusią savaitę gripas ir virusinės kvėpavimo takų infekcijos išguldė apie 26 tūkst. gyventojų, iš jų gripas nustatytas apie 5 tūkst. ligonių. Per 400 žmonių, iš kurių daugiau nei pusė vaikai, paguldyti į ligonines, apie 40 ligonių taikoma intensyvi terapija. Pusėje šalies savivaldybių (iš 60) paskelbta gripo epidemija. Gripas nuo Lietuvos Pietryčių regiono plinta į pajūrį ir šiaurės Lietuvą. Tokius duomenis savaitės pradžioje pateikė vyriausiasis šalies epidemiologas Vytautas Bakasėnas.
Pirmadienį buvo užregistruota antroji pandeminio gripo auka. Nuo ligos sukeltų komplikacijų mirė keturiasdešimtmetis Visagino gyventojas. Prieš savaitę pandeminio gripo virusas atėmė gyvybę Kauno medicinos universiteto klinikų Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje gydytam paaugliui.
Tvirtinama, kad pandeminis gripas labiau guldo vaikus ir jaunimą. Pasak medikų, taip yra greičiausiai dėl to, kad vyresni žmonės įgiję imunitetą panašaus tipo gripo virusui. Tačiau, pasak vyriausiojo šalies epidemiologo V.Bakasėno, plintantis pandeminis gripas nėra labai „piktas“, jis panašus į sezoninį. Dažniausiai sergama lengva forma.
Vaikų skyriai perpildyti
„Vaikų skyriai Kaune jau perpildyti. Tačiau kiek reikės, tiek ir guldysime. Rasime vietų. Prognozuodami spartų gripo plitimą, sustabdėme planinių ligonių guldymą. Vieną skyrių paskyrėme virusinėmis infekcijomis sergantiems vaikams gydyti“, – tvirtino Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) Vaikų ligų klinikos vadovas doc. Rimantas Kėvalas.
Gydytojas pastebėjo, kad visuomenei stinga pasirengimo išgyventi epidemiją, o tokios situacijos parodo, jog šlubuoja pirminė sveikatos priežiūros grandis. Anot jo, žmonės neturėtų veržtis į ligoninių priėmimo skyrius, o šeimos gydytojai neturėtų vengti priimti sprendimus. Pasak R.Kėvalo, jei tarp kokių trisdešimties laukiančiųjų bent vienas serga pandeminiu gripu, visi kiti, sergantys virusinėmis infekcijomis, juo beveik 100 proc. užsikrės.
„Akivaizdu, kad ne taip kovojame su gripu. Susirgus reikia būti namuose ir pirmiausia telefonu konsultuotis su šeimos gydytoju, kuris žino apie ligonį. Be abejo, jei ligonio būklė sunki ar ji ima blogėti, jei atsiranda kvėpavimo nepakankamumas, reikia kviestis greitąją pagalbą ir važiuoti į ligoninę. Tačiau jei ligonis neturi kitų gretutinių ligų, jokios patologijos, gydymąsi gali aptarti su šeimos gydytoju telefonu“, – aiškino KMUK Vaikų ligų klinikos vadovas.
Vieni gydytojai pritaria tam, kad būtų supaprastinta nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka. Kiti nuogąstauja, kad, leidus šį pažymėjimą atsiimti vėliau, gali atsirasti piktnaudžiautojų. Pasak medikų, nedarbingumo lapelis yra finansinis dokumentas, už kurį gydytojas atsako materialiai. Kol diskutuojama dėl nedarbingumo lapelių išdavimo tvarkos, gydymo įstaigose rikiuojasi karščiuojančių ligonių eilės. Pasak gydytojų, čiaudėjant neprisidengus burnos galima užkrėsti iki 50 žmonių.
Virusas įgyja atsparumą vaistams
Gyventojai panikuoja kai kuriose vaistinėse neradę populiaraus antivirusinio preparato „Tamiflu“, kuris pastaruoju metu pabrango kone dvigubai. Žmonės jį perka vos tik suslogavę bei nepasitarę su gydytojais. Tačiau medikai perspėja, kad be gydytojo nurodymo „Tamiflu“ gerti nereikėtų.
„Jau dabar yra duomenų, kad vystosi naujojo gripo viruso atsparumas tam garsiajam „Tamiflu“. Yra įrodymų, kad jam yra atsparus sezoninis gripas, kuris Lietuvą turėtų pasiekti sausio mėnesį. O atsparumas vaistams nuo viruso, kaip ir antibiotikams, atsiranda tada, kai mes juos vartojame be reikalo ir labai plačiai. Virusai labai greitai prisitaiko ir mutuoja“, – tvirtino KMUK Vaikų ligų klinikos vadovas R.Kėvalas.
Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas po susitikimo su antivirusinius vaistus gaminančių farmacinių kompanijų ir vaistų prekybininkų atstovais ramino, kad „Tamiflu“ iki antradienio vakaro arba trečiadienio ryto atsiras prekyboje. Farmacininkams leista įvežti šio antivirusinio preparato ir nelietuviškoje pakuotėje. Ministras pabrėžė, kad nuo gripo tinka ir preparatas „Relenza“.
Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija, pirmadienį šalies apskritims iš rezervo fondo paskirta 6 tūkst. antivirusinių vaistų dozių. Pirmosios antivirusinių vaistų siuntos šalies ligoninėms, kurios pateikė prašymus, buvo perduotos praėjusią savaitę. SAM priekaištaujama, kad, ruošiantis pandeminio gripo protrūkiui, iš anksto visuomenė nebuvo aktyviai informuojama, kaip elgtis per epidemiją, nepasirūpinta lankstinukais ir pan. Pasak medikų, nuo eilinio gripo mirštamumas siekia 0,1–0,3 proc., o nuo pandeminio prognozuojami 3 atvejai iš 100 tūkst. populiacijos.
Tvarką reikia supaprastinti
Antanas Matulas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas
Komitetas pritaria tam, kad gripo epidemijos metu būtų supaprastinta nedarbingumo lapelių išdavimo tvarka. Tokių pavyzdžių šalyje jau yra buvę, kai medikai nespėdavo priimti visų sergančių virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis. Fiksuojant ligos pradžią galima labiau pasitelkti medicinos punktų, ambulatorijų darbuotojus, remtis greitosios pagalbos informacija. Aišku, tokia lengvata rizikinga, nes ja gali būti piktnaudžiaujama. Tačiau esant epidemijai, reikia reaguoti adekvačiai.
Svarbiausia – nepanikuoti
Stasys Gendvilis, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas, Kauno apskrities ligoninės vadovas
Nebus taip, kad žmonės ligoninėse netilptų. Nebent jau būtų ypač sunki situacija. Šiaip jau buvo ruoštasi gripo epidemijai. Planai sudaryti dar pavasarį, dabar jie koreguojami. Šiandien savo ligoninėje svarstėme, ko imtumės, jei sparčiai didėtų ligonių skaičius. Aptarėme, kokias patalpas atlaisvintume ligoniams, susirgusiems gripu.
Ligoninės turi kažkiek būtiniausių vaistų. Specifiniais vaistais nuo gripo pirmiausia aprūpinamos tos ligoninės, kurios turi infekcinių ligų skyrius. Sparčiai išaugus ligonių skaičiui, sveikatos apsaugos ministras žada antivirusinių vaistų skirti iš rezervo. Svarbiausia nepanikuoti, nes panika sukelia neadekvačias žmonių reakcijas.
Vida Tavorienė
Klaudijaus Driskiaus nuotr.