Ieškinio autoriai teigia, jog viena teflono sudedamųjų dalių gali sukelti vėžį ir kitas ligas. Kalbama apie sintetinę rūgštį, žinomą kaip C-8. Ji gali išprovokuoti cholesterino ir trigliceridų koncentracijos kraujyje padidėjimą, padidinti širdies bei kraujagyslių ligų riziką.
Keptuvės aukos
Pirmiausia nepridegančių keptuvių aukomis tapo šeimos, kurių giminaičiai dirbo kompanijoje “Dupone”. 1981 metais gydytojai, pasamdyti amerikiečių korporacijos, pusę metų stebėjo nėščias moteris, dirbančias tefloninių indų gamyboje. Vėliau 30 procentų jų pagimdė defektų turinčius vaikus. Ta informacija paskelbta nebuvo, siaubingi faktai paaiškėjo visai neseniai.
Kompanijos “Dupone” atstovai įnirtingai tebeneigia mirtiną savo produkcijos keliamą pavojų. Nors apie tai, kad rūgštis C-8 suardo laboratorinių pelių ir triušių imuninę sistemą, žinota jau daugiau kaip prieš trisdešimt metų.
Potencialių aukų skaičius gali siekti milijonus. Pagal statistiką, kas dvylikta namų šeimininkė JAV ir Europoje naudojasi tefloniniais indais.
Kaip kompensacijos nukentėjusieji reikalauja iš kompanijos “Dupone” penkių milijardų dolerių. Tefloninius indus gaminančiai kompanijai tai nedideli pinigai, nes pelnas nuo pardavimo siekia 40 milijardų dolerių. Ieškinio pateikėjai taip pat nori, kad ant nepridegančių keptuvių ir puodų ateityje būtų klijuojamos etiketės su užrašu: “Pavojinga gyvybei!” – panašiai kaip ant cigarečių pakelių.
Trumpas komentaras
Dauguma pas mus perduodamų tefloninių indų pagaminti Kinijoje. Kad ir kaip kinus keiktume už nekokybiškus gaminius, jų keptuvės kur kas mažiau pavojingos nei tikrosios, pagamintos kompanijos “Dupone”. Todėl kad “made in China” keptuvių nepridegančiame paviršiuje sintetinės rūgšties C-8 mažiau, nei reikalauja gamybos normos.
Tačiau šimtu procentų apsaugoti save ir namiškius nuo pavojingo cheminio komponento namų šeimininkės gali tik tuo atveju, jei valgį gamins laiko patikrintose ketinėse keptuvėse bei emaliuotuose puoduose. Tiesa, pas mus oficialiai dar neišaiškintas nė vienas, nukentėjęs nuo tefloninių indų.
Keistas atvejis buvo Rusijoje: šeimininkei užsiplepėjus telefonu, virtuvėje narvelyje laikytos dvi papūgėlės nugaišo nuo garų, kuriuos skleidė ant ugnies pastatyta tuščia tefloninė keptuvė.
Šiek tiek informacijos
Pirmoji neprideganti keptuvė pasirodė 1945 metais. Nuo to laiko aukštoms temperatūroms superatsparus teflonas naudojamas daugelyje pramonės šakų: nuo indų gamybos iki komercinių laivų statybos. 2003 metais amerikiečių mokslininkai paskelbė šokiruojančią informaciją: į teflono sudėtį įeinančios rūgšties C-8 dabar randama 90 procentų amerikiečių kraujyje.
Žinoma, galima per teismą išsireikalauti atlyginimo už sveikatai padarytą žalą. Tačiau būtina turėti tvirtus įrodymus, kad nukentėjote naudodami nesaugią prekę.
Teflono kaptuvių gamintojai perspėja: įkaitinus tokią keptuvę iki 360 laipsnių teflonas ima lydytis ir jo garai tikrai gali būti pavojingi. Bet maksimali normalios keptuvės įkaitimo temperatūra, kai kepama ant sujinės viryklės, tėra 240-270 laipsnių.
Parengė Liepa EGLINSKYTĖ
“Panevėžio balsas”