Natūrali oro tarša – pavojinga žmogaus sveikatai. Šis pavojus dažniausiai kyla esant viešose vietose, kuriose vyrauja dideli žmonių srautai. Pavyzdžiui, oro uostuose, teatruose, koncertų salėse. Prevencinės priemonės prieš natūralią oro taršą, naudojamos viešojo susibūrimo vietose, deja, bet nėra pakankamos. Kyla klausimas – kaip išvalyti orą, pasitelkiant natūralias priemones, pavyzdžiui, vandenį?
Idėją, kaip vandens pagalba nuo įvairiausių virusų ir mikrobų išvalyti vidaus patalpų orą, pasiūlė trys studentės iš Sakartvelo. Atvykusios studijuoti į Vilniaus Gedimino technikos universitetą (VILNIUS TECH), jos atsivežė ir savo kuriamą produktą „Water Shield“ (liet. „Vandens skydas“). Šio įrenginio, kuris atrodo tarsi tekanti vandens siena, pagrindinis tikslas – išspręsti vieną didžiausių XXI-ojo amžiaus problemų – natūralią oro taršą.
Oro valymas – pasitelkiant vandenį
Pasak vienos iš jaunųjų išradėjų, Shorenos Gudzhabidzes, natūralia oro tarša įvardijama tokia tarša, kurioje yra įvairiausių bakterijų: virusų, grybelių sporų, kitų neigiamų darinių, tokių kaip dulkės ir sunkieji jonai. Ji kartu su seserimi, Marina Gudzhabidze, ir drauge Dea Ilarionova kuria produktą, pavadinimu „Water Shield“.
„Štai kodėl mes pradėjome ieškoti tinkamų būdų išspręsti šią globalią problemą ir sukūrėme prietaisą „Water Shield“, pagrįstą skirtingų fizinių vandens savybių deriniu“, – sako S. Gudzhabidze.
Skirtingai nei HEPA filtrai, „Water Shield“ išradimas susidoroja su įvairių dydžių ore esančiais teršalais. Dėl šios savybės prietaisas išsiskiria iš kitų oro valymo įrenginių. Iš pirmo žvilgsnio „Water Shield“ atrodo tarsi tekančio vandens siena, tačiau būtent visas įrenginio veiksmingumas ir slypi būtent vandenyje.
„Water Shield” įrenginys, skirtingai nei jonizatoriai, generuoja ir teigiamus, ir neigiamus jonus. Svarbiausia, jis visiškai saugus naudoti, kitaip nei ultravioletiniai spinduliai ar ozonatoriai“, –pasakoja seserys S. Gudzhabidze. ir M. Gudzhabidze, VILNIUS TECH studijuojančios Statybos inžineriją.
Atrasta galimybė sukurti produkto prototipą
Studijuoti į Lietuvą merginos atvyko turėdamos tikslą – ištobulinti savo kuriamą produktą, gauti galimybę ir finansavimą sukurti produkto prototipą. Todėl merginas nustebino netikėtai atsivėrusi galimybė – sudalyvauti VILNIUS TECH Kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ organizuojamoje techninės kūrybos programoje „Makeademy“.
Prieš pateikdamos savo kandidatūrą dalyvauti „Makeademy“ programoje, kurios tikslas – padėti jauniesiems kūrėjams sukurti globalią problemą sprendžiančio produkto prototipą, merginos buvo šiek tiek praktikavusios savo kuriamo įrenginio technologiją.
„Galiausiai supratome, kad neturime galimybės tobulinti savo idėjos be patyrusių žmonių palaikymo ir pagalbos – tai atradome dalyvaudamos „Makeademy“ programoje“, – teigia „Water Shield“ komandos narė Dea Ilarionova, VILNIUS TECH studijuojanti Kompiuterių inžineriją.