Kaip informuoja Valstybinis aplinkos sveikatos centras (VASC), ši naudinga odai, tačiau žmogui pavojinga medžiaga – dimetilfumaratas (DMF). Iki šiol žinomiausias DMF vartojimo tikslas buvo kaip vaisto sunkiems žvynelinės atvejams gydyti. Nuo šio preparato ligos eiga maždaug pusei ligonių pagerėdavo, o ketvirtadaliui pablogėdavo, todėl galima teigti, kad šis chemikalas kaip vaistas buvo iš dalies efektyvus. Bėda ta, kad daugiau kaip pusei pacientų pasireikšdavo rimtų šalutinių reakcijų –viduriavimas, pilvo skausmai ir kt. Siekiant išvengti tokių reakcijų, jau sukurti antros kartos fumaratai.
Tuo tarpu odos gaminius šis chemikalas saugo nuo pelėsių. Tai pigiausias odos pasaugos būdas, kai gaminys ilgai gabenamas jūra ar neužtikrinamas tinkamas vėdinimas. Pigiausias būdas apsaugoti juos nuo pelėsių yra naudoti 9-to tipo biocidus.
„Kai pagrindiniu kriterijumi, pasirenkant biocidą, tampa tik jo efektyvumas, vartotojai paverčiami „bandomaisiais triušiais“, su kuriais išbandomas biocido poveikis sveikatai. Būtina pabrėžti, kad ES, taigi ir Lietuvos gamintojai, negali teisėtai įsigyti ir naudoti šio biocido, nes jis neįtrauktas į ES veikliųjų medžiagų vertinimo programą. Trečiųjų šalių gamintojai tą gali daryti, todėl į ES įvežami kai kurie gaminiai su DMF“, – teigiama VASC pranešime.
Maži maišeliai su DMF gali būti dedami į odinių baldų, batų ar kitų gaminių vidų arba į pakuotes. Garuodamas biocidas naikina pelėsius, o jo garai įsiskverbia į pačius gaminius. Naudojant baldus ar avint batus, kurių apsaugai nuo pelėsių naudotas dimetilfumaratas, paaiškėjo, kad jis sukelia stiprias, sunkiai gydomas odos alergines reakcijas.
Odos alergijos simptomai – odos paraudimas, patinimas, bėrimas, deginimas, niežėjimas – atsiranda pasėdėjus ar pagulėjus ant baldų ar panešiojus avalynę. Ir toliau naudojant baldus ar avalynę, odos pažeidimai sunkėja, o nutraukus kontaktą su alergenu gyja ilgai, net kelis mėnesius. Sunkesniais atvejais gali išsivystyti kvėpavimo takų alerginės reakcijos, pasireiškiančios kosuliu, dusuliu, kvėpavimo sutrikimu.
Spaudos duomenimis, Kinijoje pagamintos sofos Suomijoje sukėlė odos alergiją daugiau kaip 60 vartotojų. Šioje šalyje buvo atlikti pirmieji tyrimai, įrodę, kad alergijos priežastis yra DMF. Gydytojas, atlikęs klinikinius alergologinius tyrimus, šį reiškinį taikliai pavadino „kiniškų sofų ir kėdžių dermatito epidemija“.
Praėjusių metų pabaigoje Prancūzija uždraudė baldus ir avalynę su DMF, vienas iš pagrindinių platintojų susigrąžino tokius baldus iš vartotojų ir įspėjo apie alergijos pavojų. Ispanija tuo pačiu metu irgi įvedė analogiškus draudimus, Belgija tą padarė pačioje šių metų pradžioje. Jungtinėje Karalystėje iki šiol netyla skandalas dėl baldų su DMF. Tikimasi, kad keli tūkstančiai nukentėjusių vartotojų prisiteis daugiau kaip 10 mln. svarų sterlingų kompensacijas iš kiniškų baldų platintojų.
Be abejo, tai tik ledkalnio viršūnė, nes ne visi žmonės sužinojo jos priežastį, ne visi kreipėsi į gydytojus.
DMF yra ypač stiprus alergenas. Įrodyta, kad net praskiestas iki 0,0001 proc., jis įjautrina organizmą ir sukelia sunkias odos alergines reakcijas. Nuo 2009 m. gegužės 1 d. Lietuvoje, kaip ir visoje ES, draudžiama pardavinėti gaminius, kurių sudėtyje yra DMF. Atpažinti, kad gaminio apsaugai naudotas DMF, galima iš etiketės, jeigu joje įrašytas šio biocido pavadinimas (angliškai „dimethyl fumarate“). Tačiau jei įrašo etiketėje nėra, tai dar nereiškia, kad į gaminį jo neįdėta. Gal gamintojas paprasčiausiai „pamiršo“.
SXC nuotr.