Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai „nekalti“, juolab kad juos pašalinus produktas gali atrodyti pakankamai kokybiškas. Be to, visi yra girdėję, kad iš pelėsių gaminamas labai efektyvus vaistas – penicilinas!
Tačiau iš tikrųjų nesvarbu, ar pelėsiai tik išmargina produktą baltomis dėmelėmis, ar padengia šlykščiu tamsžaliu sluoksniu, ar „suželia“ jo paviršiuje švelniu pūkeliu, jie visada paverčia jį netinkamu maistui, o neretai ir nuodingu.
Net ir tarp žmonių gerbiamų penicilinų rūšies pelėsių yra tokių, kurie gamina mikotoksinus, žalojančius žmogaus organizmo ląsteles. Jie kaupiasi organizme, pamažu ardydami kepenis, inkstus, o vėliau ir kitus vidaus organus. Iš viso žinoma daugiau nei 200 pelėsių grybelių, išskiriančių toksinus. Pavojingiausiais laikomi supeliję pieno produktai, dešros ir riešutai.
Ne visi pelėsiai į žmogaus organizmą patenka pro burną. Kai kurie skverbiasi pro nosį. Jeigu bute nuolatos labai drėgna, jo kambarių kampai pajuoduoja, pažaliuoja arba paraudonuoja. Juose įsiveisia pelėsiai, galintys sukelti alerginę slogą ar net bronchinę astmą.
Norint panašių negalavimų išvengti, reikia dažnai vėdinti patalpas, o pastebėjus pirmąsias pelėsių „saleles“, nedelsiant jas apdoroti antigrybelinėmis priemonėmis, kurių galima nusipirkti kiekvienoje ūkinių prekių parduotuvėje.
Dauguma pelėsių yra stiprūs alergenai, „mėgstantys“ grūdines kultūras. Alergiškiems žmonėms būtų nesunku išvengti šių pelėsių, jeigu jie veistųsi tik sandėliuose ir svirnuose, kuriuose laikomi grūdai. Bet pastebėta, kad tokių pelėsių grybelių kartais būna ir supakuotuose miltuose, perkamuose parduotuvėje. Negana to, jų gali būti ant medvilninių audinių. Žodžiu, šie klastūnai tyko įsijautrinusį žmogų net jo paties namuose.
Dar viena pelėsių sukeliama liga – kandidozė. Ji pažeidžia vidaus organų gleivines. Jeigu Candida rūšies grybeliai prasiskverbia į plaučius, sukelia lėtinį bronchitą ir pneumoniją, o jei patenka į kraują, sukelia pavojų gyvybei.
Tačiau ne visi pelėsiai žalingi sveikatai. Yra net labai naudingų. Pavyzdžiui, tie, kurie naudojami sūrių arba vyno gamyboje. Be pelėsių būtų neįmanoma pagaminti ir kai kurių vynų. Netgi vienos garsios japonų degtinės gamybai naudojami pelėsių, labai „mėgstančių“ ryžius, žirnius, sojos pupeles, arachisus, fermentai. O Japonijos, Kinijos, Filipinų kulinarai įsigudrino iš pelėsių gaminti skaniausius padažus.
Tačiau ta nedidelė grupelė „gerųjų“ pelėsių, tinkamų maisto ar vaistų gamybai, negali reabilituoti visų savo gentainių, kasdien pasaulyje paverčiančių nuodais milijardus tonų maisto produktų ir pašarų.
Parengė G.ALKSNIS
“Sekundė”
Vido Venslaviškio nuotr.