Didelio susidomėjimo sulaukė žolininkės patarimai, kaip šaltuoju būdu pasigaminti ekologiško muilo.
„Jokių konservantų!“
Žolininkė Kristina šilinskienė į Užvenčio kultūros centrą susirinkusias moteris supažindino su natūralia kosmetika, jos ypatumais. Moterų žolininkė teiravosi, ar jos žinančios, jog bent penkis procentus natūralių ingredientų turinti kosmetikos priemonė teisėtai gali būti vadinama natūralia. Ant pakuotės paprastai nurodomos tokios sudėtinės dalys, kaip glycerol, ethanol, alcohol, parafin, phenol, hexachlorphene yra naftos produktai ir jas kenksminga naudoti.
„Kodėl natūralios kosmetikos nepasigaminus pačioms? Juk tuomet galima kontroliuoti ir užtikrinti sudėtinių dalių kokybę, naudoti senus kosmetikos indelius ir sutaupyti pinigų, saugoti gamtą, puoselėti kultūrines vertybes. Didžiulis natūralios kosmetikos privalumas – jokių konservantų!“ – pažymėjo Kristina šilinskienė.
Tinkamiausi – natūralūs aliejai
Žolininkė moterims pateikė ne vieną natūralios kosmetikos receptą, siūlė pačioms pabandyti pasigaminti balzamų nuo peršalimo, įvairių aliejų, muiliukų, kremų ir panašiai. K. Šilinskienė sakė, jog vertingiausi yra natūralūs, gryni, šalto spaudimo, nerafinuoti aliejai. Rafinavimo metu sunaikinamas ne tik aromatas bei spalva, bet beveik visos gerosios savybės.
Kokoso aliejus tinka įvairiems odos tipams, įvairiam amžiui, ir odai, ir plaukams. Naudojamas veido, kūno kremams, losjonams, lūpų balzamams, plaukų kaukėms. Žolininkė pažymėjo, jog visi augaliniai aliejai geriausiai susigeria į drėgną odą. Kietieji aliejai arba sviestai, pasak žolininkės, natūralus ir puikus kūno priežiūros būdas. Kakavos sviestas ilgai išsilaiko, galioja net iki penkerių metų, minkština, maitina, regeneruoja odą, apsaugo nuo senėjimo, mažina raukšles. Masažas su kakavos sviestu padeda sumažinti stresą.
Saldžiųjų migdolų aliejus yra pats vertingiausias iš šalto spaudimo, nerafinuotų aliejų. Šis aliejus tinka net kūdikiams, gydo nudegimus, minkština, tinka sausos ir brandžios odos priežiūrai. Vienu unikaliausių aliejų žolininkė vadino simondsijų (jojoba) aliejų, turintį gausybę vitaminų, antioksidantų, mineralų. Juo rekomenduojama tepti net blakstienas, prižiūrėti probleminę odą.
šaltalankių aliejus gerina ir skatina odos gijimą, ramina sudirgusią, išbertą odą, mažina kapiliarų išsiplėtimą, greitina žaizdų gijimą. Argano aliejus turi raminamųjų savybių, lėtina odos senėjimą, yra geras drėkiklis, blukina randus, padeda išvengti strijų. Kūno ir plaukų priežiūros priemonės su argano aliejumi yra tikra atgaiva po saulės vonių.
Maceratai padeda daugeliu atvejų
Supažindinusi su įvairiais aliejais, žolininkė Kristina šilinskienė patarė, kaip pasidaryti maceratų – aliejinių užpilų. Užpilti galima medetkas, ramunėles, pelkinę vingiorykštę, beržų lapelius, taukes, varnalėšų šaknis, ežiuoles, kaštonų vaisius bei žiedus ir dar daugelį vaistinių žolių.
Beržų lapelių maceratas tinka galvos odos ir plaukų priežiūrai, patariama naudoti kaip kaukę. Pušų spyglių maceratas padeda sergantiesiems žvyneline, niežuliu, egzema, išbėrimais ir panašiai, vaikams – raminamam pėdučių masažui.
Aliejus pagal tam tikrus principus galima maišyti, kurti aromatinius ir gydomuosius mišinius. Pastariesiems svarbiausia kvapų dermė. Eterinių aliejų kvapai skirstomi į gėlių (levandos, nerolės, jazminai), žemės (vetiverijos, pačiuliai), citrusiniai (apelsinas, citrina, bergamotė, žalioji citrina, greifrutas), medžių (pušis, kedras), žolynų (rozmarinas, čiobrelis, bazilikas), mėtinių šaldomųjų (mėtos, pipirmėtės, eukaliptas, arbatmedis), rytietiški (imbieras, pačiulis), prieskonių (cinamonas, pipirai ir gvazdikėliai).
“šiaulių kraštas” – autorės nuotr.
Kremus ir muilus gamino šaltuoju būdu
Užventiškės moterys, žolininkės padedamos, mokėsi, kaip šaltuoju būdu pasigaminti kremų, balzamų, tepalų sąnariams, stebėjo, kaip tokiu pat principu gaminamas muilas.
Tobulam plaukų galiukų balzamui reikia sviestmedžio aliejaus, avokadų, ricinos, migdolų, alyvuogių, linų sėmenų aliejų, eterinių santalmedžio, levandų, kvapniųjų pelargonijų ir rozmarinų aliejų. Visas sudėtines dalis gerai išsukti. Blakstienų ir antakių serumui reikia lygiomis dalimis imti ricinų aliejaus, vazelino, vitamino E ir kviečių daigų aliejaus.
Artėjančiam vasaros sezonui žolininkė pasiūlė pasidaryti bronzinio įdegio aliejų iš erškėtuogių, šaltalankių, moliūgų aliejaus (spalvai išgauti), tiek pat kitokių aliejų (migdolų, sezamų, alyvuogių, avokadų) ir eterinių aliejų (pagal poreikį).
šaltuoju būdu gaminamam muilui reikia distiliuoto vandens arba žolelių nuovirų, pieno (šaldyto), natrio hidroksido (kietam muilui), kalio hidroksido (skystam muilui), augalinių kietųjų ir skystųjų aliejų, gyvulinės kilmės riebalų. Spalvai išgauti naudojami augaliniai aliejai, kosmetinis molis, augalų dalys, kvapui – eteriniai aliejai, pridedama gintaro pudros, druskos, kavos. Sudėtinių dalių tikslias proporcijas galima sužinoti internetiniame puslapyje soapcalc.net/soalcalcwp.asp.
Pagamintas muilas supilamas į formą, kitą dieną pjaustomas ir brandinamas apie dvi savaites.
Aromaterapija – plati sritis
Žolininkė pateikė nemažai aromaterapinių receptų.
Namams kvėpinti K. Šilinskienė patarė į 100 mililitrų vandens įlašinti po 30-40 lašų, pavyzdžiui, 20 lašų citrinų, 14 lašų bergamočių, keturis lašus kvapiųjų kanangų, du lašus rožių aliejaus. Arba – po 15 lašų bergamočių ir mėtų.
Aromatinei žvakei tinka mišinys su lašu jazminų, penkiais lašais žaliosios citrinos, trimis lašais apelsinų ir lašu cinamono. Tinka mišiniai su šešiais lašais kadagio ir trimis lašais apelsinų, penkiais lašais bergamočių, keturiais lašais levandų, lašu kiparisų aliejaus.
Energijos suteikia mišinys su trimis lašais greipfruto ir dviem lašais imbiero, ramybę ir laimę – mišinys su dviem lašais santalmedžio, lašu rožės ir dviem lašais bergamočių. Nuo streso padeda mišinys su trimis lašais šalavijų, įlašinti po lašą citrinų ir levandų.
Meilės dienai žolininkė siūlė pasigaminti mišinį iš 16 lašų mandarinų, trijų lašų kvapiųjų kanangų, penkių lašų eukalipto ir 100 mililitrų vynuogių sėklų, simondsijų, migdolų aliejaus.
Dalia KARPAVIČIENĖ
“Šiaulių kraštas”
Pixabay.com /Marina Pershina nuotr.