Odai puoselėti – nuo neatmenamų laikų
Oda, kuri yra pralaidi ir porėta – didžiausias žmogaus organas. Per odą, kaip ir per maistą, patenka visos kenksmingos medžiagos, kurios žaloja ir teršia organizmą. Nors tiek moterys, tiek ir vyrai žino, kokie gali būti kenksmingi saulės spinduliai, tačiau neretai įdegusio kūno grožis „ima viršų“. Kita itin dažna priežastis lepintis saulėje – odos ligos, kurios aprimsta ne tik įvairių tepaliukų ar piliulių dėka, bet ir po saulės vonių.
Įdegęs kūnas tapo madingas 5-jame XX a. deš., kai savo teises madų pasaulyje pareiškė Koko šanel. Šiuo metu pasaulinė kosmetikos pramonė daugiausiai pagamina apsauginių kosmetikos priemonių nuo saulės, tačiau, anot masažo specialistės Ernestos Valytės, besirūpinantys, kaip apsaugoti odą nuo žalingų saulės spindulių, vis dažniau renkasi natūralius augalinius aliejus.
„Paplūdimyje galima pamatyti, kaip moterys vietoj apsauginių kremų tepasi natūralų alyvuogių aliejų, – dalijasi pastebėjimais Ernesta, – tačiau pravartu žinoti, jog neretai antioksidantų, esančių augaliniame aliejuje, nepakanka apsaugoti odai nuo kenksmingų saulės spindulių, todėl aliejuką reikėtų pasilikti po saulės vonių. Tuomet jis itin gerai pamaitins ir padrėkins išsausėjusią odą.“
Augaliniai aliejai – tai klampios medžiagos, gautos iš aliejinių augalų sėklų ar vaisių spaudimo. Augaliniai aliejai teigiamai veikia ne tik odą, bet ir visą organizmą, nes jų sudėtis yra labai panaši į odos riebalų sudėtį, todėl oda juos labai gerai toleruoja ir absorbuoja. Mažos savo molekulinės masės dėka jie lengvai prasiskverbia į tarpląstelinę erdvę ir pasiekia giliausius odos sluoksnius.
Labai vertinamas augalinių aliejų veikimas kartu su eteriniais aliejais, nes jie turi greitą gebėjimą įsiskverbti į giliausius odos sluoksnius. Eteriniai aliejai yra 100 proc. augaliniai ekstraktai. Eterinių aliejų distiliacijos proceso išradėju laikomas arabų gydytojas, alchemikas, filosofas Avicena. Šis žmogus savo kurtu įrenginiu pirmiausiai išgavo eterinį rožių aliejų.
Eterinių aliejų gamybos paslaptys tam tikrais laikotarpiais buvo griežtai saugomos. Egipto faraonai žydrojo lotoso aliejų keitė į auksą ir kitas prekes. Per dykumas traukdavo karavanai, apkrauti prieskoniais, balzamais, mira ir kitais kvapiaisiais aliejais.
Pixabay.com/Peter Wieser nuotr.
Augaliniai aliejai, skirtingai nei eteriniai, neturi jokio aromato. Tuo tarpu eteriniai aliejai yra stiprūs, kvapnūs ir labai didelės koncentracijos, todėl juos reikia skiesti su augaliniais aliejais, kad būtų saugesni bei švelnesni jūsų odai. Yra tik trys eteriniai aliejai, kuriuos galima naudoti tiesiai ant odos – levandų, ramunėlių ir arbatmedžio.
Kiekvienas eterinis aliejus, skirtingai nei sintetiniai vaistai, gali gydyti ne vieną ligos simptomą. Karštais arba šaltais eterinių aliejų kompresais galima gydyti įvairias odos ligas. Vienintelė sąlyga – norint gydytis aliejais, reikia būti apdairiems ir turėti žinių, nes kai kurie, pavyzdžiui, arnikų, itin pavojingi, o kiti ypač kenksmingi.
Senovės Egipte aliejai buvo naudojami ne tik gydymui ir kosmetinėms reikmėms, bet ir balzamavimui. Eterinių aliejų įdėdavo į faraono amžinojo poilsio vietą. Egipto piramidėse buvo rastos amforos su simondsijų aliejumi, išbuvusiu tūkstančius metų ir visai nesugedusiu, tarsi ką tik pagamintu. Beje, šis aliejus kur kas efektyvesnis už brangiausią kremą nuo raukšlių.
To paties augalo aliejaus sudėtis gali keistis priklausomai nuo klimato, temperatūros, dirvožemio, gavybos būdo. Stingant drėgmės, augalai produkuoja daugiau aliejų, kad kompensuotų vandens nepriteklių, todėl aliejai, išskirti iš tokiose sąlygose išaugusių augalų, yra intensyvesnio kvapo.
Eterinių aliejų sudėtis taip pat priklauso nuo augalo vegetacijos laipsnio, pavyzdžiui, iš verbenos, jai žydint, gaunamas malonaus, saldoko kvapo aliejus, o peržydėjus šiam augalui – vadinamasis kartusis aliejus. Įtakos tam gali turėti net paros laikas, kada renkami augalai aliejaus gamybai. Tarkim, rožių pumpuruose didžiausia eterinių aliejų koncentracija yra rytais, jazminų – naktį.
Iš to paties augalo skirtingų dalių gali būti gaunami eteriniai aliejai besiskiriantys savo savybėmis: iš cinamono medžio lapų gaunamas vienas aliejus, iš žievės – kitas. Iš apelsinų medžių gali būti gaunami trys skirtingi aliejai.
Ramina kūną, išvalo dvasią
Daugumai žmonių patinka citrusiniai kvapai – ryškūs, žaismingi, gaivūs. Vasaros proga tikrai reikėtų prisiminti tai, kad dalies eterinių aliejų naudoti nerekomenduotina ir nemažai jų yra būtent citrusiniai. Priežastis labai paprasta – juose yra odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams sukeliančių ir pigmentinių dėmių pavojų didinančių medžiagų.
Pats vasariškiausias ir vėsiausias aliejus, geriausiai drėkinantis odą, stiprinantis jos audinį, balansuojantis riebalų kiekį bei puikiai tarnaujantis vengiant kenksmingų saulės spindulių poveikio – kokoso aliejus. Svarbu, kad jis būtų pagamintas ne iš kopros, t. y. džiovintų-rūkytų riešutų, bet iš šviežiai prinokusių. Tik tokiame aliejuje išlieka pakankamas kiekis antioksidantų.
Nepakeičiama natūrali apsauga nuo ultravioletinių saulės spindulių – mango sviestas. Mangai – vieni seniausių žmonijos istorijoje kultūrinių augalų, iš kurių žmonės pasiima viską – nuo medienos ūkiui, iki nuostabaus mango sviesto odai puoselėti. Mango sviestas yra kietesnės konsistencijos aliejus, efektyviai maitinantis odą, saugantis ją nuo senėjimo, atstatantis odos drėgmę, ypač tinkantis po saulės vonių.
Siekiant apsiginti nuo alinančios saulės spindulių poveikio, ne ką mažiau vertingi ir sviestmedžių, sezamų, alyvuogių kauliukų, avokadų, abrikosų kauliukų aliejai. Kadangi švelnesnių priemonių už minėtuosius aliejus nėra, jie puikiai tinka ir vaikų bei kūdikių odai apsaugoti. Norint padidinti apsauginį filtrą, galima sumaišyti kelis aliejus.
šiuo metu žinoma, kad eteriniai aliejai turi savybių, stimuliuojančių imuninę sistemą, antiseptinių, antioksidacinių, stabdančių mikrobų, grybelių, virusų dauginimąsi, mažinančių uždegiminius procesus, lengvinančių raumenų skausmus. Be to, jie veikia mūsų nervų sistemą, mažina nuovargį, ramina, tonizuoja, padeda esant depresijai ir stresui, kaip sakydavo senovės išminčiai – išvalo protą ir jausmus.
Prieš įsigyjant kokį nors eterinį aliejų, reikėtų patikrinti savo odos reakciją į vieną ar kitą eterinį aliejų. Tai padaryti galima dviem būdais. Pirmasis būdas padės nustatyti, kaip eterinis aliejus veikia jūsų mintis, jausmus ir nuotaiką. Antrasis būdas padės įvertinti odos reakciją į eterinį aliejų.
Pixabay.com/Emilian Robert Vicol nuotr.Freeimages.com/Piotr Bizior nuotr.
Pirmasis būdas. Į 10 ml vynuogių kauliukų aliejaus įlašinkite 2 lašus pasirinkto eterinio aliejaus, sumaišykite. Užtepkite aliejaus mišinio ant savo riešo ir įtrinkite. Pauostykite savo riešą ir stebėkite, kaip jis veikia jūsų mintis, pojūčius, nervų sistemą. Jeigu aliejus jums priimtinas, galite jį drąsiai naudoti.
Antrasis būdas: odos lopinėlio mėginys. Į 10 ml vynuogių kauliukų aliejaus įlašinkite 4 lašus pasirinkto eterinio aliejaus ir užtepkite ant riešo. Tuomet riešą užklijuokite pleistru ir palikite visai dienai. Jeigu vakare, nuplėšus pleistrą paraudimų nėra, galite aliejų naudoti.
Eterinius aliejus, saugantis vasaros kaitros, taip pat galima naudoti mėgaujantis maloniu poilsiu vonioje. Įlašinkite keletą lašų eterinio aliejaus į vonią. Tinkamiausia vandens temperatūra 36–37°C. Vonioje su eteriniu aliejumi rekomenduojama būti 10–20 min. Aromatinės vonios procedūromis rekomenduojama mėgautis du ar tris kartus per savaitę. Šios procedūros pašalins nuovargį, maloniai atpalaiduos kūną, suteiks energijos ir nuramins sukilusias emocijas.
Eteriniai aliejai itin tinka kūno masažui, kuriuo palepinti kūną pravartu ir karštą vasaros dieną. Masažui eterinius aliejus reikia naudoti su augaliniais aliejais, pavyzdžiui, alyvuogių. Nesudėtingas receptas – paimkite 20 g alyvuogių aliejaus, į jį įlašinkite 3–9 lašus eterinio aliejaus. Kiekvienu atveju eterinio aliejaus kiekis priklauso nuo jo rūšies.
Eterinis aliejus gali būti naudojamas ir patalpų oro gaivinimui. Eterinio aliejaus garai pašalina nemalonius kvapus, tokius kaip tabako, naminių gyvūnų, teigiamai veikia žmogaus emocinę savijautą, taip pat dezinfekuoja orą. „Pradėkite nuo paprasčiausio recepto: į 50–100 g vandens įlašinkite 1–2 lašus jūsų mėgstamo eterinio aliejaus“, – siūlo masažo specialistė Ernesta.
Natūralių augalinių aliejų suteikiama SPF apsauga:
• sviestmedžio aliejus iki 6 SPF;
• alyvuogių aliejus iki 6 SPF;
• sezamų aliejus iki 4 SPF;
• avokadų aliejus iki 4 SPF;
• kokosų aliejus 2 SPF;
• mango sviestas 2 SPF.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
Pixabay.com/silviarita nuotr.