Vieni už tai dėkojame atsitiktinumui, kiti sakome, jog tai likimo dovana, dar kiti įsitikinę, jog puikiai išmanome viliojimo meną arba esame tobulos šeimininkės, savo kulinariniuose šedevruose sėkmingai slėpdamos afrodiziakus.
Jei tikėsite – suveiks
Daug moterų Lietuvoje iš savo močiučių girdėjo apie meiliavaisčius arba afrodiziakus – specifines priemones, sukeliančias konkretaus žmogaus prieraišumą prie kito; kuriuos mylinčios moterys nešiojosi kartu su savimi, kartas nuo karto jų užduodamos su vakariene. Žemaitijos moterys savo vyrams dėl „spraunumo“, o neretai ir siekdamos išsaugoti šeimą, šaltais vakarais išvirdavo mėtų arbatos, vaistinėse įsigydavo, o gudresnės ir pačios pasidarydavo, ajero saldainių. Ajero šaknys nuo seno arabų medicinoje žinomas kaip meiliavaistis.
Ne tik lietuvės ir arabai, bet ir visa žmonija nuo neatmenamų laikų iki šių dienų nepaliaujamai ieško tobulo afrodiziako. Daugelį amžių ir epochų trunkanti paieška pasiūlė šimtus vienas už kitą egzotiškesnių patiekalų ir gėrimų, iš kurių kiekviena tauta atsirinko sau priimtiniausius.
Afrodiziakų sąrašas labai ilgas. Tai ir prieskoniai: petražolė, kmynas, cinamonas, svogūnas, česnakas, gvazdikėliai, anyžiai. Ir daržovės: kopūstai, morkos, burokėliai, pupelės, agurkai, pomidorai. Vaisiai bei uogos: obuoliai, kriaušės, braškės, slyvos, vynuogės, bananai, avokadai. O kur dar sūris, kiaušiniai, grybai, arbata, kava, vynas, medus ir beveik visos jūros gėrybės.
Pixabay.com/ romi nuotr.
Vieni iš paminėtų produktų laikomi afrodiziakais dėl jų tiesioginio poveikio žmogaus savijautai: jie stimuliuoja, atpalaiduoja, gerina kraujotaką. Kiti afrodiziakams priskiriami dėl jų išvaizdos, tekstūros ar aromato.
„Norint, kad afrodiziakais laikomų patiekalų vakarienė tikrai suveiktų, prieš patiekiant ant stalo, o dar geriau – prieš kviečiant vyrą vakarienės, reikia informuoti būsiant atitinkamų patiekalų“, – primena sveikos mitybos propaguotoja Bronislava Kondratienė ir siūlo savo virtuvėje dažniau vartoti žolelės ir prieskonius, kurie gali paįvairinti ne tik maistą, bet ir pagyvinti seksualinį gyvenimą.
„Geriausia, kai afrodiziakai stimuliuoja seksualiausią žmogaus organą – smegenis, tad jei esate įsitikinęs, kad kažkuris produktas veikia kaip afrodiziakas, niekas nepanaikins jo poveikio. Svarbiausios afrodiziakų veikliosios medžiagos – galvoje. Tai jūsų mintys, sugebėjimas fantazuoti ir nusiteikimas. Viso to pasekoje nemažiau veiksmingas gali būti ir fizinis jų poveikis“, – tvirtina moteris.
Vienus gydo, kitus – stimuliuoja
Renkantis afrodiziakus moteris siūlo atsižvelgti į metų laiką. Taip nušausite du zuikius iš karto. Ruduo – peršalimo ligų metas, tad anyžių arbatėlė vakarais neprošal ne tik kosintiems vaikams, bet ir jums pačiai bei mylimam vyrui. „
Nors anyžių skonis ne visiems priimtinas, tačiau jo naudą patyrė daugelis moterų. Anyžiai puikiai malšina menstruacijų skausmus, padeda kovojant su vidurių pūtimu. Eterinis anyžių aliejus turi antiseptinių savybių. Anyžių arbata palengvina atsikosėjimą. Anyžių sėklose gausu medžiagų, stimuliuojančių estrogeno gamybą, todėl šie prieskoniai normalizuoja lytinių liaukų veiklą, teigiamai veikia reprodukcinę funkciją.
Vienos populiariausių žiemą vartojamų daržovių dažno lietuvio šeimoje – burokėliai, kurių šakniavaisiai – ypatingos daržovės, mat jų maistinė vertė išlieka beveik nepakitusi iki naujo derliaus.
„Žolelėmis bei prieskoniais paskaninta burokėlių sriuba ar mišrainė naudinga tiek mažiems, tiek dideliems, – sako moteris, – reguliariai valgantys burokėlių, rečiau serga mažakraujyste. O vyrams poveikis dvigubas – burokėliai yra kur kas stipresni afrodiziakai nei austrės ar imbieras.“
Lietuvišką obuolį tinkamai laikant taip pat nesunku jį išlaikyti iki kito derliaus. Sakoma, jog vienas obuolys per dieną apsaugo nuo daugelio ligų. Obuoliuose esantys polinifenoliai ir antioksidantai skatina kraujotaką į lytinius organus.
Pixabay.com/Anelka nuotr.
„Eksperimentai su maisto produktais nėra kenksmingi, – įsitikinusi sveiko maisto propaguotoja, – tereikia šiek tiek fantazijos ir jūsų šeimos židinyje vėl įsižiebs liepsna.“
Pomidoras ne veltui tituluojamas „meilės obuoliu“. Jame esančios medžiagos gerina raumenų tonusą bei kontrolę, o tai sekso žaidimų metu labai naudinga. „Maistą gardinti pomidorais rekomenduojama pirmųjų pasimatymo metu, ypač jeigu turite slaptą viltį – neapsiriboti tik romantiškais bučiniais“, – šypsosi moteris.
Dažno lietuvio šeimoje liaunomis riekutėmis suraikyta česnako skiltelė tampa itin populiari prasidėjus peršalimo ligoms.
„Kol mažieji kramto česnaku trintą duoną, šeimos galvai paruoškite morkų salotas, gausiai pagardindamos jas česnaku“, – pataria moteris, primindama, kad česnakas kaip natūralus afrodiziakas buvo pripažintas dar Senovės Graikijoje. Jame itin gausu medžiagų, gerinančių kraujotaką, o tai labai svarbu siekiant, kad seksas būtų kokybiškas. Afroditės žyniai manė, kad, suvalgius nuplauto vandenyje, o paskui ir alyvuogių aliejuje pamirkusio česnako, moteris įsimyli ir savo jėgą perduoda vyrui. Šiame prieskonyje taip pat gausu seleno, kuris padeda testosterono gamybai. Ne veltui prieš daugelį metų Tibeto vienuoliams nebuvo leidžiama įeiti į vienuolyną, jei šie buvo valgę česnakų.
Pasikvietus į namus jums patinkantį vyriškį, moteris pataria pavaišinti jį razinų, karijų riešutų, džiovintų spanguolių bei migdolų mišiniu. Mišinyje esantys itin malonaus kvapo migdolai dar nuo biblinių laikų daugelyje kultūrų laikomi vaisingumo simboliais. Riešutai, nuo seno vartoti seksualinio gyvenimo kokybei gerinti, skatina testosterono gamybą vyrų organizme. Šiame, daug kulinarinių sugebėjimų nereikalaujančiame deserte gausu riboflavinų, baltymų, B grupės vitaminų, taip pat vitamino E ir kalcio. Mišinyje esančiose razinose gausu kalio ir geležies – medžiagų, svarbių raumenų darbui ir bendram organizmo imunitetui palaikyti bei stiprinti.
Dažnas lietuvis mėgsta „arklio šaknis“ – krienus, puikiai gebančius stimuliuoti kraujotaką ir audrinti nervinę sistemą.
„Eidami į pasimatymą suvalgykite riekelę juodos duonos, užteptą tarkuotu krienu, – pataria sveikos mitybos propaguotoja, – o ruošdami maistą savo mylimajam, kartas nuo karto patiekite tarkuotus krienus su obuolių gabaliukais, apšlakstytais citrinos sultimis.“
Morkos gerina kraują ir liaudies medicinoje naudotos organizmą stiprinti. Nuo seno morkų sultys ir įvairūs patiekalai ruošiami tuomet, kai vyras ar moteris nejaučia lytinio potraukio arba juos lydi nesėkmės intymiame gyvenime.
„Pasigaminkite morkų ir salierų salotas – toks mišinys bus tikra bomba jūsų libido. Retkarčiais salierą galite pakeisti svogūnu“, – pataria moteris.
Pixabay.com/ webvilla nuotr.
Paprastas svogūnas – ne tik ašarų, bet ir pats tikriausias seksualumo ir vitaminų šaltinis, jauninančiai veikiantis tiek moters, tiek ir vyro odą. Romoje tikėta, kad raudonasis svogūnas net ir apsileidusius vyrus įstumia į Veneros glėbį. Dėl šios priežasties viduramžiais svogūnas buvo draudžiamas vienuolynuose.
„Didžiausią efektą pasieksite, kai vakarienę gaminsite kartu su partneriu. Tuomet jūs galėsite ragauti prieskonius, skirtingus ingredientus, mėgautis pikantiškais skoniais ir kvapais. Šiltas bei atviras pokalbis su mylimu žmogumi – būtinas priedas, kad afrodiziakais pagardintas maistas padėtų išsaugoti aistrą bei meilę“, – sako B. Kondratienė.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
Pixabay.com/ Skeeze nuotr.