Spanguolės saugo nuo mikrobų
Sergant pielonefritu reikia gerti daug skysčių. Per dieną rekomenduojama išgerti apie du litrus, kad išsiplautų iš inkstų infekcija. Su šlapimu pasišalina įvairūs mikrobai, todėl sumažėja rizika plėstis uždegimui. Iš čiaupo vandens gerti negalima. Prieš tai jį reikėtų filtruoti.
Geriausia gerti spanguolių arba bruknių sultis. Šiose uogose yra natūralių antiseptikų, kurie neleidžia daugintis bakterijoms. Galima vartoti ir kisielių, kompotus, mineralinį vandenį, kadagio uogų, erškėtuogių, beržo pumpurų, bruknių lapų ir rugiagėlių žiedų antpilus.
šlapimą varančiu ir antimikrobiniu poveikiu pasižymi arbata iš laukinių žemuogių (paimti lygias dalis) ir bruknių lapų, petražolių ir kmynų sėklų.
šaukštą mišinio užpilkite 400 ml verdančio vandens ir 10 min. kaitinkite vandens vonelėje. Paskui 2 val. Šiltai palaikykite ir perkoškite. Gerkite po pusę stiklinės 4 kartus per dieną. Sergantiesiems pielonefritu visų vaistinių augalų antpilus rekomenduojama gerti šiltus ir 10-30 min. prieš valgant. Vengti alkoholinių gėrimų (ypač alaus), stiprios kavos ir kakavos.
Naudingi arbūzai
Jeigu sergama nesunkiai, labai saugotis maisto nereikia. Tik reikėtų laikytis taisyklės – valgyti po nedaug ir dažnai.
Būtina vengti produktų, kuriuose yra eterinių aliejų, aštraus maisto: marinatų, prieskonių, padažų, garstyčių, pipirų, svogūnų, česnakų, krienų, daug rūgščių produktų, nesubrendusių vaisių, agrastų, raudonųjų serbentų; keptos ir rūkytos mėsos, sultinių, rūkytos dešros, kumpio (dirgina inkstus).
Tokiu atveju naudinga valgyti arbūzus, melionus, moliūgus – jie pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis. Taip pat daržoves ir vaisius, kurie turi daug kalio ir vitamino K, – obuolių, abrikosų, razinų, bulvių, maistą skaninti imbieru.
Sergant pielonefritu reikia daugiau valgyti produktų, kurie gerina žarnyno veiklą. Pradėkite vartoti sėlenas, nesmulkintų grūdų duoną, burokėlius ir morkas. Imunitetą ir organizmą stipriną daiginti grūdai ir sėklos.
Kaitaliojimo principas
Sergant pielonefritu rekomenduojama kaitaliojimo dieta. 2-3 dienas reikia laikytis dietos, kuri „parūgštintų“ šlapimą. Tada reikėtų valgyti daugiau duonos, miltinių patiekalų, mėsos ir kiaušinių. Paskui 2-3 dienas reikia laikytis dietos, kuri pašarmintų šlapimą (bulvės, daržovės ir pienas). Toks dietų kaitaliojimas sudaro nepalankias sąlygas daugintis bakterijoms.
Druska – priešas
Sergant pielonefritu kartais gali padidėti kraujo spaudimas, atsirasti patinimų ir inkstų nepakankamumas. Tokiais atvejais reikėtų riboti skysčius. Kiek galima išgerti per parą, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Tai priklauso nuo to, kaip pasikeitė inkstų funkcija ir arterinis spaudimas.
Esant inkstų nepakankamumui reikia vengti baltyminio maisto – kiaušinių, mėsos, žuvies. Valgant baltymingus produktus susidaro toksinai ir jie kenkia inkstams. Visiškai jų atsisakyti nereikia. Paros kiekį turėtų nustatyti gydytojas. Druską reikia sumažinti iki 3-4 g per dieną.
Inkstuose akmenys?
Ypač dietos laikytis reikia tada, kai sergama ir inkstų akmenlige. Jei akmenys yra oksilatiniai, reikia sukelti šarminę šlapimo reakciją. Tokiu atveju negalima vartoti rūgštynių, špinatų, salotų, kitų žalių daržovių, aviečių ir šokolado, serbentų, ridikėlių, ridikų, riešutų ir citrusinių vaisių.
Jei akmenys yra uratiniai (sudaryti iš druskų, šlapimo rūgšties), venkite mėsos, žuvies, kepenų patiekalų, sultinių, dešros, konservų, rūkytų produktų, pupų ir grybų.
Parengė R.Ukrinaitė
“Sekundė”