Negydoma celiakija gali būti ne tik prastos savijautos priežastis, bet ir sukeltiosteoporozę, cukrinį diabetą ir net vėžį.
Ne tik vaikų liga
Kaunietė Dovilė sunegalavo būdama 17-os. Mergina nuolat jautėsi nusilpusi, mieguista, krito jos svoris. Tuo metu ji ruošėsi baigiamiesiemsmokyklos egzaminams, todėl į prastą savijautą nekreipė dėmesio, nes manė, kaddėl visko kaltas patiriamas stresas.
„Netrukus pradėjau dažnai ir gausiaividuriuoti. Bandžiau keisti mitybą, galvojau, kad apsinuodijau, tačiaujaučiausi vis prasčiau. Apsilankiau pas savo šeimos gydytoją tikėdamasi, kadjis greitai suras ligą, tačiau ją diagnozavo po tik pusmečio. Visą tą laikąbuvau priversta mokytis namuose“, – prisiminė septynerių metų senumo įvykiuskaunietė.
Sužinojusi serganti celiakija, Dovilė porą metų laikėsi gydytojųrekomenduotos dietos – atsisakė miltinių patiekalų, tad jos sveikata pasitaisė.
„Buvo sunku, dažnai norėjosi stverti paprasčiausią juodos duonosriekę ar išsivirti makaronų, tačiau gydytojai prigrasino – jeigu maitinsiuosi įprastai, ligos simptomai atsinaujins. Taip netrukus ir nutiko“, – pasakojo mergina.
Dovilė vėl pradėjo viduriuoti, jausti nuovargį, kairį šoną įkyriai maudė. „Gydytojai paaiškino, kad netinkamai maitinantis, skausmas tik stiprės, ir aš visai neteksiu jėgų. Nusprendžiau daugiau neeksperimentuoti – dietos laikausi jau penkerius metus. Suprantu, kad taip turės būti visą gyvenimą, jeigu norėsiu jaustis normaliai, juk ši liga – neišgydoma“, – su diagnoze teigė susitaikiusi kaunietė.
Susirgus celiakija, Dovilei išsivystė mažakraujystė – ji turi nuolat sekti hemoglobino kiekį kraujyje, gerti geležies tabletes. Nedžiugina ir maistopasirinkimas – jai teko pamėgti ryžių paplotėlius, sojas, kruopas, oįprastinius miltus pakeisti pagamintais iš kukurūzų. Iš jų mergina kepa blynus,sausainius, picas ir net tortus.
„Daug laiko praleidžiu virtuvėje rinkdamasi produktus ir gamindama sau valgį, kavinėse dažnai valgau tik salotas“, – atsiduso Dovilė.
Gresia žarnyno vėžys
Tokių ligonių kaip Dovilė visame pasaulyje yra apie 1 proc. Ilgai buvo manoma, kad celiakija – reta liga, tačiau 2009–2010 m. atlikustyrimą nustatyta, kad Lietuvoje ja serga 1 iš 500 vaikų.
„Šiuo metu žinoma apie150 ligonių, tačiau sergančiųjų galbūt yra daugiau, tik jie patys to nežino.Negydoma celiakija gali komplikuotis. Žmogus gali susirgti anemija,osteoporoze, osteopenija (kaulų tankio sumažėjimas), hepatitu, I tipo cukriniu diabetu, reumatoidiniu artritu, moterys gali patirti persileidimą. Grėsmingiausia komplikacija – plonosios žarnos T limfoma, o tai jau yra onkologinė liga“, – kaip svarbu ligą diagnozuoti laiku,akcentavo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo docentas, Lietuvosvaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas Vaidotas Urbonas.
Vienas ryškiausių celiakijos simptomų – svorio nepriaugimas. Susirūpinti turėtų ir tie, kurie serga geležies stokos sukelta mažakraujyste. Ji, beje, gali kamuoti ir vaiką, ir suaugusįjį.
„Jeigu turite tokių bėdų, pagalvokite, galbūt tai yra celiakijos pasekmė. Tai nėra tik vaikų liga – seniausia pacientė pasaulyje, kuriai diagnozuota ši liga, buvo 94 metų senolė“,– aiškino gydytojas gastroenterologas.
Celiakija diagnozuojama remiantis klinikiniais ligos simptomais, tačiau galutinė diagnozė nustatoma atlikusplonosios žarnos biopsiją ir, jei aptinkami šiai ligai būdingi antikūniai, – serologinį tyrimą.
„Lietuvoje jau yra specialių celiakijos savidiagnostikostestų – žmogus juos gali pasidaryti pats, tačiau pagrindinis ligos diagnostikosmetodas yra žarnyno biopsija“, – pabrėžė V.Urbonas.
Be dietos – nė žingsnio
Celiakijos simptomai pasireiškia, kai valgant kviečius, rugius armiežius, nesvarbu – šviežius, keptus ar virtus, pažeidžiamas žarnynas. Vėliau tam tikrų pokyčių atsiranda visame organizme – kepenyse, sąnariuose, širdyje,smegenyse, moterims – gimdoje. Juos sukelia baltymas gliutenas.
Organizmas pradeda netoleruoti šio kviečių baltymo, žarnyno veiklasutrinka, atrofuojasi plonosios žarnos gleivinė, todėl sunkiau pasisavinamos visos maisto medžiagos. Tai ir sukelia viduriavimą.
„Celiakija – imuninės kilmės, paveldima, labai dažna virškinimo trakto liga. Ji nepagydoma, todėl ligonis visą gyvenimą turi laikytis griežtos begliutenės dietos, t.y. nevalgyti kviečių, rugių, miežių, jų gaminių ir išvestinių rūšių kultūrų, pavyzdžiui,kvietrugių“, – akcentavo gydytojasgastroenterologas.
Šis gydymas yra labai efektyvus – jeigu žmogus prisilaikys dietos, jis bus sveikas, tačiau jeigu suvalgys bent vieną sausainį ar makaronų porciją, liga gali atsinaujinti.Be to, duoną, košes, bandeles ar sausainius sergantiesiems celiakija gali atstoti specialūs begliuteniai maisto produktai. Vaikams ir asmenims iki 18 metų amžiaus išlaidas begliuteniams miltams kompensuoja valstybė.
Sergantiesiems celiakija derėtų atminti, kad gliuteno turi ir nemaisto produktai, tokie kaip dantų pastos, burnos skalavimo skysčiai, lūpų dažai ar klijai (taip pat ir esantys ant pašto ženklų).
Ligoniams taip pat rekomenduojama vartoti maisto papildus, ypač geležį, kalcį, folio rūgštį, B grupės vitaminus,vitaminus A, C ir D. Maisto papildai padės apsisaugoti nuo ligos komplikacijų – mažakraujystės, osteoporozės.
Išsitirti reikėtųvisiems – ir vaikams, ir suaugusiesiems
Nacionalinės celiakijos ir maisto netoleravimo draugijos pirmininkė Jolita Sadauskaitė
Gegužės mėnesį visame pasaulyje vyksta celiakijos dienos. Taipsiekiama atkreipti dėmesį į sveikatos problemas, kurios neišvengiamai yrasusijusios su šia liga. Žmonės taip pat raginami atkreipti dėmesį į tokius simptomus kaip pilvo skausmas ir pūtimas, gausios išmatos (1–3 kartus perparą), svorio mažėjimas, nuovargis, silpnumas, sąnarių ir kaulų skausmai, dantųemalio pažeidimai ir kt. Sergantiesiems mažakraujyste, osteoporoze arosteopenija, I tipo cukriniu diabetu, reumatoidiniu artritu, autoimuniniu tiroiditu, herpiniu dermatitu, nevaisingumu, irgi vertėtų pasitikrinti dėlceliakijos. Visa tai gali būti nediagnozuotos celiakijos pasekmės.
Negalima valgyti
Duonos, makaronų, blynų, sausų pusryčių
Sausainių, pyragų, picų, traškučių
Sojų padažo, majonezo, garstyčių
Mišraus augalinio aliejaus (reikėtų vartoti tik gryną saulėgrąžų ar rapsų aliejų)
Alaus, giros, viskio (kiti alkoholiniai gėrimai neturi baltymo gliuteno)
Galima valgyti
Kukurūzus, avižas, ryžius, grikius, soras
Visus vaisius ir daržoves (taip pat ir bulves)
Raudoną mėsą, paukštieną, žuvį
Pieno produktus, kiaušinius
Visus riešutus, sėmenis, moliūgų sėklas
Daiva šalc
SXC.hu – Wagner Novaes nuotr.