Anot gydytojos dietologės Aušros Jauniškytės, svarbiausia atsiminti, kad jokie kvapai ir aromatai negali pakeisti tikrų maisto produktų, organizmui reikalingų maistinių medžiagų galime gauti tik valgydami, o ne kvėpuodami.
Alkis yra normali fiziologinė funkcija, kuri yra svarbi žmogaus išgyvenimui ir supratimui apie energijos trūkumą. Bet kokie bandymai nekreipti dėmesio į alkį, baigiasi taip, kaip nesinori – persivalgymu.
„Apetitą reguliuoja daug hormonų. Tyrimai rodo, kad po dietos (nesvarbu kokios) šių hormonų kiekis kraujyje pakinta: padaugėja grelino (alkio hormono), sumažėja NPY ir leptino (sotumo hormonų). Taigi stipriau jaučiamas alkis ir sunkiau pasisotinti. Negana to, hormonų pakitimai išlieka ilgai – net praėjus metams po dietos”, – teigia gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė.
Gydytoja įsitikinusi, kad neįmanoma apgauti fiziologijos. Kaip pavyzdį ji pateikia hormoną cholecystokininą, kuris yra gaminamas tik skrandyje ir suteikia sotumo jausmą. Jei jis būtų suleistas į kraują, o skrandžio ertmėje nebūtų maistinių medžiagų, sočiais nepasijustume. A. Jauniškytė pataria tinkamai reaguoti į savo kūno pojūčius – alkį ir sotumą, atskirti emocinį alkį nuo fizinio.
Visgi pasaulyje didėjant nutukimui, kovai su juo pradėta naudoti kvapų terapiją. Atlikus tyrimus, buvo pastebėta, kad sotumo jausmas greičiau pasiekiamas dėl kvapų, susijusių su baltymais, riebalais ir angliavandeniais.
“Jei maistas kvepia šiais aromatais, organizmas taip kvepiantį maistą supranta kaip didelės energinės vertės ir greičiau pajuntamas sotumo jausmas. Taip pat greičiau pasisotinama jei kvapas yra daugiakomponentis. Kad aromato poveikis būtų dar stipresnis, labai svarbu jog taip kvepiantis maistas nebūtų skystos konsistencijos, bet jį būtų galima kuo ilgiau kramtyti, o porcijos būtų kuo mažesnės”, – šį reiškinį komentuoja dietologė Vaida Skurdenytė.
Visgi reikėtų atminti, kad kvapai gali padėti ne tik pasijusti sočiu, bet taip pat ir pažadinti apetitą. Tokiu atveju, patartina vengti apelsino, citrinos, kitų vaisių, vanilės kvapų. V. Skurdenytė neatmeta galimybės, kad tobulėjant aromaterapijai, galbūt ateityje sulauksime sotumo jausmą didinančių lašiukų, kuriuos bus galima lašinti ant maisto arba maistu kvepiančios kramtomosios gumos, mažinančios alkį.
Laura Bagdžiūnaitė
SXC.hu – Jose Assenco nuotr.