Simetriškų žmonių nėra
Nei gydytojams, nei vaikų tėvams nekyla abejonių, kad ydingą laikyseną svarbu koreguoti, nes vaikų, kuriems būtų pripažinta asimetrinė laikysena, kasmet daugėja. Medikai ragina kuo greičiau vaikus skatinti aktyviau sportuoti, judėti, lankyti baseinus, nes sėdėdami minkštuose foteliuose priešais televizoriaus ekraną kenkia savo besiformuojančiam stuburui.
Pagrindinė sąlyga sėkmingai korekcijai — pašalinti laikysenos pokyčius sukėlusias priežastis. Daugeliu atvejų laikysena nesunkiai ištaisoma, pritaikius vaikui reikalingas mankštas, pakoregavus dietą, režimą. Kartais prireikia panešioti specialius įtvarus, taikyti kai kurias fizioterapijos priemones, pakoreguoti mitybą.
šiaulių apskrities ligoninės Vaikų chirurgijos skyriaus vedėjas Povilas Venckus „šiaulių kraštui“ pasakojo, kad simetriškų žmonių beveik nebūna. Jei žmogus yra dešiniarankis, tai dešinės kūno pusės klubas, mentis labiau atsikišę, tos pusės pėda yra didesnė.
„Reikia atskirti asimetrinę laikyseną nuo stuburo iškrypimo ligos — skoliozės, kurią jau būtina gydyti. Skoliozė pasireiškia iškrypimu kaklinėje, krūtininėje, juosmeninėje stuburo dalyje. Stuburas primena S raidę“, — sakė vaikų chirurgas.
Netaisyklingos laikysenos priežastys gali būti: nepakamas raumenų ir raiščių sistemos išsivystymas, įgimtas nevienodas kojų ilgis, kreivas stuburo slankstelis, klubo sąnario dispozicija, šleivapėdystė, pilnapėdystė, kreivakaklystė ir kitos priežastys.
Vaikus apėmęs virusas
„Vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia sėdėdami prie kompiuterių. Dėl šios priežasties stuburai taip pat iškrypsta. Tai vadiname “kompiuteriniu virusu“, — sakė specialistas.
Tiksliausias stuburo pakitimus užfiksuojntis tyrimas yra rengenograma. Gydytojas teigia, kad juosmens asimetrija nėra pavojinga, tačiau daugiau dėmesio reikėtų skirti nevienodo dydžio stuburo raumenims bei tarpšonkaulinėms kuproms. Šitie pakitimai prisikiriami prie rimtesnių stuburo ligų.
„Stuburo ligų pradžią sunku nusakyti, tačiau būna, kad neryškių simptomų jau atsiranda labai mažiems vaikams. Dažniausiai stuburo pakitimai diagnozuojami 6— 7 metų vaikams, o įgimtos skoliozės pastebimos ir poros metukų“, — sakė medikas.
Vaikas — ne medis
Vaikams, kuriems diagnozuotas laikysenos pakitimas, skiriamas konservatyvus gydymas — gydomoji mankšta, specialistai turi suformuoti taisyklingą laikyseną, tačiau masažas ir elektrostimuliacijos, pasak gydytojo, yra neefektyvios. Manualinę terapiją vaikams naudoti draudžiama.
„Gipsinės lovos, kietas pagrindas iš lentų, gulimas rėžimas — viduražių atgyvena, kurios neberekomenduoja vaikams, kurių stuburo iškrypimas išsivystęs yra iki 30 procentų. Jiems negalima riboti fizinio krūvio, pavyzdžiui, atleisti nuo kūno kultūros pamokų Žinoma, reikėtų vengti itin pavojingų pratimų“, — sakė vaikų chirurgas.
„Kūprinimasis dar nėra liga ar jos pradžia — tai kūno konstitucija. Prie veidrodžio rekėtų atsistoti mamai, tėčiui, seneliui ir močiutei, ir pamatysite, kad vaiko laikysena panaši. Tai paveldimi dalykai. Vaikas — ne medis, jo prie pagalio pririšęs neištiesinsi“, — patikino vaikų chirurgas P. Venkus.
PATARIMAI
Pirmuosius skoliozės požymiai pastebėti nebus sunku. Paprašykite vaiko nusirengti iki pusės ir apžiūrėkite:
1. Pastatykite jį tiesiai, nugara į jus. Pečiai ir mentės kaulai turi būti viename lygyje. Tada akimis vertikaliai „nubrėžkite“ tiesę nuo pakaušio iki sėdmenų vidurio. Jeigu stuburas neiškrypęs, jo linija sutampa su jūsų akimis nubrėžtąja linija. Jeigu nugaros raumenys trukdo apžiūrėti stuburą, paprašykite vaiko pasilenkti į priekį, kad išsišoktų stuburo slanksteliai. Pagal jų “grandinėlę“ lengva pastebėti galimą stuburo iškrypimą.
2. Atkreipkite dėmesį į šonkaulius. Ar vaikui pasilenkus neatsiranda vadinamoji „šonkaulių kupra“, kai kairė nugaros pusė aukščiau už dešinę, arba atvirkščiai.
3. Pastatykite vaiką į save šonu. Sveikas stuburas turi būti išlinkęs į priekį ties kaklu ir juosmeniu, o atgal–krūtinės ir kryžkaulio lygyje. Gamta stuburui paskyrė panašų į spyruoklės vaidmenį, ir tik tokios formos jis gali gerai vykdyti savo funkciją. Jei pastebėjote, kad vaiko nugara lygi, kaip styga, be to, dar mentės išsiskyrusios į šalis — tai nenormalu.
4. Skoliozės požymis yra ir vadinamoji talijos trikampių asimetrija. Paprašykite vaiką laisvai nuleisti rankas ir palyginkite erdves tarp rankų ir šoninio liemens paviršiaus.
Natalija KONDROTIENĖ
“Šiaulių kraštas”