Pageltę ir pažeisti kojų nagai, niežtinti bei pleiskanojanti pėdų oda vargina daugiau nei 60 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Daugelis, neatpažindami kojų grybelio ar tiesiog nežinodami, kaip tinkamai jį gydyti, užkrečia vaikus, anūkus, draugus.
Savaime niekur nedingsta
Grybelinės kojų ligos yra labiausiai paplitusios ligos pasaulyje, jos priklauso prie dažniausiai užkrečiamų odos ligų. Vyrai grybeliu serga dažniau negu moterys. Pavojus užsikrėsti šia nemalonia liga ypač padidėja vasarą, kai vaikštome basomis. Užsikrečiama drėgname pajūrio, paežerių, paupių smėlyje, sporto salėse, pirtyse, baseinuose, voniose, persirengimo kambariuose. Priežastimi gali tapti ir netinkama avalynė, neleidžianti odai kvėpuoti, bei nagų traumos.
Pasak Odos ir veneros ligų centro vadovo, gydytojo dermatovenerologo Vaclovo Vaitkevičiaus, bėda ta, kad ne visi skuba ieškoti pagalbos, nes grybelinės ligos nėra skaudžios, jos dažniausiai pasireiškia niežėjimu bei neestetiniu vaizdu. Grybelių sporos itin aktyvios kai šilta ir drėgna, tad prakaituotos kojos ypač tinka joms daugintis. Paprastai pirmiausia pažeidžiamas tarpupirštis tarp dviejų mažiausių kojos pirštų, tačiau negydant, liga ne snaudžia, o plinta į padą, nagus. Šis chroniškas infekcinis susirgimas negydomas sunaikina ne tik nagus, bet ir apsunkina tokius susirgimus, kaip bronchinė astma, alerginis dermatitas, sukelia odos bėrimus.
Sveiki nagai būna rožinės spalvos, lygūs ir gražiai blizga. Pagrindiniai simptomai, rodantys, kad esate užsikrėtę grybeliu, tai bet kokie nago plokštelės pakitimai: suplonėjusi, sustorėjusi ar atšokusi plokštelė, nelygus paviršius ar pakitusi spalva, taip pat tarpupirščių odos perštėjimas ar paraudusi odelė aplink nagą. Pastebėjus minėtuosius ligos požymius, svarbu, kuo greičiau imtis priemonių, nes įsisenėdama liga sukelia ne tik diskomforto pojūtį, bei rimtas problemas, kurias atitaisyti nėra lengva, bet ir kelia pavojų ja užsikrėsti sveikiems žmonėms.
Avalynės svarba
Pasak gydytojo V. Vaitkevičiaus, rūpintis sveikata labai svarbu, kol dar esame sveiki. Norintiems užkirsti kelią grybeliniams susirgimams, svarbiausia priemonė yra higiena, tačiau svarbu ne tik dažnai plauti rankas bei kojas, nepamirštant muilo, bet ir kruopščiai jas nusausinti, nes šiluma ir drėgmė – pati tinkamiausia terpė grybeliui. Taip pat reikėtų kovoti su kojų prakaitavimu, ypač uždaroje avalynėje, todėl pravartu dėvėti natūralaus pluošto, medvilnines kojines bei tinkamo dydžio ir geros kokybės batus, kurie leistų pėdoms laisvai kvėpuoti. Svarbu vengti dėvėti svetimą avalynę net jei ir žmogų artimai pažįstate, juk gali būti, kad jis dar pats nežino, kad turi grybelį, nes pirmieji simptomai pasirodo be skausmo ir negreitai. Saugant save, pravartu naudoti tik savo higienos priemones bei rankšluosčius, ypač lankantis viešose vietose: baseinuose, pirtyse, sporto klubuose ir kt. vietose.
Pasikliaukite gamtos dovanomis
Anot žolelių galiomis besidominčios augalų žinovės Kristinos šilinskienės, kol liga nėra įsisenėjusi, jums gali pagelbėti natūralūs augalai bei liaudies medicinos patarimai, kuriuos nesunku išbandyti namų sąlygomis. Tereikia pasivaikščioti pievose, kuriose be vargo rasite didžiąją ugniažolę, bei paprastąją kraujažolę. Šie augalai pasižymi itin puikiu antibakteriniu poveikiu. Abu minėtus augalus galite vartoti vonelėms, pėdoms mirkyti, arba galite ugniažolės nuoviru patepti pažeistas vietas ir leisti susigerti.
* Grybelio pažeistas vietas gausiai sutepkite didžiosios ugniažolės sultimis. Suteptas vietas pradeda labai niežtėti, akimirką pakentėkite – sultims džiūvant niežulys mažėja. Po poros minučių gydomąsias vietas sutepkite vėl, ir taip kartokite 3-4 kartus. Po sutepimo sultys turi visiškai išdžiūti.
* Tik prasidėjus ligai, grybelio pažeistas odos vietas sėkmingai galima išgydyti tepant 3-4 kartus per dieną dirvinio asiūklio žolės nuoviru: 1 šaukštą susmulkinto dirvinio asiūklio užpilkite 2 stiklinėmis vandens, pavirkite pusę valandos, po to nukoškite. Šiuo nuoviru patariama plauti ir ilgai negyjančias žaizdas.
* Jei grybelis pažeidė kojų tarpupirščius, įdėkite į juos sutrintų mėtų ir druskos mišinio, palaikykite valandą.
* 100 g šviežios arba džiovintos susmulkintos ugniažolės užpilkite 1 litru verdančio vandens, uždenkite ir palikite 20 minučių nusistovėti, po to nukoškite ir supilkite į vonelę. Truputį atskieskite šiltu vandeniu. Kojų pėdas mirkykite 15-20 minučių. Po dešimties tokių vonelių visiškai atsikratysite įkyraus grybelio.
* 100 g paprastosios kraujažolės užpilkite 1 litru verdančio vandens, uždenkite, pavirkite 10 minučių ant silpnos ugnies, po to palikite 15-20 minučių pravėsti, nukoškite, supilkite į vonelę ir šiame nuovire pakaitinkite kojas.
* Ąžuolo žievės nuoviras tinka ne gydymui, bet profilaktikai. Viena iš priežasčių, sukeliančių grybelį bei neleidžiančių jo greitai įveikti – pėdų prakaitavimas. Ąžuolo žievelės vonelės puikus natūralus būdas pėdų prakaitavimui mažinti. Tad galite daryti voneles tiek gydant grybelį, tiek ir vėliau, siekiant užkirsti kelią jo atsinaujinimui.
* Itin veiksminga priemonė nuo grybelio – penkialapis balamedis. Geriausiam efektui pasiekti, naudokite vonelėms: į 600 ml vandens įmeskite 10 g vidinės penkialapio balamežio žievės, virkite ant silpnos ugnies apie 15 min. Atvėsinus iki tinkamos naudoti temperatūros, šiuo nuoviru suvilgytus kompresus dėkite ant pažeistų vietų.
* Paimkite šviežių šermukšnio lapų, sutrinkite juos, pridėkite prie pažeistų vietų ir apvyniokite tvarsčiais. Tokį kompresą keiskite nauju kiekvieną dieną.
* Esant dar tik pirmiesiems grybelio požymiams, paraudimus galima tepti arbatmedžio, arba levandų eteriniu aliejumi. Tačiau geriausia praskiesti vandeniu, nes per didelė aliejaus koncentrcija gali nudeginti odą.
Vaistinėmis savybėmis pasižymi ir dauguma daržovių, kurių kiekviena rūpestinga šeimininkė turi pasisodinusi daržo ar sodo lysvelėje.
* Efektyviai kojų grybelį gydo svogūno galvutės nuoviro vonelės. Tereikia sutarkuoti nuvalytą svogūno galvutę, išspausti sultis, lygiomis dalimis sumaišyti su medumi ir šiuo mišiniu tepti grybelio pažeistas vietas. Mišinį laikykite stikliniame inde, užkimštą.
* Saują svogūnų lukštų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, 2-3 minutes pakaitinkite ant silpnos ugnies, palikite atvėsti, nukoškite. Nuoviru 2-3 kartus per dieną suvilgykite švariai nuplautas kojas.
* Grybelinių ligų pažeistas kojų pirštų vietas patariama trinti citrinos arba svogūno sultimis, sumaišytomis lygiomis dalimis.
* Sutarkuokite česnakus ir lygiomis dalimis sumaišykite su sviestu. Mišinį užtepkite ant gydomų vietų ir apriškite. Kompresą keiskite vieną kartą per parą.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ