Tiesus žvilgsnis į akis rodo žmogaus palankumą, atvirą nusiteikimą bendrauti. Nudelbtas, kontakto vengiantis žvilgsnis kelia įtarimą, nepasitikėjimą, apsunkina bendravimą. Akys yra ir sveikatos veidrodis. Susirgus apsunksta vokai, akys apsiblausia, nebelieka judesių gyvumo, atsiranda nesveikas blizgesys. Liga gali pakeisti ir akių spalvą: karščiuojant jos parausta, kepenų ligos jas nuspalvina gelsvai, esant anemijai išblykšta akių vokai.
Tūkstančius metų patirtį sukaupusios indų ir kinų tradicinės medicinos regėjimo stiprinimui skyrė didelį dėmesį. Senoji indų medicina, Ajurveda, teigia, kad į regėjimo sutrikimus labiau linkę asmenys, kurie nemėgsta karščio, yra judrūs, drąsūs, veržlūs ir ištvermingi, karšto temperamento, linkę į problemas reaguoti pykčiu, turintys kepenų ir tulžies pūslės, skrandžio problemų. Šio tipo asmenims Ajurveda rekomenduoja vengti aštraus, sūraus ir rūgštaus maisto, siūlo vartoti daug skysčių, vengti alkoholio, persidirbimo. Regėjimui stiprinti Ajurveda moko kasdien atlikti 10–15 minučių padų masažą su lydytu sviestu (vadinamu Gi). Taip pat regėjimo aštrumui stiprinti ši medicina siūlo iki 20 minučių sutelkus dėmesį stebėti degančią žvakę.
Kinų medicina regėjimo funkciją siejo su vienu iš penkių pagrindinių elementų – medžiu. Medžio elementui kinai taip pat priskiria ir kepenis bei tulžies pūslę, sausgysles ir raiščius. Sustiprėjus ar susilpnėjus medžio elemento funkcijai organizme, kinų medicinos gydytojas atstato pusiausvyrą akupunktūrinėmis adatomis ar žoliniais preparatais.
Vokiečių gydytojas R.Voll (toliau – R. Folis) dvidešimto amžiaus antroje pusėje susiejo kinų medicinos žinias su savo stebėjimų rezultatais. Šis daktaras pastebėjo, kad tūkstantmečiais žinomi kinų medicinos akupunktūriniai taškai išsiskiria savo didesniu elektriniu laidumu. Jis sukūrė ir išplėtojo sistemą, kuria remiantis, iš odos atitinkamų taškų srovės matavimų galima nustatyti, kurios organizmo audinių ar organų sistemos sutrikusios, bei parinkti konkrečiam pacientui tinkantį, jo organizmą subalansuojantį ir sveikimą skatinantį gydymą.
Nustatyta, kad atskiros akies struktūros turi jų būklei jautrius taškus organizmo išorėje. Pavyzdžiui, išorinių akies struktūrų būklei jautrus taškas yra endokrininės sistemos meridiane, kinų vadinamame „trigubu šildikliu“. Akies nervo ir vidinių akies struktūrų funkcinę būklei jautrūs taškai priklauso tulžies pūslės meridianui, o lęšiuko būklei – skrandžio meridiane. T. y. Šių organų sutrikimai gali turėti reikšmingos įtakos regėjimui. Nustatyti taškai, kuriuose matuojant odos elektros laidumą galima įvertinti akies raumenų, ašarų latakų, akies kraujotakos funkcinę būklę. Folio metodas leidžia įtarti, kodėl atsirado regėjimo sutrikimas. Lyg patvirtindamas senųjų medicinų žinias, šis metodas teigia, kad regėjimo sutrikimams turi įtakos sutrikusi kepenų, tulžies pūslės, skrandžio, endokrininės sistemos veikla. Laiku pakoregavus šias funkcijas, regėjimo sutrikimų galima išvengti ar juos atitolinti. Folio metodu galima patikrinti, koks homeopatinis preparatas geriausiai atstato esamus organizmo funkcijų nukrypimus, skatindamas jį pasveikti. Šiuo metodu galima patikrinti, ar gerina akių būklės rodiklius konkrečiam pacientui konkretus maisto papildas, vitaminas ar augalinis preparatas. Tai leidžia minėtus produktus rinktis racionaliau ir ekonomiškiau. Folio diagnostika atliekama ir individualūs homeopatiniai medikamentai ar kiti natūralūs produktai parenkami „Natūraliosios terapijos centre“.
Nuo seno žinoma, kad regėjimui teigiamą įtaką daro mėlynės, bruknės. Ir homeopatija, ir fitoterapija vertina akišveitės (lotyniškai Euphrasia) gydomąjį poveikį akims, kurį išreiškia ir pats augalo pavadinimas. Netiesiogiai, per kepenų ir tulžies pūslės funkcijų stiprinimą regėjimui teigiamą įtaką gali turėti kiaulpienių šaknys, šlamučiai ir kitos kartaus skonio žolės.
Turbūt niekas nesiginčys, kad judėjimas – tai sveikata. Taip pat ir akių mankšta gerina akies kraujotaką, skatina šlakų pašalinimą. Močiutės neklysta, sakydamos, kad televizorius ar kompiuteris gadina akis. Ilgai žiūrint viena kryptimi, įsitempia akių raumenys, dėl jų įtampos blogėja kraujotaka, akys pavargsta. To galima išvengti, skiriant laiko akių mankštai. Žvilgsnį nukreipiant kairėn, dešinėn, aukštyn, žemyn, sukant akis ratu ar aštuoniukėmis verčiami dirbti akį judinantys raumenys, akys geriau aprūpinamos krauju, o tuo pačiu deguonimi ir maisto medžiagomis. Jei minėti pratimai atliekami užsimerkus, tai akies obuolį dar švelniai pamasažuoja vokas. Ypač vertinga akių mankšta po veiklos, kai akių raumenys ilgai buvo įtempti: skaitymo, vairavimo, darbo su kompiuteriu ir kt.
Na, o jei jau atsirado regėjimo sutrikimų, vadinasi, organizmas signalizuoja, kad metas keisti savo gyvenimą. Gal nuolat sau kartojate: „Negaliu į tai žiūrėti“, „Nenoriu to matyti“? Nesistebėkite, jei organizmas vykdo, ko prašėte. Gaunate signalą, kad reikia keisti ydingą programą: šalinti sveikatą griaunančias nuostatas, atsisakyti kategoriškumo, neapykantos, susirūpinti mityba ir gyvensena.
Akivaizdu, kad jei nedelsdami kreipsite dėmesį į organizmo siunčiamus pavojaus signalus, laiku paskatinsite organizmo savigydos jėgas natūraliomis priemonėmis, galėsite ilgus metus džiaugtis puikiu regėjimu.
Daiva Jakubonienė, Jurga Baikauskienė
Vš. Į. „Natūraliosios terapijos centras“,
SXC nuotr.