Šį faktą galima paaiškinti dviem būdais. Pirmasis – pasikeitė dieta ir gyvenimo būdas. Kai kurie mokslininkai mano, kad žmonės pradėjo daugiau valgyti vaisių ir daržovių, mažiau vartoja druskos. Antrasis – teigiamą efektą galėjo duoti ir rūkymo apribojimai daugelyje šalių.
Šokoladas veikia kraujospūdį
O gal tai lėmė noras gyventi saldžiai? Ne veltui žmonių, kasdien suvalgančių trečdalį plytelės šokolado, kraujospūdis yra mažesnis.
Nyderlandų mokslininkai mano, jog dar anksti daryti išvadas apie bendrą šokolado naudą sveikatai, nes per daug valgant šio produkto galima nutukti.
Vis dėlto jų išvados – labai svarus argumentas teigiamo kakavos pupelių efekto sveikatai naudai.
Daugiau nei dešimt metų mokslininkai stebėjo 470 vyrų, kurių amžius – 65 metai ir daugiau, sveikatos būklę. Vyrų, vartojusių kakavos pupelių produktus (kakavos gėrimą, šokolado plyteles ir šokoladinius pudingus) kraujospūdis buvo kur kas žemesnis. Palyginti su vyrais, nevartojusiais tokių produktų, 50 proc. sumažėjo ir rizika mirti.
Tokį efektą duoda didelis flavanoidų kiekis kakavos pupelėse. Jie didina azoto oksido kiekį kraujyje bei gerina kraujagyslių funkcijas.
Daktaras Buichsė taip pat sakė, kad vyrai, kurie daugiau valgė šių produktų, neturėjo didelio svorio ar besaikio apetito.
Stresas ir seksas
Arterinį kraujospūdį veikia ir psichologinė būsena, tai yra susijaudinimas ir stresas. Mokslininkai siūlo originalių būdų kovoti su stresu, kurį, tarkime, sukėlė būsimas viešas pasirodymas. Didžiosios Britanijos Peislio universiteto mokslininkai tvirtina, jog šiame nelengvame darbe labiausiai padeda seksas.
Tyrimą atlikęs profesorius Stiuartas Broudis sekso įtaką kraujospūdžiui lygino po to, kai žmogų jau veikė stresinė situacija. S. Broudis paprašė, kad 24 moterys ir 22 vyrai dvi savaites rašytų savo seksualinio aktyvumo dienoraštį. Tada jiems skirdavo įvairių išbandymų: sakyti viešą kalbą ar balsu mintyse atlikti skaičiavimus.
Paaiškėjo, kad tie, kurie savaitę prieš tai užsiiminėjo įprastu seksu, beveik nesijaudino, o kraujospūdis testuojant greitai grįždavo į normą. Efektyviausias buvo tik seksas su įsiskverbimu, o masturbacija ir oralinis seksas didelės naudos nedavė.
Tie žmonės, kurie sekso atsisakė, patyrė stipriausią stresą, jų kraujospūdis buvo didžiausias.
Profesoriaus nuomone, seksas įsiskverbiant organizmui padeda išskirti hormono oksitocino, kuris teikia atpalaiduojantį ir raminantį efektą.
Mitybos ir miego svarba
Medikai primena, kad širdies ir kraujagyslių sistema labai jautriai reaguoja į per didelius krūvius. Todėl svarbu nuolat kontroliuoti jos būklę, ypač tiems, kurie dirba įtemptą protinį darbą arba darbe ar namuose jaučia nepalankią psichologinę atmosferą.
Jeigu dažnai skauda galvą, padidėjęs jautrumas, sutrikęs miegas, padažnėjęs širdies plakimas, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes hipertoninė liga gali sukelti sunkių komplikacijų – insultą ir miokardo infarktą.
Hipertonine liga susergama gausiai valgant sūrų ir riebų maistą, todėl reikia pakoreguoti mitybos racioną, nebloginti būklės nesaikingai vartojant alkoholį ir cigaretes. Nejudrus gyvenimo būdas maždaug padvigubina riziką, jog arterinis kraujospūdis stabiliai didės. Štai kodėl reikia visada išlaikyti gerą formą, neatsisakyti reguliarių fizinių krūvių. Kartu svarbu suvokti, kad nereguliarus ir nesaikingas fizinis krūvis neduoda naudos – jis net kenkia. Negalima pervertinti miego reikšmės hipertonijos profilaktikai.
Paprasčiausi jos reguliavimo metodai – pasivaikščiojimas, šilta vonia, griežtas režimas. Prieš miegą negalima gerti kavos ir arbatos. Jeigu arterinis kraujospūdis padidėjo pirmą kartą, iš pradžių bandykite keisti gyvenimo būdą. Galbūt liga atsitrauks. Jeigu šios priemonės bus neefektyvios, kreipkitės į specialistą, nes anksti diagnozuotą ligą lengviau gydyti.
Pagal Mignews.com, Telegraf.by
“Klaipėda”
www.freeimages.co.uk nuotr.