Kodėl skauda nugarą?
Nugara – sudėtingas kaulų, sąnarių, raiščių ir raumenų darinys, skausmus gali sukelti bet kurios dalies pakitimai. Jie vystosi dėl normalaus audinių senėjimo, blogos laikysenos, blogų darbo įpročių, streso, per daug sėdint ar dėl įgimtų anomalijų. Gali prabėgti keleri metai, kol nugaros pakitimai pasireiškia skausmais.
Manoma, kad vyrai ir moterys yra vienodai linkę sirgti nugaros skausmus sukeliančiomis ligomis, tačiau pagalbos į medikus daug dažniau kreipiasi moterys, jos skundžiasi stipresniais skausmais. Dėl aukštakulnių batelių, nėštumo, didelių krūtų, vaikų kilnojimo moterų nugara pertempiama dažniau, todėl ja rūpintis yra taip pat svarbu, kaip ir valyti dantis.
Skausmų rūšys
Pagal skausmų vietą ir kilmę skiriami juosmens, kryžkaulio ir dėl tarpslankstelinių diskų pakitimų atsiradę skausmai. Dažniausiai pasitaiko nespecifiniai juosmens skausmai, juos paprastai sukelia bloga laikysena, per mažas judrumas. Dėl raiščių pertempimo gali atsirasti bukas skausmas, įsitempus slankstelius jungiantiems raumenims gali pakisti slankstelių judrumas ar net „surakinti“ nugarą – pasilenkus taip stipriai suskausta, kad net sunku atsitiesti.
Moterims skausmus gali sukelti kryžkaulio ir klubikaulio sąnarių pakitimai, tai dažniausiai įvyksta nėštumo metu, kai dėl hormonų pusiausvyros pakitimų atsipalaiduoja šios srities raiščiai.
Tarpslankstelinio disko išvarža sukelia daugiausia skausmo. Slankstelius jungiančius kremzlinius diskus sudaro išorinis skaidulinis ir vidinis elastinis sluoksniai. Pratrūkus išoriniam sluoksniui ir elastinei medžiagai išsiveržus, skausmai gali būti labai stiprūs ir net išplisti į kojas, gali tekti keletą dienų gulėti lovoje, gerti skausmą malšinančius vaistus.
Kaip išvengti skausmų?
Pagerinkite savo laikyseną. Nebūkite persisukę ar sudribę, įsivaizduokite, kad kas nors tempia jūsų galvą aukštyn. Jūsų kėdė turėtų būti kietu, ties juosmeniu išgaubtu atlošu.
Išmokite teisingai pasilenkti ir kelti daiktus, nuolat sportuokite – plaukiokite, vaikščiokite ar užsiimkite joga – bet nepersitempkite. Nekilnokite sunkių daiktų darbe, jei tenka daug sėdėti – įsitikinkite, kad jūsų kėdės aukštis tinkamas, patogiai pasidėkite telefoną, dažnai atsistokite, pavaikščiokite.
Pasistatykite žemą suoliuką, ant kurio kartais galėsite užkelti koją, ir kitaip paskirstysite savo svorį, jei darbe ilgai stovite. Jei dirbant atliekate vis tuos pačius veiksmus – būtinai nuolat trumpai pailsėkite.
Kaip gydytis?
Daugelį skausmus sukeliančių nugaros ligų galima gydyti vaistais, operuoti tenka tik apie 2 proc. ligonių, tačiau delsti jokiu būdu negalima, nes kuo ilgiau jus vargins skausmai, tuo didesnis ligos komplikacijų pavojus. Sugaišus liga gali tapti lėtine – skausmai išliks tokie pat stiprūs, o gydytis bus daug sunkiau. Kad skausmas būtų pakenčiamas, dažniausiai pakeičiami judesiai ar laikysena, tačiau taip labiau apkraunamos kitos stuburo dalys.
Dažnai neužtenka tik gulėti lovoje, atsargūs judesiai padeda greičiau pasveikti (jei, žinoma, skausmai nėra labai stiprūs). Kai kuriais atvejais skausmus veiksmingai mažina manualinė terapija ar osteopatija. Akupunktūra, skatinanti endorfinų (natūralių organizmo skausmą malšinančių medžiagų) gamybą, gali padėti išvengti ilgalaikio vaistų vartojimo sergant lėtinėmis ligomis. Skausmus taip pat mažina aromaterapija, hipnozė, relaksacija.
Dažniausiai skausmus sukelia:
kūdikio nešimas ant vienos rankos;
sėdėjimas sukryžiavus kojas (stuburas persisuka);
neišsimiegojimas (raumenys neatsipalaiduoja ir nepailsi);
kasdieniai darbai – pvz., dulkių valymas, žolės pjovimas, vairavimas;
bloga laikysena dirbant;
pasikartojantys darbai;
netinkamas daiktų kėlimas.
Dažniausios skausmų priežastys
Spondiliozė ir (ar) osteoartritas – stuburas tampa nejudrus, pakinta tarpslanksteliniai diskai ir (ar) sąnariai. Šias ligas sukelia trauma ar senėjimas. Gydant manualine terapija ir mankštinantis galima išlaikyti judrumą, išvengti skausmų.
Tarpslankstelinio disko trauma, sukelianti uždegimą ir skausmą. Jaunystėje patirta trauma gali sukelti skausmus po daugelio metų. Paprastai skauda vienoje vietoje, tačiau skausmai gali išplisti į šlaunis ir sėdmenis.
Stuburo kanalo susiaurėjimas. Stuburo kanale yra nugaros smegenys, jų spaudimas yra pavojingas, todėl sunkesniais atvejais būtina neurochirurgo konsultacija. Stuburo kanalo susiaurėjimas gali būti įgimtas ar išsivystęs dėl degeneracinių ligų.
Ankilozinis spondilitas. Tai uždegiminė liga, kurios metu slankstelių priekiai gali net suaugti. Ankilozinis spondilitas paprastai pasireiškia deginančiais juosmens skausmais, abipusiais šlaunų skausmais ir stuburo nebudrumu. Seni žmonės susikūprina dažniausiai dėl šios ligos.
Mankštinantis ir gydant padėtimi ankilozinio spondilito eigą galima sulėtinti.
Osteochondritas – stuburo kremzlių ar kaulų uždegimas. Gydoma nukraunant ligos pažeistą sritį.
Spondilolistezė, išsivystanti kai dėl slankstelių sąnarių ligų vienas slankstelis pasislenka į priekį žemiau esančio slankstelio atžvilgiu. Ši liga sukelia ypač stiprius juosmens skausmus.
Parengė L.ŽUKAITĖ
“Sekundė”