Šiaulių manualinės medicinos klinikos kineziterapeutė Loreta Bačenskaitė sako, jog žmogaus organizmas yra emocijų, kūno ir biochemijos visuma. Jeigu bent vienas komponentas griūva, griūva ir žmogaus sveikata.
Patirta trauma parinko profesiją
Dvidešimt ketverių metų L. Bačenskaitė per darbo dieną sveikti padeda vidutiniškai aštuoniems žmonėms. Medikė vadovaujasi klinikos šūkiu: „Mes gydome priežastį!“.
Po kineziterapijos studijų šiaulių valstybinėje kolegijoje klinikoje dirba trejus metus. L. Bačenskaitė yra ir Šiaulių valstybinės kolegijos Reabilitacijos katedros dėstytoja.
Dar ji yra Lietuvos sporto universiteto magistrantė, šiemet magistro studijos bus baigtos. Loretą į kineziterapiją atvedė patirta trauma – trylikos metų išsinarino alkūnę. Teko visus metus lankyti reabilitacijos kursą.
„Mačiau kineziterapiją visus metus: kaip sveiksta kiti ligoniai, kaip atsistato mano ranka. Pamačiau daug daugiau, nei tik masažai. Kineziterapeutas turi būti ir geras psichologas, turi mokėti išklausyti žmogų“, – sako kineziterapeutė.
“šiaulių kraštas”/Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vientisas organizmas
Medikė pasirinko manualinę mediciną, nes ši medicinos sritis mato ne tik skaudamą vietą, bet ieško priežasčių, kas skausmą galėjo sukelti.
„Jeigu pacientui skauda alkūnė, dažnai problema būna ne alkūnėje, o, pavyzdžiui, kakle. Kai rankomis tikrinu kaklą, pacientai dažnai nustemba, juk jam skauda ne kaklą. Tenka paaiškinti, kad yra pakitimų kaklinėje stuburo dalyje, kurie ir yra alkūnės skausmo priežastis“, – pasakojo manualinės medicinos specialistė.
Net ir dėl lėtinių virškinamojo trakto problemų, pavyzdžiui, padidėjusio rūgštingumo, žmogui gali skaudėti stuburą. Kineziterapeutė sakė, jog padidėjus skrandžio rūgštingumui (kuris gali padidėti ir dėl nuolatinės emocinės įtampos) išsiskiria daugiau skrandžio sulčių, kurios pradeda griaužti skrandžio sieneles. Kenčiant skrandžio skausmą sumažėja žmogaus judesių amplitudė ir fizinis aktyvumas, būnant tokioje padėtyje ilgiau yra pertempiami nugaros raumenys, todėl ir atsiranda nugaros skausmas.
Pacientams dažnai tenka paaiškinti, jog žmogaus organizmas yra tarpusavyje susijusi emocijų (nuotaikos, stresas), kaulų, raiščių ir raumenų struktūra bei biochemija (hormonai, vartojamas maistas).
Fizinio skausmo priežastis – stresas
„Labai svarbios mūsų gyvenime yra emocijos. Jeigu žmogus dažnai patiria stresą, kuris skatina adrenalino išskyrimą, kūnas nuolatos yra įtampos būsenos. Adrenalino liaukos „išvarginamos“, jos nuolat turi būti pasiruošusios žmogaus kovai su grėsme, kurios nėra! Dažniausiai žmogaus baimės yra tik pačių susikurta būsena“, – pasakojo L. Bačenskaitė.
Įtampos būsenos įsitempia raumenys, žmogus dažniausiai būna palinkęs į priekį, pečiai dirbtinai pakelti. Dėl nuolat įtemptų nuo streso raumenų atsiranda sąnarių, raumenų, net vidaus organų skausmai.
Kineziterapeutė pateikia pavyzdį: dėl streso žmogus paprastai palinksta į priekį, kadangi pradeda dominuoti kūną lenkiančių raumenų tonusas, tokioje pozoje yra užspaudžiami vidaus organai, jie negali tinkamai funkcionuoti. Pavyzdžiui, krūtinės ląsta pasidaro nebe tokia mobili kaip ankščiau, vieni raumenys „tinginiauja”: kiti „aria: susidaręs disbalansas sukelia nugaros skausmus.
Pixabay.com/Gerd Altmann nuotr.
Vaikams fizinius skausmus sukelia net tėvų barniai
L. Bačenskaitė sako, jog pacientai su skaudama nugara, rankomis ar kojomis, tikrai ne vien senyvi žmonės. Nemažai vaikų, jaunimo. Jų ligų priežastis ne tik netaisyklingas, nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio, nejudrus gyvenimo būdas, prasta mityba.
Vaikai, jaunuoliai patiria didžiulį nuolatinį stresą – išgyvena dėl mokyklos, pažymių.
„Dar viena vaikų fizinio skausmo rūšis yra sukelta tėvų santykių šeimoje, nuolatinių tėvų barnių. Tėvų sukeltos emocijos vaikams sukelia įvairius nugaros, rankų, pečių, kaklo ir kitus skausmus. Mokslininkai yra įrodę, kad vaikų iki septynerių metų ligos atspindi tėvų santykius šeimoje, tėvų kuriamą namuose mikroklimatą“, – pabrėžė kineziterapeutė.
Jaunieji pacientai begulint ant masažinės lovos paprastai užuominomis pasisako kineziterapeutui apie atsiradusią įtampą būtent dėl tėvų santykių.
Manualinė terapija remiasi ir Rytų medicina
Manualinė terapija remiasi iš dalies ir Rytų medicina.
Dauguma kineziterapijos specialistų, jeigu pacientui skauda kelį, jį ir masažuoja. Manualinės terapijos specialistai ieško skausmo priežasčių ir šalina jas.
„Man labai patinka posakis – žiūrėk lokaliai, o matyk globaliai. Šis principas labai tinka kineziterapijai. Jeigu žmogui skauda kelį, būtinai reikia patikrinti klubą, pėdą, nes kelias gali būti tik ta vieta, per kurią išėjo skausmas. Kelias prisiėmė kitų „nedirbančių“ kūno vietų – klubo, pėdos raumenų darbą ir atsirado būtent kelio skausmas“, – sakė manualinės terapijos specialistė.
Ji iš patirties žino, kad tokiu atveju gydant vien kelį, pagerėjimo arba visai nebus, arba jis bus trumpalaikis.
Diagnozę išduoda laikysena
L. Bačenskaitė pagal vos pasirodžiusio paciento laikyseną jau padeda įtarti ligos ar sutrikimo priežastis.
„Apie pacientą daug gali pasakyti tai, kaip jis stovi, kaip jis eina, kaip gali nusirengti, kokia jo veido išraiška“, – pasakojo specialistė.
Ji paciento kūne ieško įtampos židinių, kuriuos atpalaidavus, raumenys ir kaulai galėtų tinkamai dirbti ir tarnauti žmogui, kad organizmas galėtų tinkamai funkcionuoti be skausmo.
Manualinės terapijos specialistas pagal pečių padėtį mato, ar žmogus ilgai ir netaisyklingai sėdi. Ilgai sėdint prie kompiuterio, raumenys sutraukia pečius į priekį. Raumenims ilgai būnant susitraukus vienoje padėtyje, tokia būsena pasidaro įprasta ir žmogui norint ištiesinti pečius atsiranda skausmas.
Pečius į priekį traukia mažasis ir didysis krūtinės raumenys, manualinės terapijos specialistas suranda, kurioje raumens vietoje yra spazmas ir jį masažuojant, tempimo pratimais, minkštųjų audinių mobilizacija padeda atpalaiduoti.
Ilgai sėdintys prie kompiuterio dažnai turi kaklo problemų, jis palinksta į priekį. Kompiuterininkų bėda – riešo skausmai, bet jie taip pat gali atsirasti dėl to, kad kaklas ir pečiai palinkę į priekį.
Metodikų visuma
L. Bačenskaitė pacientams taiko metodikų visumą: masažą, minkštųjų audinių mobilizaciją (spaudžiami skausmingi taškai), taikoma energetinė technika. Sveikas žmogaus raumuo turi būti elastingas, jis turi gebėti ir susitraukti, ir atsipalaiduoti, ir išilgėti, kai to reikia.
Žmogaus raumenys linkę susitraukti ir nusilpti tada, kai jis ilgai būna vienoje padėtyje. Staiga pakeitus veiklą, raumuo patempiamas ir atsiranda skausmas.
Pavyzdžiui, tarp stuburą laikančių raumenų turi būti balansas, tačiau neretai vieni raumenys būna per daug įtempti, o kiti visai nedirba. Galiausiai dėl to stuburas pakeičia savo padėtį ir žmogų pradeda kankinti stiprus skausmas.
Pixabay.com/Heike Frohnhoff nuotr.
Užveda ant kelio
Pasak L. Bačenskaitės, kineziterapeutas tik užveda žmogų ant kelio.
„Pašalinus skausmą ir parodžius žmogui, ką galima, o ko negalima daryti, kokius pratimus vertėtų atlikti, kokių padėčių vengti, kaip reguliuoti savo gyvenimo ritmą, žmogus puikiausiai gali gyventi be skausmo ir leisti palaipsniui gyti organizmui. Tačiau tai ilgalaikis procesas“, – aiškino L. Bačenskaitė.
Kineziterapeutas atpalaiduoja raumenis, kad pacientas tinkamai galėtų atlikti pratimus, nes atliekant pratimus su spazmuotais raumenimis, pratimai yra beverčiai. Eidama gatve L. Bačenskaitė pastebi, kad retas žmogus neturi laikysenos problemų, o tai reiškia, kad anksčiau ar vėliau kęs skausmą.
„Labai svarbu, kad pas specialistą žmogus atsidurtų kuo anksčiau, o ne slopintų skausmą nuskausminamosiomis tabletėmis. Kai jau yra keliapakopė problema, tada reikia labai pasukti galvą, kur yra pirminė skausmo priežastis“, – sako L. Bačenskaitė.
Patys klimpstame į ligas
Kineziterapeutė stebisi, kad niekas nemoko nesėdėti užsimetus koją ant kojos. Kuo tai gresia? Užsidėjus koją ant kojos pasikeičia kryžkaulio padėtis. Pasikeitus kryžkaulio padėčiai, pasikeičia juosmens padėtis, dėl to pasikeičia kaklo padėtis ir visas kūnas susikraipo.
Persikreipus kūnui atsiranda raumenų disbalansas ir kurioje nors vietoje, dažniausiai – silpniausioje, būtinai atsiras skausmas.
„Pirmiausia, pradeda tirpti kojos, nugara, bet žmonės vis tiek sėdi koja ant kojos užsidėję, nors organizmas sako „stop!“ – stebisi kineziterapeutė.
Dar gajus stereotipas, kad mankštintis reikia labai ilgai ir nuobodžiai.
„Reikia mokėti įsiklausyti į savo kūną ir neignoruoti ženklų, kuriuos jis mums siunčia. Darbe kas valandą padaryti mažą pertraukėlę – atsistoti, pajudėti, atlikti kelis tempimo pratimus būtent savo probleminės zonos, persimesti su kolegomis keliomis šypsenomis – taip prasivėdins galva ir viskas bus gerai. Ne taip greitai susensim, atliksim žymiai daugiau darbų ir būsime laimingesni ilgiau gyvendami kokybišką gyvenimą“, – patarė manualinės terapijos specialistė L. Bačenskaitė.
Rita ŽADEIKYTĖ
Pixabay.com/whitesession nuotr.