Reikia sumaišyti po tris lašus mėtų ir levandų eterinio aliejaus su šaukštu jūros druskos. Tą mišinį sukrėsti į dubenį su šiltu vandeniu, išmaišyti ir 10–15 min. pamirkyti pėdas.
Galima pasidaryti ir kitokią vonelę – į šiltą vandenį įpilti truputį augalinio aliejaus ir įlašinti kelis lašus eterinio (mėtų, melisų, rozmarinų ar eukaliptų) aliejaus.
Pėdų nuovargį numalšins ir tokia vonelė: sumaišyti 2–3 lašus eterinio aliejaus ir 1 šaukštą grietinėlės arba medaus, mišinį dėti į karštą vandenį.
Jei neturima eterinio aliejaus, pėdas pamirkyti galima vonelėje su jūros ar paprasta druska. Tai stimuliuoja medžiagų apykaitą audiniuose ir stiprina juos.
Visų vonelių pėdoms trukmė – 10–15 min. Po jos pėdos gerai nusausinamos ir įtrinamos kremu, balzamu arba aliejumi kojoms prižiūrėti.
Perspėja apie ligą
Jei kojų tinimas vargina dažnai ir be regimos priežasties, geriausia kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų, ar tai nėra rimtesnės ligos požymis.
Jauniems žmonėms kojos dažniausiai tinsta dėl kraujagyslių ligų, ypač varikozinės venų ligos, o vyresnio amžiaus sulaukusiesiems dažnesnė kojų tinimo priežastis – širdies nepakankamumas, kai nusilpusi širdis nebepajėgia varinėti kraujo po visą organizmą ir jis susilaiko apatinėje kūno dalyje.
Jeigu tinsta ne tik kojos, bet ir rankos, veidas, padidėja arterinis kraujospūdis, galima įtarti, kad negaluoja inkstai. Kai labiausiai tinsta kulkšnys ir keliai, jie skauda, pakyla temperatūra, sąnariai pasidaro ne tokie judrūs, galbūt sergama reumatiniu sąnarių uždegimu.
Kojos tinti gali ir dėl antsvorio – per žiemą daugelis žmonių priauga svorio. Antsvoris kenkia kojoms – didina spaudimą pilvo ertmėje, trukdo tekėti kraujui ir limfai, vargina širdį. Taigi plečiasi venos, atsiranda sukietėjimų blauzdose. Norint sumažinti šiuos negalavimus, būtina atsikratyti antsvorio.
Kojų kraujo ir limfos apytaką pagerina saikingas sportas, ypač vandens – maudynės jūroje, jei neįmanoma – baseine. Sėdimą darbą dirbantiems žmonėms naudinga keletą valandų pasivaikščioti gryname ore, pavažinėti dviračiu. Tačiau nesaikingas sportas, varginantis vaikščiojimas, įtemptas fizinis darbas perkrauna kojų venas.
Galvos masažas
Gydytojai tvirtina, kad aštuoni žmonės iš dešimties bent kartą per metus skundžiasi galvos skausmais. Ši negalia ypač kankina pavasarį.
Kaip viena iš priemonių, padedančių numalšinti galvos skausmą, yra masažas. Jis atpalaiduoja visą kūną, skatina kraujo apytaką, plečia kraujagysles, teigiamai veikia vidaus organus, suaktyvina limfos apytaką.
Jis visada sukelia malonų ramybės jausmą, todėl ypač naudingas žmonėms, kurių jautri nervų sistema. Reguliarūs masažai sumažina galvos skausmus, kylančius dėl streso.
Atsikratyti įkyraus galvos skausmo padės smilkinių ir kaklo masažas. Sumaišoma po 2 lašus levandų ir mėtų eterinio aliejaus su vienu šaukštu bekvapiu kūno losjonu. Tuo mišiniu masažuojami smilkiniai ir kaklas, masažuojant giliai kvėpuojama.
Galvą skaudėti gali dėl akių raumenų nuovargio. Juos atpalaiduoti padės švelnūs pirštų galiukų pastuksenimai apie akis ir antakius.
Galima pabandyti užsidėti kompresą. Šaukštą džiovintų levandų užpilti litru verdančio vandens, indą uždengti. Kai užpilas atvės, bet bus dar šiltas, jame suvilgyti minkšto audinio atraižą. Kompresą užsidėti ant kaktos ir tamsioje patalpoje pagulėti 10–15 min.
Galvos skausmai gali varginti ir dėl skysčių trūkumo organizme, todėl profilaktiškai patartina per parą išgerti 6–8 stiklines vandens.
Nustatoma priežastis
Galvos skausmas paprastai greit praeina, tačiau lėtinis skausmas gali būti labai sunkios ir pavojingos ligos požymis. Todėl jam užsitęsus reikia nedelsiant kreiptis į specialistą, nes tai gali būti naviko, infekcijos, inkstų, vidaus organų ar kitų sunkių ligų pirmieji simptomai.
Galvą skaudėti gali dėl susiaurėjusių smegenų kraujagyslių. Priežasčių yra labai daug – aterosklerozė, vandens trūkumas ir kt. Galvos skausmą gali sukelti kraujagyslių dirginimas, esant alerginei reakcijai.
Kartais galvos skausmą išprovokuoja alkis. Išalkusio žmogaus organizme vyksta daugybė pasikeitimų, kurie veikia kraujagysles – joms išsiplėtus ir užplūsta skausmas.
Svarbu ir tai, kad alkanas žmogus pasidaro dirglesnis, taigi ir skausmui mažiau atsparus. Tačiau toks galvos skausmas paprastai praeina pavalgius, todėl vaistų gerti nereikia.
Galvą dažnai skaudėti gali dėl sinusito, tačiau tokiais atvejais žmogus skundžiasi ir esama arba buvusia sloga, kitais veido srities skausmais. Galvos skausmas taip pat būdingas esant galvos smegenų augliui.
Kai galvos skausmas pasireiškia kaip vienas iš kokios nors ligos požymių, svarbu slopinti ne jį patį, o gydyti tą negalavimą sukeliančias priežastis.
Jas nustatyti padeda galvos smegenų magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimai.
Pilvo skausmai
Pilvo skausmo priežastis paprastai būna nestiprus ir lengvai pagydomas virškinimo sutrikimas. Tačiau skausmą gali sukelti daugybė ligų.
Jeigu praėjus 1–3 valandoms po valgio pradeda skaudėti dešinėje skrandžio duobutės pusėje, skausmas plinta į dešinę pusę iki šonkaulių ir paprastai praeina, jei ką nors suvalgoma, galima įtarti dvylikapirštės žarnos opą.
Sergant skrandžio opa skausmas dažnai prasideda skrandžio duobutės kairėje pusėje tuoj pavalgius. Jis trunka vieną dvi valandas. Jei opa yra užpakalinėje skrandžio sienelėje, gali atsirasti aštrus skausmas nugaroje.
Klasikiniai apendicito priepuolio simptomai – skausmai ir spazmai, pasireiškiantys visame pilve, o paskui susitelkiantys dešinėje pilvo apačios pusėje. Paspaudus kurią nors vietą, skauda.
Inkstų diegliai paprastai pasireiškia stipriais skausmais juosmens srityje. Dažniausiai šie skausmai pereina žemyn.
Jei kamuoja tulžies pūslės diegliai, pirmiausia pasireiškia pilnumo jausmas ir veržimas pilve, paskui – spazminiai skausmai. Jie prasideda pilvo viršutinės dalies dešinėje pusėje ir sklinda iki peties.
Skrandžio gleivinės uždegimas – gastritas – perspėja maudžiančiu skausmu skrandžio srityje. Jis gali pereiti į stiprius skausmus. O greitai stiprėjantys, aštrūs, diegiantys, tarpais visiškai nurimstantys skausmai – ūmaus žarnyno nepraeinamumo požymis.
Jeigu nuolat jaučiamas spaudimas dešinėje pilvo pusėje, viršuje po šonkauliais, patartina pasitikrinti kepenis. Nusiskundimų priežastys gali būti įvairios, bet dažniausiai tai būna kepenų suriebėjimas.
Visais atvejais, jeigu skausmas stiprus, būtina kreiptis į gydytoją.
Parengė L.ŽUKAITĖ
“Sekundė”
SXC nuotr.