Vien žinių ir kantrybės nepakanka
„Per dieną prarandame nuo 40 iki 100 plaukų. Tai normalu, – sako UAB „Green Line Baltic“ specialistai. – Plaukas gimsta, gyvena ir miršta.“ Tai patvirtina ir mūsų senolių posakis apie plikimą: „Jeigu rytais ant pagalvės rasi keliolika plaukų ir tiek pat pasišukavęs šukose, tai visiškai normalu.“ Tačiau ką daryti, kai plaukai ima retėti kur kas gausiau nei įprastai?
Anot specialistų, su išties opia plaukų slinkimo problema susiduria ne tik vyrai, bet ir vaikai, jaunuoliai ir moterys. Ėmus kamuoti nuolatiniam klausimui, ką daryti, prasideda gydymo būdų paieška. Aplinkiniai nė nenutuokia, kokį psichologinį stresą tenka išgyventi, mėginant įvairias priemones, siekiant sustabdyti nepageidaujamą procesą.
Paprastai pirmiausia išmėginamos įvairios „naminės“ priemonės. Nuo senovės žinoma daug vaistinių augalų, kurie teigiamai veikia plaukus. Namų sąlygomis nesunku pasigaminti gydomųjų vaistažolių nuovirų, užpilų, arbatų, kaukių, tinktūrų, priemonių skalauti. Plaukų šaknis galima stiprinti apynių spurgų nuoviru, beržo pumpurų arba lapų nuoviru, dilgėlių lapų užpilu ar nuoviru, jonažolių nuoviru, kuris ypač tinka riebiai galvos odai; dygliuotojo šaltalankio šakelių su lapais nuoviru, rugiagėlių užpilu, vaistinės ramunės preparatais.
Plaukų slinkimą stabdo kalninės arnikos žiedų spiritinis ekstraktas, mažalapės liepos žiedų nuoviras. Padidėjusį plaukų slinkimą galima sustabdyti ricinų aliejaus kaukėmis, tereikia pašildytu aliejumi įtrinti galvos odą, galvą apgaubti šiltu rankšluosčiu, pabūti porą valandų, tada plaukus išskalauti. Taip paskatinama kraujotaka, drauge stiprinamos plaukų šaknys.
Bėda ta, kad visos šios procedūros reikalauja daug laiko, ypatingo pasirengimo, specialių žinių apie vaistinius augalus ir jų preparatų paruošimą bei naudojimą, o rezultatas dažnai, deja, nuvilia. Atrodo, kad niekas nepadeda, svyra rankos…
Profesionali pagalba – veiksmingi rezultatai
Ilgai ieškoję ir supratę, kad savo jėgomis problemos neįveiks, žmonės suskanta ieškoti profesionalios pagalbos. Pasirodo, kuo anksčiau bus pradėta gydyti, tuo veiksmingesni bus rezultatai. Kiekvienu atveju turi būti parinktas individualus gydymas, kartu turėtų būti gydomos ir plaukų slinkimą sukėlusios ligos, juolab kad nuplikimo priežastys yra įvairios: paveldimumas, stresas, endokrininiai sutrikimai, didelis nukraujavimas, geležies ir baltymų trūkumas, didelių vitamino A dozių, vaistų, mažinančių cholesterolio kiekį, vartojimas.
Bendravimas su gydytoju trichologu prasideda nuo apklausos, kuri padeda išsiaiškinti sutrikimo priežastis. Reikalui esant, į pagalbą pasitelkiami specialūs prietaisai, atliekami įvairūs tyrimai, įvertinama plauko būklės augimo dinamika, plauko storis ir lygumas, epidermio reljefas ir kt. Kai kuriais atvejais, įtariant odos ligas, gali būti atliekama galvos plaukuotosios dalies odos nuograndų bakterioskopija. Neretai priežastis slypi žmogaus organizme, todėl reikalinga kelių specialistų – gastroenterologo, dermatologo, dietologo – pagalba.
Trichologas gali rasti efektyvią gydymo schemą net ir sudėtingiausiais atvejais. Esant totalinei alopecijai, kuri yra autoimuninės kilmės, gydytojas rekomenduoja tokį veiksmų planą: pirmiausia pasikonsultuoti su imunologu ir drauge pradėti galvos odos stimuliavimą fototerapijos procedūromis bei vietinio poveikio preparatais. Tiesa, tenka pasitelkti kantrybę, nes pastangos turi būti kasdienės, o galvos odos priežiūros priemonės – rūpestingai parinktos. Laukti rezultatai pradeda ryškėti po trijų mėnesių ar pusės metų kasdienių pastangų.
Kitokie sprendimai siūlomi, kai plaukai intensyviai pradeda slinkti dėl didelio streso, tarkime, patirto po gimdymo, ir nėra autoimuninių sutrikimų.
Išeitį pasiūlė mokslo pažanga
Alopecija – dažniausia vyrų nuplikimo priežastis, tačiau būdinga ir moterims. Tai patologiškas plaukų slinkimas. Labiausiai paplitusi yra židininė, kai plaukai iškrinta lopais, ir difuzinė, kai plaukai retėja tolygiai, šio sutrikimo forma.
Vyrams labiau būdingas androgeninis plaukų slinkimas, kurį lemia padidėjęs vyriško lytinio hormono testosterono aktyvumas. Patekęs į plauko folikulo ląsteles, testosteronas pažeidžia normalią baltymų sintezę, todėl plaukai silpnėja ir plonėja.
Dar visai neseniai manyta, kad šis procesas yra negrįžtamas, tačiau sparčiai besivystantis trichologijos mokslas suteikia vilčių – plaukų slinkimą daugeliu atveju pavyksta sustabdyti. Tiesa, ilgesnis ir sudėtingesnis gydymas laukia pacientų, kuriems sutrikusi imuninė sistema arba hormonų pusiausvyra. Greičiau pavyksta atkurti plaukų augimą, kai alopecija yra sukelta odos patologijos arba vitaminų ir mineralų trūkumo. Ne visiškai atrofavusius plaukų folikulus galima atgaivinti vietinio poveikio priemonėmis ir fizioterapijos metodais. Plaukai atauga reguliariai naudojant tinkamai parinktas efektyvias priemones.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
SXC.hu – Belovodchenko Anton nuotr.