Dažniausiai kenčia moterys
Nusimetę žieminius drabužius ir ant žemės prisėsti nevengiantys žmonės, pavasariui einant į pabaigą, į ligonines suguža gydytis šlapimo takų infekcijų, dėl kurių dažniausiai nukenčia mergaitės ir moterys. Beveik pusei jų infekcija po metų pasikartoja, nes kartą susirgus, pasigauti infekciją tampa labai paprasta.
Šlapimo takų infekcija – gana dažnas sveikatos sutrikimas, nors daug kam nesmagu prisipažinti sergant šia liga. Uždegimą lydi įkyrus bei dažnas noras šlapintis – net kas porą minučių, deginimas, nugaros ir pilvo apačios skausmas. Šlapimas, nors jo tebūna vos keli lašai, tampa drumstas, kartais balkšvas arba rusvas – su kraujo priemaišomis. Neretai pakyla kūno temperatūra, vargina drebulys.
Atrodytų, tai tik nemalonus negalavimas, bet ši infekcija gali išplisti į kitus organus – dažnai šlapimo takų infekcija atsiranda kartu su makšties uždegimu, o laiku nesusirūpinus, išsivysto inkstų geldelių uždegimas, pastarasis gali lemti netgi inkstų nepakankamumą.
Liga linkusi atsinaujinti
Lengviausiai išsisuka tie, kuriems šlapimo organų infekcija paliečia tik šlapimo pūslę. Jos uždegimas, dar vadinamas cistitu, yra labai nemalonus negalavimas, tačiau žmonės linkę šiuos sveikatos sutrikimus ignoruoti, ypač, kai nevargina kiti simptomai, o kūno temperatūra išlieka normali. „Išties būna, kad cistitas ir negydomas praeina – pakanka išgerti žolelių arbatų, šilčiau apsirengti ir pasveikstama. Tačiau jeigu imunitetas nusilpęs, verčiau nerizikuoti ir laiku apsilankyti pas gydytoją“, – sako specialistė.
Pixabay.com/Alexas Fotos nuotr.
Jeigu nemalonūs simptomai pamažu išnyksta savaime, tai dar nereiškia, kad galima atsipalaiduoti. Užtenka peršalti dar kartą ir liga gali atsinaujinti. Tik antrą kartą sergama daug rimčiau. Kuomet infekcija nukeliauja iki inkstų, susergama pielonefritu, kuris gydomas ligoninėje. Pavojingiausia, kai inkstų uždegimas kartojasi. Inkstų geldelės randėja ir po kurio laiko gali nustoti veikti.
Kaip moterims gresia cistitas – šlapimo pūslės uždegimas, taip vyrams – prostatitas – prostatos uždegimas. Saugodama kitus organus nuo infekcijų tam tikrais atvejais pati prostata „suserga“ mikrobiniu uždegimu. Mechanizmas labai panašus į daugeliui pažįstamo tonzilito. Tonzilės – tai liaukos, kurios saugo nuo infekcijų kvėpavimo takus, tačiau besaugodamos kartais ima ir supūliuoja.
Panašiai atsitinka ir su prostata. Bakteriniu prostatitu dažniausiai susergama pabuvus šaltyje, pasėdėjus ant šalto paviršiaus, pavaikščiojus su šlapiais rūbais ar pan. Tačiau šie faktoriai vyrui gali būti nepavojingi, jei žmogus užsigrūdinęs, jei jo organizmo imunitetas stiprus.
„Tiek prostatitas, tiek šlapimo pūslės uždegimas privalo būti gerai išgydytas, jei nenori, kad kuri nors iš šių ligų kartotųsi. Tiek vienas, tiek kitas uždegimas reikalauja ilgo ir kantraus gydymo, nes neišgydyta liga, tarkim, šlapimo pūslės uždegimas, pereina į lėtinę formą ir tada išgyti kur kas sudėtingiau“, – pasakoja A. Luobytė.
Svarbu teisingi įpročiai
Dažnai įtakos šlapimo takų infekcijai turi asmeninė higiena, todėl būtina laikytis tinkamų švaros ir prausimosi įpročių: pasituštinus ar pasišlapinus reikia šluostytis iš priekio į galą, o ne atvirkščiai. Bakterijos į šlapimo sistemą gali patekti lytinių santykių metu. Lytiškai aktyvioms moterims iškyla didesnė tikimybė susirgti šlapimo organų infekcijomis, nes per sueitį bakterijos gali patekti į šlaplę. Neretai jos būna ne iš pačios moters organizmo, o vyro, todėl po intymių santykių rekomenduojama nusišlapinti ir apsiprausti.
Moterys, kurios naudoja kontraceptines priemones, priklauso didesnės rizikos grupei, kaip ir nėščiosios, nes jų hormonų pusiausvyra sutrikusi. Kiti faktoriai, tokie kaip neseniai vartoti antibiotikai ar naujas sekso partneris, taip pat gali padidinti šlapimo organų infekcijos paplitimą.
Nesėdėti ant žemės patariama iki pat birželio. Net jei oras šiltas, vis tiek verta rinktis suolelius ar bent jau pasitiesti impregnuotą, t. y. drėgmės nepraleidžiantį audeklą.
„Atrodo, žmonės šią tiesą puikiai žino, bet, matyt, labiau nei žinios veikia bandos jausmas“, – sako specialistė.
Pajutus ligos simptomus, pirmas tris dienas galima gydytis natūraliomis priemonėmis.
Spanguolių negalima nei saldinti, nei šaldyti
Pats populiariausias vaistas – spanguolės. Jos parūgština šlapimą, todėl bakterijos nustoja daugintis. Be to, septintajame dešimtmetyje atliktais tyrimais nustatyta, kad šios uogos palengvina ligos simptomus: slopina skausmą ir deginimą šlapinantis, naikina blogą kvapą, jas vartojant profilaktiškai galima infekcijai užbėgti už akių.
Pixabay.com/Neeme Katt nuotr.
Spanguolės gali būti vartojamos įvairiai: valgomos uogos, geriamos sultys, ekstraktai, koncentratai. Svarbu pasirinkti tinkamą dozę, kuri neutralizuotų bakterijas: 2 stiklines spanguolių uogų arba atitinkamą kiekį sulčių. Nors spanguolių sultys šiek tiek laisvina vidurius, jose gausu vitamino C ir šias uogas saugu vartoti visus metus tiek nėščiosioms, tiek mažiems vaikams.
Be to, reikėtų atkreipti dėmesį, kad nei uogų, nei sulčių negalima saldinti – cukrus tik paskatins bakterijų vystymąsi, todėl spanguolės taps bevertės. Šaldytos spanguolės taip pat netinka, nes žemoje temperatūroje jos praranda didelę dalį aktyviųjų medžiagų.
Žolelių arbatos gydymui
Kartais, gydant šlapimo takų infekciją, geriamos žolelių arbatos. Šlapimo takus dezinfekuoja petražolių, beržų lapų, bruknių lapų arbatos, kurios gali palengvinti ligos simptomus, šiek tiek malšinti uždegimą, bet ligos neišgydo. Jas rekomenduojama vartoti papildomai su gydytojo paskirtais antibiotikais ar spanguolėmis.
Natūrali priemonė – dirvinis asiūklis – vartojama daugeliui ligų gydyti, tarp jų – šlapimo takų uždegimui, lytinių organų infekcijoms. Asiūkliai skinami vasarą, svarbu, kad užplikomas išdžiuvęs augalas liktų žalias – taip išsaugomos veikliosios medžiagos. Sergant inkstų ir šlapimo takų ligomis rekomenduojamas antpilas: į 200 ml verdančio vandens įberkite 2–4 g džiovintų asiūklių, palaikykite 10–15 min. ir gerkite po puodelį per dieną.
Varginant šlapimo pūslės uždegimui, itin tinka islandinė kerpena. Šis augalas padeda įveikti įvairias ligas, nes laikomas natūraliu antibiotiku. Gerkite šio augalo arbatą ir sirgdami cistitu.
Freeimages.com/R Young nuotr.
Gerkite bruknių, meškauogių lapų arbatą. Šiose uogose esančios medžiagos dezinfekuoja šlapimo takus. Arbatą reiktų gerti kas valandą ar kas kelias valandas mažais kiekiais.
Taip pat reikalingas ir bendras imuniteto stiprinimas. Tam puikiai tinka beržų lapų, petražolių nuoviras – jis taip pat dezinfekuoja šlapimo takus, jame yra daug reikalingų vitaminų. Veiksmingas ir medetkų žiedų nuoviras: stikline verdančio vandens užplikyti vieną šaukštą žiedų. Jis pasižymi antibakteriniu, dezinfekuojančiu ir žaizdas gydančiu poveikiu.
Kaip minėta, šlapimo takų sistemos funkcionavimui itin reikalingas vitaminas C, tad valgykite vaisius ir daržoves, kuriuose gausu vitamino C. Mažiau veiksmingi citrusiniai vaisiai. Tinka juodieji serbentai, kopūstai, braškės, kiviai, pomidorai.
Padėti nuo šlapimo pūslės uždegimo gali ir šilta garų vonelė: pripilkite į dubenį ar į vonią karšto vandens, pritūpkite ir maudykitės garuose, kol vanduo ims vėsti ir nebegaruos. Taip pat gulint lovoje naudinga užsidėti šiltą pūslę ant pilvo apatinės dalies – tačiau jokiu būdu ne per karštą.
Sergant šlapimo pūslės uždegimu, itin reikšmingą vaidmenį vaidina sveika mityba.
„Venkite greito maisto restoranų ir užkandinių, geriau gaminkite salotas, valgykite vaisius, pieno produktus, neapdirbtų grūdų duoną, naudokitės sveikos mitybos piramidės patarimais, – dalija patarimus sveikos moterys. – Kuo labiau stiprinsite savo organizmą, tuo lengviau jam bus kovoti su ligomis.“
Žolelių arbatos profilaktikai
Kuomet šlapimo organų infekcijos kartojasi, rekomenduojama profilaktiškai vartoti natūralių uroseptikų – spanguolių, petražolių, vaistažolių arbatas: bruknių, žemuogių lapų, meškauogių ir kt. Arbatžolių nereikėtų virinti, o tik užplikyti verdančiu vandeniu. Rekomenduoja per dieną išgerti apie 3 litrus skysčių.
Pixabay.com/Alla nuotr.Petražolė.
„Jeigu organizmas gauna pakankamai skysčių, bakterijos negali daugintis, jos išplaunamos. O kilus uždegimui, skysčiai išplauna žuvusias bakterijas, toksinus“, – pasakoja specialistė, primindama, jog daug skysčių nerekomenduojama gerti sergantiesiems širdies nepakankamumu, hipertenzija, nes tokiais atvejais skysčiai linkę susilaikyti organizme.
Sergant šlapimo organų uždegimu reikėtų atsisakyti stiprios kavos, arbatos, gazuoto vandens, alkoholinių gėrimų, nes jie dirgina ir taip jautrią šlapimo pūslę.
Šlapimo pūslės uždegimo (cistito) požymiai:
– dažnas ir skausmingas šlapinimasis;
– drumstas ir pakitusio kvapo šlapimas;
– kūno temperatūra gali pakilti iki 37,5 laipsnių;
– skausmas pilvo ar nugaros apačioje.
Inkstų geldelių uždegimo (pielonefrito) požymiai:
– kūno temperatūra didesnė kaip 38 laipsnių;
– skausmas pilve, šone ar nugaroje;
– pykinimas ir vėmimas;
– šaltkrėtis;
– dingęs apetitas;
– viduriavimas.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ