Kaltos ne tik neplautos kojos
Prakaitavimo funkcija – reguliuoti kūno temperatūrą. Kojose, kaip ir kitose kūno vietose, yra prakaito liaukų. Jų mūsų organizme yra dviejų rūšių – ekrininių ir apokrininių. Ekrininių liaukų gausu visame organizme. Jos gamina bekvapį prakaitą. Šių liaukų yra ir kojų paduose. Apokrininės liaukos gausiai išsidėsčiusios pažastyse ir lytinių organų srityje. Apokrinas, patekus bakterijų, esančių ant odos, pradeda skleisti nemalonų kvapą.
Normaliomis sąlygomis pėdos odos paviršius per valandą išskiria 1,5-3 mln., dirbant – 8-12 mln. prakaito. Žinoma, aktyviai sportuojantis ar sunkiai dirbantis žmogus gausiau prakaituoja. Yra aprašyta atvejų, kai buvo išprakaituota net dešimt litrų prakaito per dieną. Tikėti tuo ar ne – kiekvieno asmeninis reikalas, tačiau neretai, net ir nedirbant sunkaus fizinio darbo, prakaituojama stipriau. „šis procesas gali padidėti dėl įvairių priežasčių, – sako gydytoja. – Dažna gausesnio kojų prakaitavimo priežastis yra nestabili emocinė būsena. Tikriausia ne kartą pastebėjote, kad jei jaučiate įtampą, esate nervingesnis ar stipriai susijaudinote, imate aktyviau prakaituoti.“
Nustatyta, kad gausiau prakaituojama, kai nusilpsta imuninė sistema, kai vartojama antibiotikų. Pėdos gausiau prakaituoja sergant endokrininėmis ligomis, esant kiaušidžių hipofunkcijai, vystantis pilnapadystei. Pernelyg stiprus prakaitavimas gali būti ir onkologinės ligos ženklas ar hormoninių ligų išraiška. Tad jeigu jus vargina prakaitavimas ir esate įsitikinęs, kad kiti „tiek neprakaituoja“, būtinai pasikonsultuokite su šeimos gydytoju. „Neretai pagrindinės kojų prakaitavimo priežastys – ankšta, nekokybiška avalynė ar sintetinės kojinės. Šias priežastis galite pašalinti ir be gydytojo“, – užtikrina gydytoja.
Nemalonų prakaito kvapą sustiprina kai kurie maisto produktai – česnakai, svogūnai ir jų laiškai, pipirai. Taip pat jį didina riebus ir aštrus maistas, daug angliavandenių turintys saldumynai ir stipresni alkoholiniai gėrimai. „Jeigu norite mažiau prakaituoti, valgykite daugiau vaisių, daržovių, gerkite mineralinio ir šaltinio vandens“, – pataria gydytoja.
Anot gydytojos, natūralu, kad kartu su gausiu prakaitavimu atsirandantis nemalonus kvapas erzina. Tai pagrindinė priežastis, kodėl reikia mažinti prakaitavimą. Antra, kojų prakaitavimas sudaro sąlygas grybelinei infekcijai plisti. Nagų grybeline liga galima užsikrėsti per bendrus rankšluosčius, tad kiekvienas šeimos narys turėtų turėti savo asmeninį rankšluostį kojoms. Ypač tai rekomenduotina žmonėms, kurių kojos itin gausiai prakaituoja.
Vien tinkamos priežiūros gali ir nepakakti
Ieškant būdų, kaip sumažinti gausų kojų prakaitavimą, medikė pataria pirmiausia pasirūpinti tinkama jų higiena. Kojas plaukite vėsiu vandeniu su muilu du kartus per dieną. Nušluostę kruopščiai išsausinkite tarpupirščius, papudruokite specialiu kvapniu, drėgmę sugeriančiu bei odą sausinančiu talku. Nepakenks, jeigu papurkšite antiperspirantu, kuriame yra antibakterinių ir antigrybelinių medžiagų.
Karštomis vasaros dienomis neavėkite guminės avalynės, o jeigu aunatės batelius, pirmenybę teikite bateliams su skylutėmis. Ne mažiau svarbu, kokias kojines dėvite. Tinkamiausios tos, kurios gerai praleidžia orą ir sugeria prakaitą.
Gindamiesi nuo gausaus kojų prakaitavimo, kojas pamirkykite jūros druska praturtintame vandenyje, kuri puikiai tinka visam organizmui. Kojų prakaitavimą mažina šiltos vandens vonelės su keletu kalio permanganato grūdelių.
Prakaituojančioms kojoms prižiūrėti netinka riebūs kremai, kurie storu sluoksniu padengia odą ir neleidžia jai kvėpuoti, todėl prakaitavimas tik dar labiau suintensyvėja. Kojų higienai gydytoja pataria rinktis sausinamuosius ir vėsinamuosius kremus, losjonus, dezodorantus, kurie gaivina ir saugo nuo prakaitavimo ir kartu blogo kvapo. Kojoms prižiūrėti tinka ir specialūs higieniniai skysčiai, praturtinti laurų, mėtų, arbatmedžio ar alavijo aliejais.
Prakaitavimą mažina ir vaikščiojimas basomis, tačiau gydytoja perspėja, jog ir čia reikalingas saikas. Vaikščioti basomis dažniausiai sveika, nes masažuojami aktyvūs pėdose esantys taškai, pagerėja kraujo apytaka, tačiau pernelyg ilgai vaikščiojus basomis padų oda sustorėja, tampa šiurkšti, gali atsirasti atplaišų ir įtrūkimų. Taigi pasivaikščiojus basomis odos paviršių būtina dezinfekuoti antiseptiniu skysčiu – tai saugi karpų ir grybelinių ligų profilaktika. Sergant kai kuriomis odos ligomis – ichtioze, žvyneline, atopiniu dermatitu, lėtine egzema – vaikščioti basomis nepatartina, nes vėliau vargins ne tik pernelyg gausus kojų prakaitavimas, bet ir padų bei kulnų skausmai.
Jeigu minėtos priemonės nepadeda, greičiausiai padidėjęs prakaitavimas vargina dėl kokios nors ligos, tuomet be medikų pagalbos vargu ar išsiversite.
Liaudies patarimai
Mūsų senoliai nuo kojų prakaitavimo ir blogo jų kvapo gynėsi liaudiškomis priemonėmis. Gydytoja sako, kad ąžuolų žievės nuoviras vis dar nepraradęs populiarumo. „Nebrangu, veiksminga ir kiekvienam prieinama, – patikina medikė. – Tereikia viename litre vandens pavirinti 50-100 g ąžuolo žievės. Kojas nuovire mirkykite 20-30 min.“
Ne ką mažiau efektyvesnis ir avižų šiaudų nuoviras. Gniūžtę avižų šiaudų virinkite apie pusvalandį. Po to dar keletą minučių šiaudai paliekami puode, uždengus jį dangčiu. Tokiame stipriame nuovire kojos „maudomos“ apie 15 minučių. Kojų prakaitavimui mažinti tinka ir šalavijo užpilas, kuris itin veiksmingas klimakterinio amžiaus moterims, nes joms kojos taip pat gausiau prakaituoja dėl hormonų persitvarkymų.
Galima daryti ir juodosios arbatos kompresus. Kelis pakelius juodosios arbatos palaikykite apie 10 min. užvirusiame vandenyje, atvėsinkite ir dėkite tarp tarpupirščių. Likusiame nuovire galite mirkyti ir kojas. Tarpupirščiuose palaikyti tinka ir šviežiai nuo beržo nuskintus beržo lapus.
Galima pasidaryti džiovintų lauro lapų vonelę. Į dubenį įberkite 20 lauro lapelių ir užpilkite 3 l verdančio vandens. Šiame antpile itin tinka pagarinti kojas prieš miegą.
Į kojines įberkite pusę arbatinio šaukštelio boro rūgšties miltelių, kurie gerai padengia vidinį kojinių paviršių, sugeria prakaitą ir neleidžia atsirasti blogam kvapui. „Kas tinka vienam, netinka kitam. Kojos taip pat mėgsta individualumą, todėl nesant didelių problemų galima ir paeksperimentuoti, tačiau jeigu kojos prakaituoja gausiau, nei derėtų, nesidrovėkite pasikonsultuoti su medikais“, – pataria gydytoja.
Miglė REMEŠKEVIČIŪTĖ
www.savaitrastis.siauliaiplius.lt
SXC.hu – Gareth Carter nuotr.