Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šią ligą įvardijo kaip pasaulinę problemą, nes kas trečias žemės gyventojas yra užsikrėtęs šiuo susirgimu. Kiekvienais metais Europoje nuo tuberkuliozės suserga apie 380 tūkst., o miršta 44 tūkst. žmonių. Kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės. Lietuvoje 2012 metais ja susirgo 430 mūsų tautiečių.
Tuberkuliozė – gyvybei grėsminga lėtinė infekcinė liga, pirmiausiai pakenkianti plaučiams, tačiau galinti pažeisti ir bet kurį organą (virškinimo traktą, smegenų dangalus, šlapimo išskyrimo ar limfinę sistemą, sąnarius ir t.t.).
„Sergančiam žmogui kosint, čiaudint, dainuojant, emocingai kalbant ar net juokiantis į aplinką išskiriamos mikobakterijos. Jei jas įkvepia sveikas, tačiau nusilpusio imuniteto žmogus, jis užsikrečia tuberkulioze, – kuo pavojinga ši liga pasakoja Kauno „Naujosios klinikos“ gydytoja Birutė Dargienė. – Vienas žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkulioze, per metus gali užkrėsti iki 20 asmenų, iš kurių suserga apie 10 proc. O juk tokiu būdu gali susirgti net keli tos pačios šeimos nariai! Nesigydant ji labai greit nutiesia kelius į dangaus aukštybes, o, tinkamai vykdant medikų nurodymus, pasveikstama visiškai“.
Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai: kosulys, atsikosėjimas skrepliuojant ar su krauju, skausmas krūtinėje, silpnumas, naktinis prakaitavimas, svorio kritimas, karščiavimas, apetito nebuvimas, nuotaikų kaita.
Skaudžiausia, kai tuberkuliozė paliečia mūsų vaikus. Statistika tvirtina, kad tarp jaunesnių nei 12 metų vaikų ši liga aktyviai progresuoja net 43 proc. Štai vienas skaudus ligos pavyzdys: į medikus kreipėsi 10 metų berniukas dėl maždaug metus trunkančių nugaros skausmų. Prieš pusę metų, jam susitrenkus nugarą, skausmai vis intensyvėjo.
„Ligonis skundėsi stipriu skausmu, judesių ribotumu lenkiantis į priekį, – apie ligos atvejį Kauno klinikinės ligoninės vaikų infekciniame skyriuje pasakojo docentė Giedra Levinienė. – Atliekant begalę tyrimų įtarta, jog tai gali būti tuberkuliozės požymiai“. Diagnozę patvirtino ir faktas, kad prieš metus nuo atviros šios ligos formos mirė berniuko tėtis. Deja, nesigydydamas jis ne tik per anksti paliko šį pasaulį, bet dar ir tuberkulioze užkrėtė savo vaiką, kurio laukia ilgas gydymosi ligoninėje laikas.
Kaip sustabdyti tą tuberkuliozės epidemiją? Kol dar esame gyvi… „Pirmiausia, labai svarbu atkreipti dėmesį į savo negalavimus, apsilankyti pas medikus ir atlikti reikalingus tyrimus, nes uždelsta liga daug sunkiau pasiduoda gydymui, – tvirtina gydytoja B. Dargienė. – Jei nustatoma tuberkuliozė, būtina suvartoti visus paskirtus antibiotikus, nes, nebaigus gydymo kurso, ligos sukėlėjai tampa atsparūs vaistams ir kelių išgyti tampa vis mažiau“.
Vertėtų visiems 7 metų bei rizikos grupių vaikams atlikti tuberkulino (Mantu) testą. O svarbiausia, kaip ir bet kurios ligos profilaktikai, įvairiais būdais stiprinti imunitetą, grūdintis, valgyti sveiką ir visavertį maistą, pakankamai ilsėtis, vengti streso, alkoholio bei rūkymo, dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas.
Ligita šoliūnienė
SXC.hu – Ruth Livingstone nuotr.