Priepuolių priežastys
Tikriausiai neatsirastų nė vieno žmogaus, galinčio pasakyti, kad nežino, kas yra galvos skausmas. Ir nenuostabu, nes jo rūšių pris-kaičiuojama apie pusantro šimto. Skaudėti dažniausiai pradeda kaktos centre, pakaušyje, smilkiniuose. Skausmą galima justi kairėje ar dešinėje galvos pusėje. Būna ir vadinamasis „saulės“ skausmas – iš pradžių maudžia pakaušį, paskui pamažu pasiekia kaktą.
Išprovokuoti migreną gali daugelis veiksnių, pavyzdžiui, rūkymas – nikotinas sukelia kraujagyslių spazmus, galvos smegenų kraujagyslių aterosklerozė, kraujo apytakos sutrikimai, hipertoninė liga ir kt.
Lėtiniai galvos skausmai dažnai atsiranda patyrusiesiems stuburo traumą ir tiems, kuriems buvo sukrėstos smegenys.
Gana dažna migrenos priežastis – stuburo negalavimai kaklo srityje. Jie pasireiškia stipriais spazmais. Esant tokiai patologijai, suspaudžiama stuburo arterija ir prasideda nepakeliamas skausmas pakaušyje, viršugalvyje ir kaktoje.
Jautrių žmonių liga
Migrena neretai serga jautrūs oro pokyčiams, alergiški vaistams ir kai kuriems maisto produktams žmonės. Vadinamoji „gurmanų“ migrena prasideda suvalgius sūrio, šokolado, citrusinių vaisių, maisto, kuriame yra natrio glutamato (jo dedama į greitai paruošiamą valgį), marinuotų su actu daržovių, išgėrus kavos ar alkoholio – ypač raudonojo vyno ar likerio.
Daug reikšmės turi, ar maistas yra visavertis. Tie, kurie maitinasi nereguliariai, per pietus tik užkąsdami ar valgydami daug angliavandenių turinčių produktų, gali išprovokuoti migrenos priepuolius. Jautriems žmonėms ypač svarbu papusryčiauti, suvalgyti kad ir nedaug, bet visaverčio maisto.
Migrenos priepuolis labai dažnai ištinka išgyvenusiuosius fizinį, emocinį sukrėtimą, kai pervargstama dirbant protinį darbą.
Viršvalandžiai, ėjimas vėlai miegoti, bemiegės naktys gali privesti prie didelio nuovargio ir išprovokuoti migreną. Tačiau ir per ilgas miegojimas, kartais tik valandą ilgiau nei įprastai, daugumai sukelia galvos skausmo priepuolį. Dažniausiai tai atsitinka savaitgaliais, kai bandoma atsigriebti už nemiegotas naktis ir pailsėti.
Netradiciniai gydymo būdai
Nors ir juokaujama, kad geriausias būdas atsikratyti galvos skausmo – giljotina, yra kur kas humaniškesnių priemonių. Viena iš jų – osteopatija – manualinė terapija su masažo elementais. Ji rankų judesiais ir masažu padeda atsikratyti ne tik migrenos pasekmių, bet ir jos priežasčių. Osteopatas švelniai masažuoja stuburą, raisčius ir raumenis. Masažas veikia gilius audinius, atpalaiduoja raumenis, raiščius, organai geriau aprūpinami krauju, todėl skausmas atlėgsta.
Kiekvienam pacientui taikomas individualus gydymas, dažniausiai reikia 10-15 osteopatijos seansų. Geriausias rezultatas pasiekiamas, kai geriami homeopatiniai vaistai ir daromi specialūs pratimai.
Kai prasideda migrenos priepuolis, padėti gali galvos masažas. Abiem rankomis reikia masažuoti nuo kaktos iki pakaušio. Gerai veikia ir kaklo mankšta. Galva lėtai pasukiojama į kairę ir dešinę, paskui palenkiama į priekį ir atlošiama atgal.
Dar vienas receptas – išsitrinkti plaukus mėtų arba citrinų šampūnu. Gaivus tų augalų kvapas atpalaiduoja.
Pataria liaudies medicina
Liaudies medicina rekomenduoja pajutus migreną į skaudančios galvos pusės ausį įsikišti vatos gniužulėlį, sumirkytą burokėlių arba svogūnų sultimis. Patartina gerti melisų arbatą.
Du arbatinius šaukštelius žolės reikia užplikyti stikline verdančio vandens ir užvirinti. Po pusę stiklinės gerti du kartus per dieną.
Jei migrena kartojasi, tris kartus per dieną išgerti stiklinę daržovių sulčių ir nieko nevalgyti. Stipriai išalkus, užkrimsti javainių ar išgerti avižų kisieliaus. Sultys gali būti gaminamos iš 300 g burokėlių, 100 g morkų, 100 g salierų, 30 g ridikėlių, 2 šaukštų bulvių sulčių.
Padeda ir jonažolių arbata. 15 gramų jonažolių, surinktų žydėjimo pradžioje, užpilti stikline verdančio vandens ir ant silpnos ugnies virti 15 minučių. Tada palaikyti 45 minutes, perkošti ir gerti po valgomąjį šaukštą 5 kartus per dieną.
Norint išvengti rytinės migrenos, reikia daryti mankštą: nubudus kurį laiką pagulėti ant nugaros. Vėliau iš lėto pakelti ištiestas kojas, rankomis įsiremti į klubus ir kelias minutes „važiuoti dviračiu“. Paskui pirštų galais pamasažuoti sprandą, karštame vandenyje sumirkytu drobiniu rankšluosčiu patrinti kaktą.
Būtina kreiptis į gydytoją
Migreną lengva supainioti su galvos skausmais, atsirandančiais dėl kaklo pakitimo, sinusito ar raumenų įtampos.
Ar jus kamuojantis galvos skausmas iš tiesų yra migrena, atsakyti padės klausimai.
Ar jaučiate, kad artėja galvos skausmo priepuolis?
Kai nėra priepuolių – ar jaučiatės sveiki?
Ar skausmas gilus ir tvilkčiojantis?
Ar skauda tik vienoje galvos pusėje?
Ar vemiate, ar kamuoja šleikštulys?
Ar sugebate tęsti įprastą veiklą?
Ar mirga akyse – regite žybsėjimus, šviesos zigzagus, pliūpsnius?
Ar galite pakęsti šviesą, triukšmą?
Ar pakinta jūsų uoslė?
Ar judėdami jaučiatės blogiau?
Ar skausmas trunka nuo keturių valandų iki trijų dienų?
Ar turite atsigulti į lovą?
Jei į daugelį klausimų atsakėte teigiamai, galimas daiktas, kamuoja migrena. Tokiu atveju būtinai kreipkitės į gydytoją. Dabar yra efektyvių vaistų migrenos priepuoliui malšinti. Daugelis juos vartojančiųjų patiria palengvėjimą, o kai kurie visiškai išsivaduoja nuo skausmo.
Parengė L.ŽUKAITĖ
Nuotr. Kai prasideda migrenos priepuolis, padėti gali galvos masažas.
“Sekundė”